Ne le bolnišnice, ki ena za drugo prepovedujejo obiske, delo grožnji zaradi koronavirusa prilagajajo tudi druge ustanove. Tako so na ljubljanski fakulteti za farmacijo odločili, da bo pedagoški proces v naslednjih 14 dneh potekal v omejenem obsegu s ciljem zmanjšanja interakcij med študenti in pedagoškim osebjem. Od 2. 3. do 13. marca predavanj in seminarjev ne bo, pač pa bodo študentom posredovali študijsko gradivo. Obvezne vaje bodo izvajali.
Vse, ki so bili v zadnjem času v krajih, kjer se je pojavil koronavirus, pa naprošajo, naj 14 dni ostanejo doma.
Telovadnice kot inkubacijski prostori?
Kranjski mestni svetniki so na seji govorili tudi o pojavu koronavirusa. Poveljnik kranjske civilne zaščite Sašo Govekar je izpostavil, da smernic od države še niso prejeli, zato so se samoiniciativno organizirali na občinski ravni. Opravili so tudi sestanek z ravnatelji kranjskih šol, predvsem zaradi pripravljenosti uporabe telovadnic za inkubacijske prostore.
Zmeda zaradi dopisa ministrstva
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je danes Olimpijskemu komiteju Slovenije (OKS) poslalo priporočila za ravnanje v športu ob pojavu koronavirusa. Pri tem priporoča skrajno previdnost. Med drugim je v dokumentu, poslanem OKS in vsem panožnim zvezam, priporočena skrajna omejitev ali odpoved vseh potovanj v tujino, tako priprav kot tekem, za športnike, trenerje, športne funkcionarje, sodnike, na domačih tleh pa začasna zaustavitev ligaških in drugih tekmovanj na državni ravni. V dokumentu je zapisano, da so "vsi tovrstni dogodki povezani z zbiranjem večjega števila ljudi" na prireditvah. Na ministrstvu so naknadno za STA povedali, da so posredovali napačno različico priporočil. "Ministrstvo zato do nadaljnjega preklicuje navedbe v dopisu," so sporočili.
PREPOVEDI OBISKOV V BOLNIŠNICAH
UKC Ljubljana
UKC Ljubljana zaradi velikega števila respiratornih obolenj in omejevanja širjenja virusnih okužb uveljavlja poseben režim dostopa v bolnišnico. Do nadaljnjega so prepovedani vsi obiski hospitaliziranih bolnikov. Izjem praktično ni.
V porodnišnici je dovoljena prisotnost partnerja, ki ne kaže znakov respiratorne okužbe, vendar izključno v času poroda. "V enoti za intenzivno terapijo in nego novorojencev do preklica ostaja dovoljen obisk zdravega očeta. Dovoljen je prihod partnerja ob odpustu pacientke in otroka domov. Na vse ambulantne preglede in posege naj pacientke vstopajo v porodnišnico brez spremstva," so sporočili iz ljubljanskega UKC. Dodali so še, da se morajo obiskovalci ob vstopu v prostore porodnišnice obvezno zglasiti pri varnostniku za nadaljnja navodila.
Na pediatrični kliniki je lahko na otroka prisoten en zdrav starš. Starše otrok, ki so naročeni na preglede v naslednjih dneh, prosijo, če so ti bolni ali so bili na območju z virusom, da otroke 'prenaročijo'.
Panika je odveč, previdnost na mestu
Vstop na Urgentni blok je omejen na eno vstopno točko zgolj za bolnike, ki potrebujejo nujno obravnavo. Obiskovalce prosijo, da ob vstopu upoštevajo navodila zdravstvenega osebja in varnostne službe.
Kot so zopet poudarili, je panika odveč in najslabša v tej situaciji. Potrebna pa je previdnost. V skupini tistih, ki niso mladi in zdravi in če imajo še pridružene bolezni, je smrtnost kljub vsemu 15-odstotna, zato je treba zajeziti okužbo, poudarjajo.
Kot so pojasnili, se nihče od nas še ni srečal s tem virusom in smo zato vsi dovzetni za okužbo. Velika verjetnost je, da bomo zboleli, tudi če smo zdravi. Pomembno je, da virusa ne razširimo ravno zaradi ogroženih skupin, za katere je bistveno višja smrtnost.
Na UKC Ljubljana so sicer že imeli nekaj primerov, ko so ljudje vkorakali na urgenco in se želeli testirati. Če so ugotovili, da pacienti imajo simptome, so jih osamili in postopali naprej. Poudarjajo naj se pacienti najavijo, če kažejo znake okužbe.
Vzpostavili bodo tudi posebni telefonski številki za osnovne informacije o koronvirusu, in sicer 01 522 45 40 in 01 522 45 41. Namenjeni sta tistim, ki bi imeli blažje znake in jih zanima, kako ukrepati in kako priti do pomoči. Zdravstveni dispečer jih bo ustrezno usmeril, s čimer želijo preprečiti nepotreben vstop teh ljudi v urgenco in UKC, pa tudi zmanjšati njihov strah. Za resna zdravstvena stanja pa še vedno ostaja številka 112.
V Sloveniji sicer doslej še nimamo potrjenega primera okužbe s koronavirusom.
V UKC Maribor že dva tedna oblikovan krizni štab
Iz UKC Maribor so sporočili, da zaenkrat nimajo potrjenega primera okužbe s koronavirusom. "V UKC Maribor je že 14 dni oblikovan krizni štab. UKC ima trostopenjski načrt ravnanja ob primeru okužbe. Načrt s prvo fazo bo aktiviran, ko se bo pojavil prvi potrjeno okuženi s koronavirusom," so pojasnili.
V prvi fazi so predvidene tako imenovane COVID-točke, kjer bodo okuženi ustrezno triažirani in varno razmeščeni. O lokacijah teh točk bodo pravočasno obvestili. "Če se bo število okuženih povečevalo bodo sprožene naslednje faze, ki bodo zajemale stopenjsko sektorsko zapiranje posameznih stavb v ustanovi. Natančnejše ukrepe bomo sporočali glede na dinamiko samih dogodkov," so dodali.
Do nadaljnjega so prepovedani vsi obiski, prav tako znotraj območja UKC Maribor ne bo dovoljeno parkirati, parkiranje je možno v garažnih hišah, urgentni prevozi in dostop do urgence pa bodo še vedno omogočeni.
Splošna bolnišnica Novo mesto
V Splošni bolnišnici Novo mesto, kjer obiski prav tako niso dovoljeni, so vzpostavili interni tristopenjski protokol ravnanja ob okužbi, je povedal predstojnik tamkajšnjega urgentnega centra Splošne bolnišnice Novo mesto Bojan Kostić.
Prva stopnja, ki so jo že uvedli, predvideva prepoved obiskov v bolnišnici, zaporo vseh bolnišničnih vhodov razen glavnega in v urgenci vstop le nujnim bolnikom. Obiskovalci s sumom okužbe morajo najprej poklicati na ustrezno telefonsko številko, ki je navedena ob vhodu v bolnišnico, ali tam pozvoniti na zvonec.
Druga stopnja predvideva dodatno triažo v urgentnem centru, izolacijo morebitnih okuženih bolnikov in premestitev prvih obolelih v UKC Ljubljana.
V primeru tretje stopnje oz. epidemije večjih razsežnosti pa omenjeni protokol predvideva obravnavo in namestitev okuženih bolnikov v stari stavbi novomeške internistike oz. selitev negovalne bolnišnice.
Kostić je ocenil, da je novomeška bolnišnica za zdaj primerno opremljena, v primeru večjih potreb oz. njihovega presežka pa računajo na državne rezerve.
Splošna bolnišnica Celje
Splošna bolnišnica Celje do preklica prepoveduje obiske na vseh oddelkih bolnišnice.
Splošna bolnišnica Jesenice
Enak ukrep, torej prepoved obiskov, so sprejeli tudi v Splošni bolnišnici Jesenice. Dovoljena pa je prisotnost zdravega starša ali skrbnika na pediatričnem oddelku.
''Omenjene ukrepe izvajamo izključno z namenom preprečitve oz. upočasnitve možnega širjenja okužbe in s tem omogočanje normalnega in varnega delovanja bolnišnice. Strah in panika nista potrebni, previdnostni ukrepi pa.'' Kot so dodali: ''Paciente, ki so naročeni na pregled in imajo povišano temperaturo, kašelj in oteženo dihanje ali so bili v zadnjih 10 dneh v Italiji ali v krajih zunaj Evrope, kjer je potrjena epidemija koronavirusa, prosimo, da ne hodijo v bolnišnico. Pokličejo naj na telefonsko številko 051 668 651 in prejeli bodo nov datum za pregled.''
Splošna bolnišnica Slovenj Gradec
Tudi Splošna bolnišnica Slovenj Gradec do preklica prepoveduje obiske na vseh oddelkih bolnišnice. Na oddelku za ginekologijo in porodništvo je obisk dovoljen samo očetu novorojenčka, na oddelku za pediatrijo pa je lahko ob bolnem otroku prisoten le eden izmed staršev.
Bolnišnica za ginekologijo in porodništvo Kranj
Bolnišnica za ginekologijo in porodništvo Kranj zaradi preprečevanja in obvladovanja širjenja koronavirusa do preklica prepoveduje obiske na vseh oddelkih bolnišnice.
Zdravstveni dom Nova Gorica
V Zdravstvenem domu Nova Gorica imajo na voljo tri nove telefonske številke za zdravstvene informacije v primeru suma okužbe s koronavirusom, in sicer: za odrasle od ponedeljka do petka med 8.00 in 20.00 na tel. številki 051 656 580 ali 051 656 558, za otroke pa med 8.00 in 15.00 na tel. številki 051 656 509.
Med vikendom pa je na voljo dežurna služba (urgenca v šempetrski bolnišnici), ki je dosegljiva na tel. številki: 05 330 11 17.
Vas skrbi, da ste okuženi? Če ste se zadrževali na območjih z izbruhom koronavirusa oziroma ste bili v stiku z nekom, ki prihaja s takšnega območja, in ste zboleli (kašelj, vročina, težko dihanje), NIJZ svetuje, da: - ostanete doma in se izogibajte stikom z drugimi ljudmi, - pokličete izbranega ali dežurnega zdravnika in mu razložite vašo situacijo, - upoštevate higieno kašljanja. Če bolezenskih znakov ne opazite, ukrepi niso potrebni. Nacionalni inštitut za javno zdravje je vzpostavil posebno telefonsko številko 031 646 617, na kateri lahko dobite več informacij. Številka je dosegljiva vsak dan od 9. do 17. ure. |
KOMENTARJI (111)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.