Iz slovenjgraške bolnišnice so sporočili, da je pri njih na zdravljenju 57-letni bolnik s potrjeno okužbo z novo gripo, čigar zdravstveno stanje je resno. Moški ni kronični bolnik in prej ni imel nikakršnih težav z zdravjem. Hospitaliziran je bil v torek z znaki pljučnice, a so tipični znaki – visoka vročina in bolečine v mišicah – vzbudile sum na okužbo z novo gripo. Ta sum je bil danes tudi uradno potrjen, ko so prišli rezultati iz Ljubljane, kamor so bolnikovo kri poslali na preiskave.
Direktor Splošne bolnišnice Slovenj Gradec Janez Lavre je za 24UR ZVEČER dejal, da je "bolnikovo stanje trenutno stabilno, vendar se lahko poslabša". "Lahko bi potreboval aparat za dihanje," je povedal in dodal, da je pacient na začetku tega tedna dobil povišano temperaturo. "Osebni zdravnik mu je predpisal antibiotik. Ker stanje ni bilo boljše, je bil v torek zvečer sprejet v našo bolnišnico. Njegovo stanje je nekako stabilno, ob tem da prejema kisik in ostalo ustrezno antibiotično terapijo. Vseskozi smo v stiku z zdravniki na infekcijski kliniki," je razložil Lavre. "Nimamo podatkov, da bi bil cepljen proti navadni gripi, proti novi pa ni bil cepljen," je dodal.
Na vprašanje, koliko njihovih zdravnikov se je cepilo proti novi gripi, je odgovoril, da je trenutno cepljenih 30 odstotkov zaposlenih. "V torek dobimo novo pošiljko cepiva in začnemo cepiti. Tako da računam, da se bo cepilo 70 odstotkov zaposlenih," je zaključil.
Izvajajo ustrezne ukrepe
V bolnišnici izvajajo ustrezne ukrepe – od včeraj dalje velja začasna omejitev obiskov. Pri vsakem bolniku je lahko le ena oseba, ki mora biti brez prehladnega obolenja, otrokom do 14. leta starosti pa so obiski prepovedani. Novo sporočilo bodo posredovali v nedeljo opoldne, so še dodali.
To je sicer že drugi resni primer okužbe z novo gripo pri nas. Kot je znano, so prejšnji petek na ljubljansko infekcijsko kliniko sprejeli bolnico, ki je štiri dni kasneje umrla. "Njeno stanje se je slabšalo, kljub intenzivnemu zdravljenju. Vzrok smrti je bil zaplet osnovne bolezni ob dokazani okužbi z novo gripo," je tedaj povedal lečeči zdravnik Matjaž Jereb.
Bolniki z novo gripo tudi na 'normalnih oddelkih'
Včeraj zvečer so pri bolniku, ki leži na enem izmed oddelkov v ljubljanskem kliničnem centru, potrdili okužbo z virusom H1N1, smo izvedeli neuradno. Ležal naj bi v sobi še s sedmimi drugimi bolniki, tudi kroničnimi, ki spadajo med ogrožene skupine.
Po rezultatih izvida naj bi ga želeli premestiti na infekcijsko kliniko, kjer ga domnevno niso sprejeli, zato je ostal na ''normalnem'' oddelku. Medtem naj bi bili obiski svojcev običajni, zato je bilo poleg zdravstvenega osebja v stiku z okuženim več ljudi.
'Razmere niso krizne'
Izolacijskih sob na infekcijski kliniki trenutno ni dovolj, ker ni prostora. "Primeri bolnikov z novo gripo, ki jih ne bomo sprejeli na infekcijsko kliniko, zanesljivo bodo," je napovedal predstojnik klinike Franc Strle. ''In gotovo so tudi že.'' Pri njih so po njegovih besedah pri odraslih zmogljivosti vedno vse zasedene, ''kar ni nič novega''. Če bi naenkrat zbolelo ogromno ljudi, vseh v nobenem primeru ne bodo mogli sprejeti. ''Če bi nekdo kazal znake gripe, ki še ni posebno huda, potem pa pride do kakšne poškodbe, ga bodo verjetno sprejeli na travmatologijo in ne na infekcijsko kliniko. Če bi nekdo v času gripe doživel infarkt, ga bodo sprejeli na oddelek, kjer bodo lahko zanj ustrezno poskrbeli.'' Obljubil pa je, da jih bodo sprejeli, ''kolikor bo mogoče'', in obenem opozoril, da so tudi druge epidemije, ne samo nova gripa.
Biserka Marolt Meden s kliničnega centra je za 24ur.com povedala, da se položaj iz trenutka v trenutek spreminja, ''vendar razmere še niso krizne. Bolnikov je več, vsak dan jih v klinični center pride več sto, vendar ne zaradi suma nove gripe. Ampak lahko pride kronični pacient, ki ima recimo hude težave s srcem.'' Sprejmejo ga na oddelek za pomoč pri njegovi osnovni bolezni, pozneje pa ugotovijo, da ima še novo gripo. Ko potrdijo okužbo z virusom H1N1, ga po njenih zagotovilih ''premestijo tja, kot je predvideno v pandemskem načrtu''. V vsakem primeru pa vsakega bolnika obravnavajo posamično.
Omejitev obiskov naslednji teden?
Za zdaj so sicer omejili obiske na otroških oddelkih. Če bo prišlo do sprememb, bodo javnost pravočasno obvestili. Po njenih besedah pa bodo skoraj zagotovo omejili obiske naslednji teden. Podatka, koliko bolnikov z novo gripo leži na drugih oddelkih, po besedah Marolt Medenove nimajo, ''ker vzpostavljamo sistem javljanja podatkov, ker se zadeve šele začenjajo''. Po njem bodo sporočali, koliko kadra in pacientov je zbolelo, da se bodo po potrebi lahko organizirale premestitve. ''Če bodo na primer z ene klinike zjutraj javili, da v službo ni prišlo 10 odstotkov zaposlenih, bodo na pomoč priskočili z drugega oddelka.''
'Dobro smo pripravljeni'
Zatrdila je, da so v kliničnem centru dobro pripravljeni. Vsi zaposleni so bili na izobraževanju, kako delati z okuženimi. Prosili so jih tudi, naj se cepijo. Če bo več obolelih, bodo po pandemskem načrtu najprej zapolnili infekcijsko kliniko. Nato bodo v celoti izpraznili ortopedsko kliniko, ki bo prva krizna bolnišnica za novo gripo. Za negovalno bolnišnico se pripravlja tudi stavba stare pediatrije na Vrazovem trgu 1, ki se obnavlja. Če bo že toliko obnovljena, bodo bolnike namestili vanjo. Za krizne so predvidene tudi del bolnišnice Petra Držaja, dermatološka klinika in tako naprej.
Za novo gripo so zboleli tudi nekateri zaposleni. Nekateri že avgusta, ko so se z virusom H1N1 okužili na potovanjih, vendar so jo preboleli. Bolezen so domov prinesli tudi otroci, vendar niso zboleli vsi starši, sicer zaposleni v kliničnem centru. Podatka o trenutno okuženem zdravstvenem osebju Marolt Medenova nima, ''je pa zagotovo kdo tudi doma, ker ima novo ali sezonsko gripo''.
Kako doma ravnati z okuženim?
Bolnik, okužen z virusom H1N1, je najbolj kužen na začetku bolezni, nato pa se kužnost s trajanjem bolezni zmanjšuje in po sedmih dneh praviloma preneha. Manjši otroci in imunsko oslabljeni so kužni nekoliko dlje.
Splošno nošenje mask ni priporočljivo. Maska naj se po potrebi uporablja le pri negovanju bolnika. V njegovi sobi naj bodo pripravljeni maske, razkužilo za roke in plastična vrečka, kamor odvrže uporabljene robce in maske.
Če zbolite, ostanite doma, omejite stike z najbližjimi in naj za vas ob primerni zaščiti skrbi le ena oseba. Dosledno je treba upoštevati priporočila o higieni rok in higieni kašlja ter drugih preventivnih ukrepih. Zdravnika pokličite po telefonu, zdravstveno oskrbo poiščite le ob hudih zapletih. Več o nasvetih za omejitev širjenja okužbe ...
KOMENTARJI (133)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.