Zadnje meritve vode v stavbah C in TRT Onkološkega inštituta so pokazale, da je prisotnost legionele v vseh odvzetih vzorcih pod mejnimi vrednostmi. Kljub temu pa tako bolnikom kot obiskovalcem in zaposlenim še naprej priporočajo, naj pijejo ustekleničeno vodo, so sporočili z Onkološkega inštituta Ljubljana.
V začetku junija so v okviru notranjega nadzora nad internim vodovodnim sistemom inštituta v stavbah C in TRT odvzeli 15 vzorcev pitne vode, laboratorijski izvidi pa so pokazali, da je prisotnost legionele v vseh vzorcih pod mejnimi vrednostmi, so na inštitutu zapisali v sporočilu za javnost.
Kot so povedali sredi maja, sta za pojav legionele v vodovodnem omrežju stare stavbe C in objekta teleradioterapije odgovorna starejša črpalka za vodo in zaprt ventil za toplo vodo, oba problema pa so sanirali.
Onkologija se s pojavi legionele bojuje že več let. Kmalu po vselitvi v novo stavbo so morali uvesti številne ukrepe proti legioneli, med drugim so na vodovodnem omrežju izvajali klorne in toplotne šoke. To pa je poškodovalo kovinske cevi v novi stavbi, da sta se v vodo začela izločati cink in železo.
Nevarna bolezen
Od pet do 15 odstotkov bolnikov z legionarsko boleznijo umre. Bolj zapleten potek in večja umrljivost sta značilna za starejše, kadilce, pljučne bolnike, bolnike s sladkorno boleznijo, z odpovedjo ledvic, bolnike z oslabljenim imunskim sistemom zaradi raka in presaditve organov. Otroci jo redko dobijo.
Običajna pot okužbe je z vdihavanjem drobnih kapljic v zraku, ki vsebuje legionele. Posebno nevarni so aerosoli z legionelami okužene vode, ki nastajajo ob tuširanju, v whirpoolu, ker voda brbota, ob izpuhih iz hladilnih stolpov, okrasnih fontanah in podobno.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.