Slovenija

Bolniki mnogokrat slabo poznajo zdravila

Ljubljana, 14. 05. 2009 15.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
P.J./V.L./K.H./STA
Komentarji
2

V povprečju zaradi neželenih stranskih učinkov kljub pravilni rabi zdravil vsako leto umre od 300 do 1000 bolnikov. Bolniki naj jemljejo le tista zdravila, ki jim jih je predpisal zdravnik.

Bolniki naj jemljejo le tista zdravila, ki jim jih je predpisal zdravnik.
Bolniki naj jemljejo le tista zdravila, ki jim jih je predpisal zdravnik. FOTO: Carinska uprava RS

Zavod za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) v sodelovanju s partnerji tudi v letošnjem letu nadaljuje z ozaveščanjem uporabnikov zdravil za bolj varno in pravilno rabo zdravil.

V Sloveniji v povprečju vsak prebivalec na leto prejme 7,6 recepta oziroma 17,6 paketa zdravil. Verjetnost za nastanek neželenih učinkov zdravil pri bolnikih, ki hkrati uporabljajo več kot šest zdravil je preko 80 odstotna. Po podatkih ZZZS pa skoraj 100.000 Slovencev starejših od 65 let jemlje pet ali več različnih zdravil, okoli 12 tisoč pa jih jemlje nad 10 različnih zdravil hkrati.

Zaradi različnih vrst neželenih učinkov zdravil je v Sloveniji hospitaliziranih približno 6,2 odstotka vseh bolnikov, pri čemer je možno 61 odstotkov vseh teh hospitalizacij preprečiti. V povprečju pa kljub pravilni rabi zdravil vsako leto umre od 300 do 1000 bolnikov.

Skupno ekonomsko škodo, ki jo ocenjujejo zaradi hospitalizacij povezanih z zdravili in zaradi neporabljenih zdravil v ZZZS ocenjujejo na 34,1 milijona evrov letno – od tega 27,9 zaradi hospitalizacij in 6,16 zaradi neporabljenih zdravil.

Po besedah vodje centra za zastrupitve UKC Ljubljana Martina Možine bolniki mnogokrat slabo poznajo svoja zdravila in njihove možne negativne učinke. Da pa bi lahko dovolj zgodaj prepoznali nezaželena stanja, s čimer se zmanjša možnost hujših in trajnih posledic, morajo biti seznanjeni s tveganji, ki jih prinaša jemanje posameznega zdravila.

Bolniki naj jemljejo le tista zdravila, ki jim jih je predpisal zdravnik, in naj si zdravil ne sposojajo pri svojcih ali znancih, čeprav imajo podobne težave kot oni. Prav tako naj ne jemljejo zdravil, ki jim je potekel rok uporabnosti. Pomembno je tudi, da so zdravila ustrezno shranjena in na varnem mestu pred otroki ter da se neuporabljena zdravila ne shranjujejo in se poskrbi, da bodo uničena pod strokovnim nadzorom.

Kaj storiti za pravilno uporabo?

ZZZS opozarja, da se v praksi zelo pogosto dogaja, da bolniki in svojci ne vedo točno, katera zdravila bolnik uporablja. Opozarjajo, da je za varno in pravilno uporabo zdravil zelo pomembna dobra komunikacija med vsemi vpletenimi v zdravstvenem procesu. K večji varnosti in učinkovitosti prispeva tudi pravilno shranjevanje zdravil.

Zdravila se tako običajno shranjujejo pri sobni temperaturi, v suhem in temnem prostoru in zaščitena pred dosegom otrok. ZZZS še opozarja, da si ni potrebno ustvarjati nepotrebnih zalog zdravil, saj je velika večina dobavljiva v lekarnah v roku 24 ur. Stara in neuporabljena zdravila pa ne shranjujemo doma.

Statistika se izboljšuje ...

Raven varne in pravilne rabe zdravil na strani uporabnikov zdravil se je v primerjavi z letom 2004 občutno izboljšala. Tudi ocenjen delež neporabljenih zdravil se je v letu 2007 v primerjavi z letom 2004 pomembno zmanjšal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Martina Ambrož 1
15. 05. 2009 00.07
še dobro da pravijo naj si ljudje ne delajo zalog zdravil, ob navalu ptičje in svinjske gripe pa tamiflu oglašujejo kot "čudežno zdravilo" in pol si ljudje nakupijo po 10-15 škatlic tega, za vsak slučaj, pol bojo pa čez 5 let ko bo rok uporabe poteko stran vrgli kr tega itak nebojo nikol (po)rabli...
VolilecSI
14. 05. 2009 19.50
Glavno, da dobijo dohtarji provizijo za to, da iz nas delajo poskusne zajčke.