Na kliniki za infekcijske bolezni in vročična stanja v Ljubljani so zaradi zapletov pri novi gripi zdravi upokojenka, stara med 50 in 60 let. Ker sama ne more dihati, so jo intubirali. Njeno življenje je ogroženo.
Bolnico so najprej sprejeli na običajen oddelek klinike, v manj kot 24 urah pa so jo v petek premestili na oddelek intenzivne terapije, je pojasnil lečeči zdravnik Matjaž Jereb. Ženska je kronična bolnica, zato spada med ogroženo populacijo, je dodal. Cepljena ni bila niti proti sezonski niti proti novi gripi. Jereb je še povedal, da ni znano, da bi bila bolnica kje v tujini.
Predstojnik klinike Franc Strle pa je za 24ur.com povedal, da ima ženska eno od osnovnih bolezni, ki povečujejo tveganje za težak potek gripe. Mednje spadajo kronične pljučne in srčne bolezni, imunske okvare, sladkorna bolezen, pa tudi alkoholizem.
Strle je ob tem pojasnil, da je to ena od petih bolnikov, ki so bili na kliniki do sedaj hospitalizirani, je pa prva z zares težkim potekom bolezni. Pri preostalih po njegovih navedbah bolezen ni bila izrazito težka in so že v domači oskrbi. V eni od bolnišnic zunaj Ljubljane pa so danes zaradi nove gripe hospitalizirali še eno osebo, poroča Svet na Kanalu A.
V pripravljenosti!
V ljubljanskem in mariborskem Kliničnem centru so že v stanju pripravljenosti pred morebitnim izbruhom pandemije. Po predvidevanjih bo bolnišnično oskrbo potrebovalo okoli 5000 ljudi. V Ljubljani so zaprosili za dodatne respiratorje, povečali število postelj, v primeru izbruha pa bodo zaprli tudi glavno stavbo Kliničnega centra, da bodo okužene lahko zdravili ločeno od ostalih pacientov. Zanje bodo namenjeni ortopedska klinika, dermatološka klinika, stara pediatrija in bolnišnica Petra Držaja.
Začelo se je cepljenje
Od danes naprej se je sicer mogoče cepiti, pomisleke pa je Strle zavrnil z naslednjo primerjavo. "Če bi cepili milijon ljudi, bi jih imela mogoče polovica ali četrtina blage bolečine na mestu cepljenja, če pa tega milijona ne cepimo, jih bo približno 25 odstotkov dobilo novo gripo, kar pomeni, da bodo imeli bolečine po mišicah nekaj dni," je poudaril Strle. Povedano drugače: Če ima po cepljenju en odstotek kratkotrajno vročinsko bolezen, to pomeni, da jo bo od milijona cepljenih dobilo deset tisoč, če pa ne bodo cepljeni, jih bo imelo 250.000 vročino, ki bo trajala pet do sedem dni, je razložil.
Prav tako se ne pričakuje, da bi zaradi stranskega učinka cepljenja kdo umrl. Če bo od milijona necepljenih zbolelo 250.000 ljudi, pa jih bo po dosedanjih predvidevanjih umrlo od 0,1 do 0,5 odstotka, kar pomeni od 250 do 1250 ljudi, opozarja Strle. Po njegovih besedah so tako koristi od cepiva velikanske.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.