
Danes je začel veljati zakon o davku na tonažo, ki za ladjarje uvaja poseben davčni režim in ki bo po načrtih vlade slovenske ladjarje spodbujal k vpisovanju ladij v slovenski vpisnik oz. vpisnike drugih držav članic EU. S tem se bo zmanjšal delež ladij, ki so registrirane izven držav EU in se bodo vzpostavili pogoji za ohranitev te dejavnosti v Sloveniji.
Slovenija kot pomorska država
Temeljni namen zakona o davku na tonažo je tudi, da se z davčno politiko utrdi položaj Slovenije kot pomorske države, da se podpre razvoj pomorskega gospodarstva, zagotovi boljše pogoje za razvoj pomorstva in za njegov konkurenčen nastop na svetovnem trgu, je ob sprejemanju zakona v DZ konec junija poudaril državni sekretar Andrej Šircelj.
Pri omenjenem novem davku gre za posebno obliko določanja davčne osnove za davek od dohodkov pravnih oseb. Namesto določanja davčne osnove po splošnem sistemu davka od dohodkov pravnih oseb se ladjarjem, davčnim zavezancem, ki pristopijo k sistemu davka na tonažo, davčna osnova določa glede na tonažo ladij, s katerimi upravljajo. Kot je pojasnil Šircelj, bodo pravne osebe, ki poslujejo z ladjami v mednarodni plovbi, lahko izbirale, ali bodo plačevale davek od dohodka pravnih oseb ali davek na tonažo ladij.
Eden od razlogov za sprejem zakona je, da se lahko v odprte oz. mednarodne vpisnike držav ugodnosti vpiše vedno več ladij. Gre za države kot na primer Panama, Liberija, ki imajo nižje davke od davkov v državah članicah EU. V teh okoliščinah pomeni vzpostavitev ugodnega davčnega okolja način za preprečitev prenosa sedežev ladjarskih podjetij v tretje države. To bi namreč tudi v Sloveniji povzročilo nepopravljivo izgubo pomorskega znanja in delovnih mest v pomorstvu, je še opozoril Šircelj.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.