Hrvaška bi morala najprej uresničiti arbitražno razsodbo in šele potem širiti svoje suverene pravice na morju, meni profesor mednarodnega pomorskega prava Marko Pavliha. Slovenski ribiči se držijo za glavo, saj lahko ostanejo brez možnosti ribolova v omenjenem pasu, ki so sedaj mednarodne vode. Čeprav na papirju kot članica Evropske unije tudi po razglasitivi te cone ohranjamo enake ribolovne pravice.
To je za oddajo 24UR ZVEČER potrdila tudi Petra Weingerl z mariborske pravne fakultete, ki pravi, da mora biti razglasitev izključne gospodarske cone v skladu z mednarodnim pravom in pravom EU. Ker znotraj EU velja skupna ribiška politika, to pomeni, da bodo to vode EU, do katerih imajo slovenske ladje dostop v skladu s kvotami, ki so določene.
Svobodna plovba tako ostaja, je še dodala. Če bi prihajalo do incidentov, je Slovenija v tem primeru bolj zaščitena kot v preostalih sporih s Hrvaško, saj bi šlo za kršitev prava EU. Hrvaško bi lahko tako tožili, to bi lahko storila tudi komisija, saj gre za kršitev skupne ribiške politike.
Aleš Bolje z Zavoda za ribištvo Slovenije je povedal, da je možnost ribolova v mednarodnih vodah za naše ribiče zelo pomembna. Kot je pojasnil, naši ribiči že sedaj občasno lovijo v tem delu Jadrana, imajo pa tudi registrirana in opremljena plovila za ribolov.
Bolje poudarja, da je treba ohraniti možnost ribolova za prihodnje rodove, česar se mora zavedati tudi slovenska politika. Ne gre samo za ekonomski učinek, ki ga ima ribištvo na slovenski BDP, ampak za širšo zgodbo, zgodbo naših obalnih mest, je dejal Bolje.
Bolje kot eno od možnost vidi dogovor z Italijo in Hrvaško. V nasprotnem primeru se moramo zanesti na to, da bo Hrvaška spoštovala pravo EU in dovolila plovilom iz vseh članic EU dostop do cone, kar je pod vprašajem glede na pretekle izkušnje, je ocenil.
Anže Logar namerava jutri v Trstu s hrvaškim in italijanskim kolegom podpisati skupno izjavo, če bo zasledovala slovenske cilje. Weingerlova ob tem opozarja, da ne smemo podpisovati nekaj, kar bi pomenilo, da se odpovedujemo pravicam, ki so nam dane po mednarodnem pravu.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.