Vlada torej pravi, da nismo del vojne koalicije, Američani pa nas zaradi vilenske izjave znova prištevajo vanjo. Ali je vilenska izjava mednarodnopravno res neobvezujoča, kot pravijo naši politiki?
Mednarodnopravno je morda res neobvezujoča, ker ni obljuba, pač pa navadna izjava. To pa ne pomeni, da ni politično zavezujoča. Če se v mednarodni skupnosti politično zavežeš za nekaj, potem se pričakuje, da se tega tudi držiš.
Torej to so posledice, ki jih nosi ta dogovor?
To so posledice, ki jih nosi ta dogovor. ZDA so zadevo pač razumele tako, da ta skupina podpira ameriško stališče, in ker si je to tako razlagala, nas seveda uvršča v skupino, ki podpira ameriško politiko.
Ali se Slovenija sploh lahko izloči iz Vilenske skupine. In če se lahko, na kakšen način lahko to stori?
Lahko se izloči tako, da bi odstopila od izjave, kar bi morala jasno in glasno povedati vsem tem državam. S tem bi sporočila, da ta dogovor ne drži. Zaradi tega pa bi lahko sledile politične sankcije.
Slišali smo izjavo Janeza Janše, ki pravi, da se slovenska vlada v Washingtonu predstavlja kot proameriška, v Sloveniji pa kot protiameriška. Nasploh so stranke zavzemajo za to, da je treba izpostaviti jasno stališče glede vojne v Iraku. Vlada pa poudarja, da ga ima...
Naša vlada in obenem parlament sprejemata neka stališča, ki so vsako zase popolnoma jasna. Ko pa to začneš kombinirati s tem, kako mednarodna skupnost razume naša stališča, verjamem, da stvari postanejo precej nejasne.
Bi bilo to treba povedati bolj jasno?
Svetoval bi, da bi se v Sloveniji o tem nehali pogovarjati, in da zadev ne bi bolj zapletali kot so jih doslej. Po mojem mnenju bi Slovenija lahko izkoristila pravico do molka, vendar bo to verjetno zaradi najrazličnejših zadev nemogoče. Če bi vlada hotela sprejeti bolj jasna stališča glede tega, bi morala razrešiti to dilemo med tem, kaj njena dejanja v mednarodni skupnosti pomenijo in kako jih potem domača javnost tolmači.