Mladi zdravniki Slovenije so na svoji Facebook strani opozorili na pomen pravočasnega ukrepanja proti širjenju novega koronavirusa. Svoja predvidevanja so podkrepili s simulacijo dveh možnih potekov epidemije covid-19. Prvi temelji na predpostavki, da so bili ukrepi vlade, ki so jih sprejeli 16. marca, uspešni. V tem primeru nas čaka največja obremenitev bolnišnic v prvem tednu aprila. Po izračunih bi bilo takrat potrebnih okoli 500 hospitalizacij, od tega 120 na intenzivnih enotah.
Po drugem scenariju pa sedanji ukrepi niso dovolj učinkoviti. Drugi model predvideva sicer dodatne ukrepe konec marca in če bi bili ti uspešni, bi sredi aprila hospitalizacijo potrebovalo 1800 bolnikov – od tega skoraj 500 na intenzivnih enotah. Po njihovih podatkih pa imamo v Sloveniji na intenzivnih enotah le 200 postelj, večina pa je zasedena že v običajnih razmerah, ko ni takšne epidemije.
Mladi zdravniki torej pravijo, da je pri obvladovanju epidemije ključno, kdaj so vzpostavljeni dovolj uspešni ukrepi, ki preprečijo širjenje okužbe. "Že en dan zamude povzroči izjemno veliko razliko v obremenjenosti zdravstvenega sistema in nepotrebnih smrti. Meja med tem, da se okužba dalje širi po eksponentni krivulji, in tem, da število okuženih začne upadati, je izjemno tanka! Bojimo se, da trenutni ukrepi niso dovolj učinkoviti," so poudarili.
Model je za Mlade zdravnike Slovenije pripravil fizik Luka Medic v sodelovanju z zdravnico Sanjo Zupanič.
KOMENTARJI (152)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.