
Razmere v Ambrusu na Dolenjskem se po nedeljskem pretepu in ponedeljkovem kriznem sestanku domačinov še dodatno zaostrujejo. Romi se po pretepu domačina Jožeta Šinkovca, ki je še vedno v kritičnem stanju, skrivajo na drugi lokaciji, v Ambrus pa si ne upajo, ker se bojijo maščevanja krajanov.
Medtem pa krajani od župana Ivančne Gorice in policije zahtevajo, da posredujejo, sicer bodo pravico vzeli v svoje roke in Romom dali ultimat za izselitev. Podrobneje naj bi krajani nadaljnje ukrepe dorekli v četrtek na zboru krajanov.
Romi zdaj živijo v gozdu kakšnih 20 kilometrov zunaj Ambrusa, kjer pa, kot pravijo, mrzle zime ne bodo preživeli. Občina pa je medtem že organizirala odstranitev zapuščenih avtomobilov v Ambrusu, kot pa je dejal direktor občinske uprave Janez Radoš, zapleteno situacijo ne bo mogoče rešiti na lokalnem nivoju.

Za nastale razmere Romi krivijo 40-letnega Romana Čmaka, ki je z leseno palico hudo pretepel Šinkovca. Čmak, ki sicer ni Rom, je živel med Romi.
Predstavnik krajevne skupnosti Ambrus Alojz Šinkovec je poudaril, da želijo tamkajšnji krajani živeti brez pritiskov Romov, zavzemajo pa se predvsem za enakopravnost pred zakonom, ki naj bi veljala za vse. Šinkovec je tudi zanikal, da bi domačini napadali Rome iz tamkajšnjega naselja, motijo pa jih kraje s strani Romov ter vožnje z neregistriranimi avtomobili.
Kot enega izmed največjih razlogov za nezadovoljstvo domačinov pa je Šinkovec navedel, da se romsko naselje, ki je bilo vedno polno odsluženih avtomobilov, razprostira nad zajetjem pitne vode.
Direktor občinske uprave Janez Radoš je pojasnil, da problematika s tamkajšnjimi Romi sicer traja že vrsto let, odvisno od njihovega trenutnega števila, do danes pa za ureditev razmer še niso našli primerne rešitve. "Preseljevanje Romov pa tudi ni možno, saj bi se uprli domačini drugje", je še poudaril Radoš.
Težave pa naj bi bile tudi pri posredovanju policije, saj, tako trdi Radoš, imajo navodila, da ne smejo ukrepati proti Romom. Po njegovem mnenju bo potrebno zato spremeniti splošno mnenje od zakonodajalca do bližnjega soseda Romov, nanaša pa se na vzpostavljanje enakih pravic in dolžnosti za vse državljane. Zaradi drugačne mentalitete Romov tudi represija zoper njih ne bo rešila težav, še navaja Radoš. Kot dodaja, je Ambrus tudi sicer zelo demografsko ogroženo območje, kjer primanjkuje delovnih mest, to pa naj bi bil dodaten razlog za nestrpnost domačinov.