Z zbiranjem podpisov za kandidaturo na nadomestnih županskih volitvah v Mariboru je danes pred občinsko stavbo začel Teodor Lorenčič. Kandidira kot predstavnik civilno-družbenega gibanja Polis, ki je nastalo na mariborskih vstajah in naj bi bilo nadaljevanje gibanja Gotof je, kar pa so v Povezovalnem odboru za boljši Maribor že zanikali.
Filozof in sociolog, ki je zaposlen kot vodja oddelka za promocijo na mariborski univerzi, je ob današnji napovedi kandidature napovedal, da kot vodilno načelo svoje politike zagovarja neposredno demokracijo z aktivnim ljudskim soupravljanjem mestne politike. "Glavni razlog za kandidaturo je v tem, da žal naše mesto trpi in hkrati upa na spremembe, ki bi zacelile rane nastale kot posledica koruptivnosti mestne oblasti in pokvarjenih političnih elit," je povedal Lorenčič. Po njegovih besedah predstavlja s svojo ekipo alternativo pokvarjeni mestni oblasti in strankarskim elitam, ki so ugrabile mesto Maribor.
Lorenčič je danes poudaril, da je trenutna vladajoča mestna politika leta 2006 prevzela občino z 11 milijoni evrov presežka, do danes pa ustvarila za vsaj 32 milijonov evrov neposrednih dolgov ter še več milijonov drugih neporavnanih obveznosti, med katerimi se ji obeta tudi plačilo odškodnine za neizpeljano univerzijado.
Med glavnimi programskimi točkami je Lorenčič napovedal tudi odstranitev vseh stacionarnih radarjev, revizijo finančnega stanja, objavo razpisov za vodenje javnih podjetij in s tem prekinitev sedanje županove hobotnice, ustanovitev sklada za socialno ogrožene, reorganizacijo mestnega avtobusnega prometa ter oddajo praznih lokalov v najem po simbolični ceni.
Kot kandidat Liste za Maribor je Lorenčič za župana kandidiral že na zadnjih rednih volitvah, na katerih pa je prejel le dober odstotek in pol glasov mariborskih volivcev. Tokrat meni, da ima veliko več možnosti za uspeh, saj se je po zadnjem protestniškem dogajanju v mestu odprl prostor za nestrankarske kandidate in nova gibanja.
Na Lorenčičevo sklicevanje o podpori s strani protestniškega gibanja Gotof je so se v torek ostro odzvali v Povezovalnem odboru za boljši Maribor, kjer menijo, da omenjeni kandidat ne more promovirati svojega imena in kandidature kot nosilec tega gibanja, kot tudi ne Facebook profila Franc Kangler naj odstopi kot župana Maribora.
Lorenčič je v zvezi s tem povedal, da je civilno družbeno gibanje Polis, ki nastaja okoli njega, svoje zametke dobilo na mariborskih vstajah in da ga sestavljajo vidni posamezniki gibanja Gotof je, in, če tega gibanja ne bi bilo, potem tudi ne bi nastalo civilno družbeno gibanje Polis. Zato na nek način predstavlja nadaljevanje gibanja.
Andrej Fištravec županski kandidat gibanja Skupaj za Maribor
Danes je kandidaturo tudi uradno napovedal sociolog Andrej Fištravec. Kot je dejal ob današnji napovedi kandidature, bo nastopil skupaj s podporniki iz skupine Skupaj za Maribor in širše civilne družbe, ki ga pri tem podpira.
Kot je omenjeni družboslovec povedal sam, se je za kandidaturo odločil zato, ker je ocenil, da so okoliščine takšne, da glede na njegova dosedanja javna pisanja in razmišljanja ne more reči ne ob pozivih z vseh mogočih strani. "Nisem mogel požreti svojih doslej javno izrečenih besed, zato se podajam v župansko borbo, ne pa za to, da bi si želel sladkobe oblasti," je dejal Fištravec.
Če bo izvoljen, ga čaka kar nekaj pomembnih prvih korakov. Najprej je po njegovem v mestu potrebno nastaviti nove prioritete, saj se ne more zgoditi, da v mestu, "ki krvavi in gladuje", zmanjšujejo proračun za socialne postavke; da v Evropski prestolnici kulture slednja doživlja kolaps; da v Evropski prestolnici mladih nevladne organizacije, ki pokrivajo mladinsko politiko, prejmejo 16.000 evrov.
Revizijo stanja na mestni občini bo po njegovem potrebno sprožiti in prešteti okostnjake iz omar, še prej pa je potrebno poiskati načine, kako ljudem pomagati takoj. Kot je dejal, ne sme biti problem imeti 200.000 ali 300.000 evrov za Rdeči križ, čemur smo priča danes, pri tem pa dve prokuristki, ki si jih je nastavila občina v svojih podjetjih, staneta 170.000 evrov.
Na vprašanje, kako bo sodeloval z aktualnim mestnim svetom, če se ta ne bo razpustil, je odvrnil, da je s "trdoglavci potrebno ravnati na poseben način". Kljub temu računa, da bo mestni set po sprejetju proračuna odstopil, ter da meščani ne bodo več priča njegovemu nedemokratičnemu trmoglavljenju.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.