Slovenija

'Boj za osemurni delovnik še ni končan'

Ljubljana, 25. 11. 2008 13.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Zveza svobodnih sindikatov je proti sprejetju evropske direktive o delovnem času, ki uvaja 60-urni delovnik. Pahorja so pozvali, naj podpre rešitve, ki bodo spoštovale delavca.

Evropski parlament bo 17. decembra 2008 razpravljal o predlogu direktive o organizaciji delovnega časa, ki je bila sprejeta na Evropskem svetu v času predsedovanja Slovenije Evropski uniji. V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije zahtevajo, da "evropski poslanci ne sprejmejo tega predloga, saj bi se s sprejetjem znižala raven doseženih pravic delavk in delavcev iz Evropske unije, kar bi se zgodilo prvič v njeni zgodovini," trdijo v Zvezi svobodnih sindikatov  Slovenije (ZSSS).

"V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije zahtevamo takšne delovne ure, ki bodo spoštovale zdravje in varnost pri delu," še poudarjajo sindikati.
"V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije zahtevamo takšne delovne ure, ki bodo spoštovale zdravje in varnost pri delu," še poudarjajo sindikati. FOTO: Dare Čekeliš

Direktiva po mnenju ZSSS krši principe pogodb o Evropski uniji, Listine o temeljnih pravicah in sodbe Evropskega sodišča. Sprejetje direktive bi pomenilo "veliko nevarnost za spreminjanje delovnopravne zakonodaje, odprlo pa bi tudi pogajanja o vseh kolektivnih pogodbah, tako na ravni dejavnosti kakor tudi na ravni posameznih podjetij".

Dušan Semolič je za 24ur.com poudaril, da so se danes sestali s predsednikom vlade Borutom Pahorjem in mu predali svoje predloge glede direktive o delovnem času. "Za delavca bi to pomenilo več garanja in izkoriščanja s strani kapitalista. Tu so pritiski kapitala. Ko je bil čas ugodne konjukture, so že poskušali čim več iztisniti iz delavca," je poudaril Semolič.

Omenil je še, da obstaja velika možnost, da bi poslanci v Evropskem parlamentu zavrnili direktivo, pri tem, na kar so opozorili tudi Pahorja, pa lahko igra pomembno vlogo tudi slovenska vlada, ki se lahko "zavzame za naša stališča znotraj EU".

Fleksibilen delovni urnik

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije najbolj nasprotujejo možnosti podaljševanja tedenskega delovnega časa preko maksimalnih 48 ur, določenih v direktivi. Ta možnost vnaša predvsem to, da se bodo pojavili pritiski na delavce, ki se bodo morali z delodajalci pogoditi za daljši delovni teden.

Po mnenju ZSSS pa je skrb vzbujajoče to, "da ta rešitev omogoča delodajalcem, da na lahek način trajno uvedejo bolj fleksibilne urnike delovnega časa. Delodajalcem še omogoča, da zavrnejo kolektivno pogajanje o delovnem času ali celo ne priznajo sindikatov. Uvajanje 60-urnega ali celo 65-urnega maksimalnega delovnega tedna pa po našem mnenju utegne povzročiti, da se bo takšna ureditev v prihodnje štela za povsem sprejemljivo in normalno."

Demonstracije
Demonstracije FOTO: Damjan Žibert

Poleg tega bi Evropski svet rad enostransko uvedel daljše in neprimerne delovne ure za številne delavce. Po mnenju ZSSS bi delodajalci na podlagi direktive od delavcev zahtevali, da bi lahko "delali do 78 ur tedensko, nekaj tednov ali celo mesecev zaporedoma, brez ustreznega počitka".

To pa bi seveda, kot opozarjajo sindikati, lahko imelo resne posledice za zdravje in varnost ljudi. Nova ureditev bi tudi negativno vplivala na usklajevanje delovnega in družinskega življenja delavcev. Nasprotujejo še temu, da se neaktivni del časa dežurstva ne upošteva kot delovni čas in da se ne upošteva pri izračunavanju dnevnih in tedenskih počitkov.

"V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije zahtevamo takšne delovne ure, ki bodo spoštovale zdravje in varnost pri delu. Zahtevamo tudi dostojno plačane delovne ure in boljše možnosti usklajevanja delovnega in družinskega življenja ter prostega časa," so še poudarili.

Na predsednika vlade Boruta Pahorja so še naslovili zahtevo, da podprejo rešitve, ki bodo odpravile možnost podaljševanja delovnega časa, poleg tega pa naj se sprejme rešitve, ki bodo prijazne delavcem in ki jim bodo dale "občutek, da so pomemben segment razvoja, ne pa da so samo številke, s katerimi upravlja delodajalec po svoji volji".

Kaj vse pomeni direktiva za delavca:

- podaljšanje delovnega tedna (na maksimalno 65 ur);
- spremembo zakona o delovnih razmerjih;
- spremembe kolektivnih pogodb;
- postopno odpravo 'stalne pripravljenosti na delo od doma', saj bo moral biti delavec v pripravljenosti na svojem delovnem mestu;
- pritisk delodajalcev na sindikat in na delavce za pridobitev soglasja k podaljšanju delovnega tedna;
- prisotnost na delovnem mestu več kot osem ur dnevno, čeprav plačilo za daljšo prisotnost v direktivi ni urejeno;
- podpiranje slabe organizacije dela in nesposobnosti vodilnih delavcev;
- manj prostega časa in časa za družinsko življenje.

GZS podpira sprejem direktive

Direktivo pa podpirajo v Gospodarski zbornici Slovenije (GZS). Kot so zapisali v sporočilu za javnost ta direktiva ''ne pomeni dodatnih obremenitev delavca v zasebnem sektorju''. ''GZS podpira sprejem novele direktive o določenih vidikih organizacije delovnega časa, saj uvaja fleksibilnost delovnega časa in ima vse varovalke za usklajevanje družinskega življenja in prostega časa z delovnim časom posameznika,'' so še zapisali.

Gospodarska zbornica Slovenije
Gospodarska zbornica Slovenije FOTO: POP TV

Po mnenju GZS je bila namreč direktiva usklajena med državami članicami EU in v celoti upošteva javni interes. Sama direktiva neposrednega vpliva na urejanje delovnega časa v zasebnem sektorju v Sloveniji ne bo imela, daje pa možnosti za spremembe, so prepričani v GZS.

''V trenutnem obdobju gospodarske krize v Sloveniji na GZS ne vidimo potrebe po daljšanju delovnega časa v zasebnem sektorju, temveč se v gospodarstvu že pojavlja vprašanje krajšanja delovnega časa in s tem povezanih posledic,'' še pravijo v GZS.

Poziv sindikatov
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (155)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
27. 11. 2008 11.41
V IUV na Vrhniki bodo delali po 13 ur, v Renaultu pa po 16, ha, ha!
Black_Panter@mailinator.com
26. 11. 2008 22.03
tom tom ne seri
patriot007
26. 11. 2008 21.52
sploh ne bom delu če bo tko, 13 ur na dan naj direktor šljaka če hoče sam brez mene,
resslovenka
26. 11. 2008 12.53
Kakšna fantastika. Takšna brezposelnost v EU, pa naj bi delovnik podaljšali na 60 ur. Te neumnosti so lahko inovacija bedakov v foteljih. Da bi prodali lastno zdravje ali celo življenje za gnili kapitalizem. Za nobeno ceno. So že naši starši in tudi nekateri od nas delali 42 ur/teden, pa si niso pridelali pokojnin za normalno preživetje. V tem primeru bo tudi Slovenija doživela štrajk stoletja. Pa naj delodajalci prodajajo meglo komur hočejo.
Tonček Balonček
26. 11. 2008 12.47
bavčar je več let delal po 12 ur na dan, predem mu je uspelo potopiti Kolinsko in Drogo, šlo je za kiklopsko delo, kot da bi skale premikal, seveda dobro nagrajeno, znanje in pridnost imata seveda svojo ceno!
tovarišinajuriš
26. 11. 2008 11.59
- GENERALNI ŠTRAJK ! ! ! -
Tonček Balonček
26. 11. 2008 11.53
Zakaj ta panika šele, ko so kapitalisti pričeli izgubljati? A zdaj jih moramo pa sanirati?
klicaj
26. 11. 2008 11.40
ubogi \"kapitalisti \"res so revčki ...njihova naloga je ,da poskrbijo za svojo rit ter familijo .Kaj pa je nihovo minulo in sedanje delo (nekaj izjem)?Prvo nasrat banke ,katere smo potem sanirali davko plačevalci,nato špekuliranje,ropanje malih delničarjev,ne plačevanje upnikov (za surovine) vprašljive investicije...Vse to se je delalo, pa še več,od nastanka naše ljube države.Kdo pa je v večini sodeloval v vojni za\" boljšo\" državo?Točno vsi smo se skoraj borili .Eni so nosli dnar prek meje,ter bli pripravljen,da zamejajo državo bivanja. Eni, smo bili pa dobri za tarčo,ter prestrezanje municije.Zdej pa nas tele špekulanti učijo o,poštenosti,marjivosti ,šparanju... Pa, da smo lenuhi (200 nadur ves letni dopust ne izkoriščen)prosim.Vse to se je dogajalo pred našimi očmi.Gnojnica pa teče, mi pa kričimo kako nas obdaja svež zrak.Prav nam je.
Tonček Balonček
26. 11. 2008 11.12
Problem je seveda v tem, ker rabimo veliko, potem pa nismo zadovoljni! A Bavčar rabi kaj več kot ti?
realnost
26. 11. 2008 11.11
Samo bedaki v vsako stvar mešajo politične opredlitve, v tem primeru je razprava o belih, rdečih , črnih ,itd.. povsem trapasta, gre za vse nas,kapitalisti bi nas hoteli postavit še malo nazaj v fevdalizem,vsi naj bi cele dneve delali za gospoda kapitalista , da bi lahko on imel vsega več in preveč .Ne samo mi vsi , cela Evropa bi se ob takih idejah morala dvignit, sicer pa mislim , da so takšne stvari začetek konca kapitalizma, ki tako mora prej ali slej priti, ko pa bo nekoč prišlo do tega in bo množicam ljudi prekipelo, pa bodo nekateri goreli na grmadah , zgodovina se pač ponavlja.
ekskluziv.scena
26. 11. 2008 10.24
Če bi vsak bil zadovoljen s toliko, kolikor rabi, bi bil mir in ljudje bi bili zadovoljni. Sedaj pa mi ničeti, ki izkoriščajo in izvajajo finančne hokus-pokuse želijo dopovedati, da bi se moral 100 krat roditi, da bi bil tako družbeno koristen kot oni. ZA KOZLAT!!!!!
Tonček Balonček
26. 11. 2008 10.11
Pa akj kdo ersnično misli, da do nastopa pomladne (bivše vlade) ni nihče nič delal ali akj? Pa kaj so potem rdečkarji sploh lahko pokradli in ropali, če ni bilo nič ustvarjenega? Pa saj s egospodarstvo pri nas začelo razvijati z nastopom Janše, Vizjaka in Branka Grimsa? A ste čisto nori? A sploh kdo ve, v kakšnem stanju in skakšno infrastrukture je Slovenija začela povojno obnovo maja 45? A potem je pa komunistični teror vse uničil, pokradel in oropal, plus 12 let LDS-a, dokler ni napočilo leto 2004?Takrat se je pa začelo premikati na bolje?
ekskluziv.scena
26. 11. 2008 09.56
Fash, vsa čast! točno tako je bilo.
Fash
26. 11. 2008 09.53
DELODAJALEC, malo se bom dregnil ob tvoj post, ko si omenil bedne place v komunizmu (delavske da se razumemo). Jast osebno sem se bil otrok, ko smo ziveli v komunizmu, kot ti pravis z to tvojo bedno placo je moj oce naredil bajto, vsak let smo hodili na morje in se kam na dopst npr. Pokljuka in celo avto si je lahko privoscil za salo (sicer ni nevem kak avto, je bil Ficko). Vse to brez kreditov. Govorim o novih avtomobilih Fickotih jih je kar nekaj zamenjal. To vse si je lahko privoscil pred svojm 35 letom starosti. Oce je bil v tistih casih navaden delavec z srednjesolsko poklicno izobrazbo, da nemislis, da je bil kaj visjega oz. kaksna vecja zivina. Ti zacnem pisat kaj imam jast pri svojih 30 letih, ni potrebe, ker ti nimam kaj napisat. Toliko o pluvanju na komunizem in povelicevanju kapitalizma, da v teh casih ne morem z svojo zeno na normalen dopust ne da bi si razbijal glave s cim bom prezivel, ko se vrnem z dopusta, da mi ni potreno manjsega posojila vzeti. Prosim vas nepisite bedarije tukaj gor in ne povelicujte kapitalzma.
Tonček Balonček
26. 11. 2008 09.33
Ne norčujmo se iz naše dežele (12 let na 50 podlage). Kdor še ni bil v Ameriki ali v kakšnih angleških delavskih četrtih, sploh ne ve, kajj smo tu napravili! Naj si kdo vsaj na youtubu ogleda kak video, npr. Springsteenove Streets of Filadelfija, pa bo videl kvaliteto življenja tam ali pa tu. To udruhanje po komunizmu in slavljenje Zahoda je popolnoma brez pomena! V obdobju gospodarske rasti smo prispeli do točke, ko državljani sami sebi garantiramo za 20 milijard kreditov, o tem je lahko Tito samo sanjal!
hakihak
26. 11. 2008 08.52
a je kaj čudno??? slovenija s 2 milj. prebivalci bo imela 1 leto 130 poslancev in 30 ministrov!!!! z zakonom je treba določiti maksimalno plačo ne pa da se pogovarjamo samo o minimalni. v tem času je treba zategnit na vrhu na pa v podnu!!!
bnam 2707
26. 11. 2008 08.21
čas je za spremenbe!
Delodajalec
26. 11. 2008 07.47
jagoda_fp, na žalost odgovora na navedeno še dolgo ne bo, ker še vedno mlade vzgaja generacija, ki je imela firemsko stanovanje proti plačilu ti. stanarine, 8 urni delavnik, sicer bedno plačo, ampak za dopust dvakrat na leto je bilo dovolj. Še vedno slišim besed moje mačehe ; se je treba znajti, ne delat ! Zdaj so njeni otroci vsi kriminalci v sodnih postopkih. Mene ja mati na srečo terala delat. Ampak miselnost v družbi ostaja, čimmanj dela za čimveč denarja. DRŽAVA SE PA NE ZAVEDA, DA 1000 MAJHNIH DELODAJALCEV LAŽJE PREŽIVI 20.000 ZAPOSLENIH KOT PA EN GIGANT. ZATO JE NUJNO POTREBNA VSA PODPORA MALIM DELODAJALCEM, KI SO ŽIVLJENJSKO ODVISNI OD SVOJEGA POSLA IN BODO- BOMO POSKRBELI, DA POSEL TEČE IN PREŽIVIMO SEBE, SVOJE ZAPOSLENE IN ZAGOTOVIMO PRIHODNOST NAŠIM POTOMCEM. POUDARJAM - DOBER DELAVEC JE VREDEN DOBREGA PLAČILA. LENUHI NAJ GREJO NA CESTO !
neptun1980@email.si
26. 11. 2008 07.18
Kdo je kriv če so podjetja v krizah? Delavci? Ali pa mogoče kdo drug? Ne vem, kateri kreten v EU si je zamislil 60 do 65 urni delovnik, toda več kot očitno je, da bi nekateri radi izkoristili sedanjo krizo za krčenje pravic delavcev. Tako kot se je dogajalo v Ameriki po 11 septembru, ko so napade izkoristili za krčenje pravic državljanov. Če bo EU uvedla nov delovnik, to pomeni, da smo se vrnili nazaj v devetnajsto stoletje, v začetke kapitalizma, ko so morali delavci delati cele dneve, da so lahko preživeli družino. In zadeva je več kot le spolitizirana. Saj smrdljivi, podkupljivi politiki zopet delajo izključno za korporativne lobije.
realnost
26. 11. 2008 06.42
Samo bedaki v vsako stvar mešajo politične opredlitve, v tem preimeru je razprava o belih, rdečih , črnih ,itd.. povsem trapasta, gre za vse nas,kapitalisti bi nas hoteli postavit še malo nazaj v fevdalizem,vsi naj bi cele dneve delali za gospoda kapitalista , da bi ja on imel vsega več in preveč .Ne samo mi vsi , cela Evropa bi se ob takih idejah morala dvignit, sicer pa mislim , da so tekšne stvari začetek konca kapitalizma, ki tako mora prej ali slej priti, ko pa bo nekoč prišlo do tegain bo množicam ljudi prekipelo, pa bodo nekateri goreli na grmadah kot so že .