Slovenija

Boj proti vetrnim stolpom

Ljubjana, 27. 07. 2006 12.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Koalicija za Volovjo reber je vložila pritožbo zoper okoljevarstveno soglasje za postavitev vetrnih stolpov.

Koalicija za Volovjo reber je prek svojega odvetnika Tomaža Petroviča v sredo na Agencijo RS za okolje vložila pritožbo zoper okoljevarstveno soglasje za postavitev 33 vetrnih stolpov na Volovji rebri, ki ga je agencija konec junija izdala javnemu podjetju Elektro Primorska. Kot navajajo v koaliciji, odločba agencije za okolje vsebuje vrsto postopkovnih in vsebinskih napak.

O pritožbi Koalicije za Volovjo reber bo odločalo ministrstvo za okolje in prostor. Koalicija poziva okoljskega ministra Janeza Podobnika, da se zavzame za korektno in zakonito obravnavo pritožbe, vlado pa poziva, da preneha prek ministrstev, agencije za okolje in javnega podjetja Elektro Primorska spodbujati gradnjo vetrne elektrarne na Volovji rebri ter širše območje čimprej razglasi za zavarovano območje.

Kot navajajo v koaliciji, posebej moti dejstvo, da so v odločbi agencije argumenti slabo povzeti. Agencija daje prednost argumentom investitorja, medtem ko ključne argumente Zavoda RS za varstvo narave, oddelka za biologijo biotehniške fakultete in Koalicije za Volovjo reber večkrat v celoti zamolči.

V koaliciji so posebej ogorčeni nad tem, kako so iz postopka izrinili mnenje Zavoda za gozdove Slovenije, ki je v prvem postopku v svojem mnenju nasprotovalo postavitvi vetrnih elektrarn na Volovji rebri. Agencija za okolje zavoda ni pozvala, da predloži svoje mnenje, ki ga je izdelal na zahtevo ministrstva za kmetijstvo. Čeprav ima zavod zakonsko pooblastilo za dajanje strokovnih mnenj v zvezi z gozdovi in z divjadjo, je ministrstvo napisalo svoje mnenje, v katerem zamolči, da je pridobilo odklonilno mnenje zavoda za gozdove.

Na negativne posledice vetrnih stolpov opozarja tudi Društvo za opazovanje in preučevanje ptic Slovenije
Na negativne posledice vetrnih stolpov opozarja tudi Društvo za opazovanje in preučevanje ptic Slovenije FOTO: Tomaž Mihelič/DOPPS


Kot še poudarjajo v koaliciji, je mnenje kmetijskega ministrstva nasprotno zavodovemu in brez resnega utemeljevanja zaključuje, da je poseg sprejemljiv. "Menimo, da je nedopustno, da uradniki ministrstev spreminjajo strokovna mnenja pristojnih strokovnih služb," navaja koalicija v sporočilu za javnost.

Odločba agencije za okolje tudi potrjuje, da je bilo območje Volovje rebri izrezano iz območja Natura 2000 prav zaradi vetrnih elektrarn. Agencija je namreč zaradi nedopustnega vpliva na varstvene cilje območja zavrnila izdajo soglasja za vse vetrne stolpe, ki so bili načrtovani znotraj ali tik ob meji Natura 2000 območja, medtem ko je za stolpe zunaj območja soglasje izdala.

Na soglasje agencije za okolje za postavitev 33 vetrnih elektrarn na Volovji rebri se je že pred časom odzvalo Društvo za opazovanje in preučevanje ptic Slovenije, ki je opozorilo, da zakonitega okoljevarstvenega soglasja za gradnjo vetrnih elektrarn v tem primeru ni mogoče izdati.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mrbeanmladen@yahoo.co.uk
28. 07. 2006 10.36
Boj z mlini na veter... za ptiče pa tako: če nebi bil prizadet, nebi letel v vetrnico noter
matej.brili@gmail.com
27. 07. 2006 18.45
"Čistoča" vetrne energije je odvisna od lege vetrnih elektrarn v okolju. Območje, ki naj bi postalo zavarovano, pa prav gotovo ni primeren kraj zanje (potem pa je tu še tehnični vidik lege, ki je prav tako ne najbolj primeren). Za tako majhno povečanje el. moči je poseg v okolje bistveno prevelik. Država naj ta denar raje da v posodobitev NEK (npr. boljši hladilni stolp), s katerim bi pridobili moč, ki bi bila enakovredna po celem Krasu ter Pohorju posejane vetrnih elektrarn. Hehehe. nekateri ljudje pač ne razumejo da nismo Danska.
goso
27. 07. 2006 13.37
Žal, pri tehničnih projektih je treba upoštevati omejitve tehnične narave. Vetrnice delujejo le, ko je veter. In to ne kakršen koli, ampak le med 4 m/s (14 km/h) in 25 m/s (90 km/h). Od kod elektrika, ko vetra ni ali ga je premalo ali preveč (burja 120 km/h)? Odkod? Določene elektrarne morajo biti v pripravljenosti, da takrat vskočijo. To pa so lahko samo termo (premog, plin, jedrska) ali hidro (če je vode dovolj). Nerazumno je zmetat 40 mio evrov v veter. Namesto tega je treba investirati ta denar v solidno elektriko, ki jo potrebujemo noč in dan, ne pa kakor se bo vetru zdelo. Ob zadnjem remontu JE Krško so povečali moč za 20 MW. To je za več Volovjih reber skupaj. Vladni dokument ugotavlja, da nujno potrebujemo dodatnih 400 MW (takih za dan in noč), da ne bo prihajalo do mrkov. Vetrnice ne morejo zagotoviti niti 1 (enega) megavata! Če bi namesto solidnih elektrarn vlagali v vetrnice, bi zanesljivo doživljali mrke. Burka s forsiranjem vetrnic je res prekosila Butalce. Kar res poganja vetrnice, je denar in določeni žepi, ki čakajo nanj.
xes
27. 07. 2006 13.09
Se popolnoma strinjam s kapy! Poraba elektrike je zmeraj vecja, delno tudi zaradi nasega obnasanja (klimatske naprave ipd) in potrebno bo zagotoviti dodatno elektricno energijo. Imamo moznost, da se odlocimo: ali bomo gradili hidroelektrarne, nuklearke, vetrnice ali pa zgradimo se eno pet sostanjev! Kaksen vpliv bo imela slednja odlocitev na pticjo populacijo je verjetno vsem jasno!
kapy@email.si
27. 07. 2006 12.46
Vsi "okoljevarstveniki", ki ne soglašate z postavitvijo vetrnih elektrarn in tudi hidroelektrarn, prosim da takoj izklopite klimatsko napravo ter hladilnik in skrinjo, saj boste tako najbolj pomagali rešiti težavo prevelike porabe el. energije. V primeru, da boste pa še naprej uporabljali elektriko, pa prosim, da dovolite izgradnjo veternih elektrarn, hidroelektrarn in nuklearke, saj je to najčistejši način pridobivanja energije!!! V Sloveniji potrebujemo samo kak izpad električne energije(saj ne da si to želim), po tem bo lažje dobiti soglasja za postavitev elektrarn.