Poslanka Zares Majda Širca je ministrici za zdravje Zofiji Mazej Kukovič predala 57.000 podpisov podpore uvedbi brezplačnega cepljenja proti virusu HPV, ki povzroča raka materničnega vratu. Prvopodpisana pod peticijo, Bernarda Jeklin je dejala, da v primeru materničnega raka gre za bitko med življenjem mladih žensk in birokracijo.
Širca je znova poudarila, da še vedno čakajo na odziv ministrice. Avgusta lansko leto so v stranki skupaj z Društvom za boj proti okužbam s HPV in raku na materničnem vratu sprožili peticijo v podporo brezplačnemu in prostovoljnemu cepljenju. Zbrane podpise so septembra predali ministrstvu za zdravje. Poslanka je poziv na ministrico danes ponovila v obliki pisne poslanske pobude.
"Cepivo, če bi krila stroške cepljenja država, ne bi stalo toliko, kot stane en referendum," je ocenila poslanka. Posamezno cepljenje sicer po njenih podatkih trenutno stane okoli 350 evrov.
Neurejeno cepljenje
Rezultati ankete, ki so jo izvedli v Zares kažejo, da je stanje v občinah glede cepljenja precej neurejeno. Cepljenje proti HPV je v Sloveniji dostopno, vendar ne pod enakimi pogoji za vse: od skupaj 210 občin jih je le 40 takšnih, ki v celoti financirajo cepljenje (iz občinskega proračuna), ena občina pa cepljenje sofinancira. Preostale občine pa cepljenja proti HPV ne financirajo ali sofinancirajo, saj čakajo na odločitev države.
Ker so doslej vsi pozivi in pobude ostali brez odziva, se je poslanka Širca odločila ministrico za zdravje znova pozvati k pospešitvi postopkov odločanja o uvedbi brezplačnega in prostovoljnega cepljenja proti HPV na nacionalni ravni.
Stroka podpira cepljenje
Za prvopodpisano pod peticijo Bernardo Jeklin zavzemanje za brezplačno cepljenje ni strankarsko motivirano, pač pa "je bitka med življenjem mladih žensk in birokracijo". Po njenem je nedopustno, da že pol leta čakajo na odziv ministrstva. "Pol leta pomeni toliko več smrti z zamikom 15 let," je še opozorila.
Predsednica društva za boj proti okužbam s HPV in raku na materničnem vratu Renata Capuder Mermal je predstavila knjižico, v kateri so opisane zgodbe žensk, obolelih za rakom na materničnem vratu. "Te zgodbe so krute, vse prepogosto pa se končajo tragično," je dejala. Opozorila je tudi, da ta oblika raka pomeni toliko večje breme za družine, saj najpogosteje prizadene ženske v rodni dobi in mlade matere.
Ginekološka stroka je glede cepljenja enotna, je pojasnila ginekologinja Lucija Dežman Vrabič. Proti cepljenju je po njenem "lahko samo tisti, ki o tem cepivu ne ve zadosti". Kot je namreč poudarila, zdravila za virus ni, bolezen pa prizadene najbolj vulnerabilni skupini, in sicer ženske ter otroke.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.