Notranji minister Rado Bohinc je generalnemu direktorju policije Marku Pogorevcu izdal usmeritve za pripravo natančnejših strokovnih pravil in poenotenje prakse pri uporabi policijskega pooblastila ugotavljanje identitete.
"Zadnji odmevni primeri, povezani s policijskimi postopki ugotavljanja identitete, zahtevajo reakcijo ministrstva za notranje zadeve oz. urada za usmerjen nadzor policije, da smo se odzvali na te dogodke," je za 24 ur dejal državni sekretar na notranjem ministrstvu Miha Molan. Usmeritve zahtevajo od policije, da sprejme nujne ukrepe, da do podobnih primerov ugotavljanja identitete v prihodnje ne bi prihajalo, pravi Molan.
Primeri, povezani s policijskimi postopki ugotavljanja identitete, so pokazali, da policisti nimajo vseh potrebnih znanj, da bi lahko na zakonit in strokoven način opravljali svoje naloge, je v usmeritvah zapisal Bohinc. Kot je znano, so v primeru ugotavljanja identitete Amele Đogić, žene slovenskega muftije Osmana Đogića, policisti že sami odkrili nepravilnosti.
Usmeritve so bile znane 21. novembra in stopijo v veljavo takoj. Do 15. decembra pa mora policija poročati o tem, kaj je storila glede nujnih ukrepov za preprečevanje podobnih dogodkov oz. za odpravo vzrokov, ki privedejo do težav pri ugotavljanju identitete.
Bohinc od Pogorevca že zahteval poročila
Kot je znano, je minister Bohinc od generalnega direktorja policije Pogorevca že v začetku novembra zahteval pisno poročilo o "zadnjih odmevnejših dogodkih izvajanja represivnih policijskih pooblastil", ki se nanašajo na primer ugotavljanja identitete žene slovenskega muftije in na primer policijskega postopka z Nikolo Damjaničem.
Ameli Đogić so ljubljanski policisti 14. oktobra odvzeli prostost, ker v času, ko jo je identificiral policist v civilu, pri sebi ni imela potnega lista. Zaradi tega prekrška naj bi policisti zoper njo pripravili predlog sodniku za prekrške, po posredovanju veleposlaništva BiH in avstralskega konzulata pa naj bi policisti namero opustili in ji izrekli le opozorilo o prekršku. Komisija, ki je obravnavala vodenje postopka dveh policistov, je ugotovila, da sta policista od Đogićeve zahtevala dovoljenje za bivanje v Sloveniji in ravnala v skladu s 35. členom zakona o policiji, nadaljnji postopek, ki vključuje izrek mandatne kazni, privedbo na policijsko postajo Ljubljana-Center, v nadaljevanju pa tudi izrek pisnega opozorila Đogićevi, pa je komisija ocenila kot nepotrebnega ali celo nezakonitega.