
Eden največjih očitkov opozicije vladi je, da je proračun sestavljen tako, da imajo poslanci na njegovo vsebino premajhen vpliv, vlada pa prevelika pooblastila za prerazporejanje denarja. Se strinjate s to oceno?
Da in ne. Namreč, parlament je s svojimi odločitvami v preteklosti že tako ali tako v veliki meri z zakonskimi podlagami determiniral izdatke tega proračuna, tako da je seveda soodgovoren za manevrski prostor, ki ga ima vlada. Po drugi strani pa je seveda vlada pripravila proračun, ki je kot vedno, posebno pa letos, zaradi dvoletnega obdobja in na drugi strani zaradi vključevanja evropskih postavk, vedno bolj kompleksen in tudi vedno bolj kompliciran in morda zaradi tega za poslance ter tudi za druge vedno bolj kompliciran za razumevanje.
Sta proračuna za leti 2004 in 2005 dobra ali slaba, kaj menite?
Mislim, da je vladi kljub temu uspelo. Da je v tem obdobju vendarle sestavila proračun - ob strogih makroekonomskih kriterijih, ki so postavljeni z našim vstopom v Evropsko unijo in pozneje tudi privzemanjem evra -, ki je realnejši, kot je morda bil v preteklih letih. Se je pa tudi v teh dveh dnevih v razpravi izkazalo, da morda nekatere blagajne niso uravnotežene, tako kot bi si mnogi želeli. Posebno četrta blagajna na lokalni ravni je pokazala, da je z vidika lokalnih skupnosti, lokalne samouprave in tudi porabe sredstev, tam najbrž treba narediti kakšno korekcijo.