Nekdanji vodilni bančniki v Hypo banki in Hypo leasingu Božo Špan, Anton Romih in Andrej Potočnik naj bi na svoje zasebne račune v Liechtensteinu dobili več kot 10 milijonov evrov. Kot kaže, so bančniki v svoj žep pospravili polovico denarja, ki ga je moral Vegrad plačati za nakup zemljišč za gradnjo nepremičnin.
Vegrad je za nakup projektnih družb, ki so imela v lasti atraktivna zemljišča v Ljubljani in okolici odštel skoraj 40 milijonov evrov, denar pa nakazal podjetjem v Liechtenstein. Kot kaže, tudi podjetju, ki naj bi bilo v lasti nekdanjih bančnikov v Hypu. Že lansko leto smo razkrili, da naj bi bili Andrej Oblak, Anton Romih, Božidar Špan in Andrej Potočnik solastniki liechtensteinske družbe Immo-invest, ki naj bi prav tako sodelovala v spornih poslih z Vegradom.
"Teh informacij ne morem potrditi, ker je preiskava še v teku. Okoliščine, ki kažejo na morebitno vpletenost posameznih oseb iz finančnih institucij, ki so sodelovale pri kreditiranju ali kako drugače pri poslovanju s temi projektnimi družbami še preverjamo," pojasnuje vodja kriminalistične policije v Celju Damijan Turk.
Naj spomnimo, da je bil v času spornih poslov direktor Hypo banke Božidar Span, nasledil ga je Anton Romih, ki je bil prej direktor Leasinga, nato pa je na njegovo funkcijo v Leasingu prišel Andrej Potočnik, ki je prej zastopal tudi podjetje, ki ga je nekoč vodil Andrej Oblak. In zanimivo, Hypo je ustanavljal in financiral projektne družbe, jih potem prodal različnim podjetjem v Liechtensteinu, ta pa so jih potem prodala Vegradu za več 10 milijonov evrov, tudi po 200-krat višji ceni.
Romih pred dvema tednoma dobil tožbo
Čeprav dokazi preiskave vseskozi bremenijo ene in iste nekdanje vodilne delavce v Hypo banki, je nekdanji predsednik uprave Anton Romih pred dvema tednoma dobil tožbo proti Hypu. Za 200.000 evrov jih je tožil zaradi nezakonite odpovedi in na prvi stopnji tožbo dobil. A danes so Romih, Oblak in Potočnik nedosegljivi za medije in kakršna koli pojasnila.
Božidar Špan, ki je bil v Hypu najvplivneši Slovenec, pa povezavo z Immo-investom, prek katerega naj bi omenjeni črpali milijone, ostro zanika. Romih je bil lani februarja v paketu zamenjan s celotnim vodstvom banke in leasinga. Dva meseca pozneje mu je v hišnih preiskav policija zasegla še avto. Srebrni BMW X6 je po naših informacijah ena zadnjih Romihovih lastnin. Vse ostale nepremičnine in premičnine naj bi namreč prepisal na družinske člane. Povrh vsega pa je še tožil Hypo zaradi nezakonite odpovedi in na prvi stopnji tožbo dobil.
Romih domnevnega solastništva v liechensteinski družbi ne želi pojasnjevati. Solastništvo v Immo-investu in prejete milijone pa zanika Božidar Špan. “Zadev jaz ne bom več komentiral, če se bodo pa pojavila natolcevanja, bom pa pravno ukrepal,” pravi Špan. Po naših neuradnih informacijah je eden najvplivnejših slovenskih bančnikov Špan tudi med idejnimi vodji poslov prek Immo-investa. Z nekaterimi pravnimi nasveti pa naj bi mu pomagal kar Miro Senica, ki je s Španom poslovno povezan, Hypo pa je Senici v Španovem obdobju odobril tudi več nekajmilijonskih kreditov.
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.