Štirje nekdanji poslanci LDS - Anton Rop, Darja Lavtižar Bebler, Marko Pavliha in Milan M. Cvikl - so tudi uradno prestopili k poslanski skupini Socialnih demokratov (SD), ki je s tem postala najmočnejša opozicijska stranka v DZ.
V ljubljanskem Grand Hotelu Union je ob vstopu nove članice in članov v poslansko skupino predsednik SD Borut Pahor priredil slavnostni sprejem.
"Ena lastovka ne prinese pomladi. Ampak 14 jo pa zagotovo. Danes je prvi spomladanski dan in izjemno sem vesel, da bom lahko letel v Borutovi in Miranovi jati, skupaj s prijateljem Tonetom, ki me je v politiko pripeljal. In seveda s kolegico Darjo in kolegom Milanom," je na sprejemu dejal Pavliha.
V LDS pa se napovedujejo še nekateri izstopi. V skupino nepovezanih poslancev naj bi prestopil Ljubo Germič, medtem ko naj bi Slavko Gaber, Mitja Slavinec in Vili Trofenik v prihodnje opravljali funkcije samostojnih poslancev.
Odhodi se vrstijo...
Preden je LDS zapustila skupina šestih poslancev, ki so kasneje ustanovili poslansko skupino nepovezanih poslancev, je imela liberalna demokracija 23 poslancev. Kot je znano, so stranko januarja zapustili nekateri izmed najvidnejših članov, Matej Lahovnik, Milan M. Cvikl in Slavko Gaber. V februarju pa so iz stranke izstopili še poslanci Pavel Gantar, Davorin Terčon, Majda Širca, Cveta Zalokar Oražem in Alojz Posedel.
Zapuščanje stranke sredi mandata sicer ni posebnost, saj se je to dogajalo tudi v prejšnjih sestavah parlamenta. Glede na kritike, da je levica v Sloveniji zašla v slepo ulico, pa imajo tokratni prestopi še dodatno konotacijo. Ob oblikovanju skupine nepovezanih poslancev so se pojavila ugibanja, ali bo slovenska levica s časom dobila tudi novo stranko, ki bi ji pomagala prebroditi krizo. Nekdanji vodilni člani LDS, ki so se povezali v skupino 'Nepovezanih' se za ta korak zaenkrat še niso odločili.
Janša: Volitve pokažejo, katera stranka je največja
V okviru vladnega obiska v obalno-kraški regiji je premier Janez Janša spregovoril tudi o aktualnem političnem dogajanju. "Volitve pokažejo, katera je največja stranka. Dogajanje po volitvah pa pokaže, katera je največja koalicijska in katera opozicijska stranka," je Janša komentiral izide javnomnenjskih raziskav, ki so pokazale, da je SD prehitela SDS.
Tudi po prestopih štirih poslancev iz vrst LDS v SD je razmerje med koalicijo in opozicijo ostalo nespremenjeno, poslanska skupina SDS pa je še vedno največja v parlamentu, je dogajanje na slovenski politični sceni komentiral Janša.
Zadovoljen je, da se nekateri "agresivni in destruktivni" kritiki Partnerstva za razvoj priključujejo SD, a je hkrati opozoril, da bo sodelovanje, če bo njihova drža "destruktivna" kot doslej, oteženo. "Upam, da bodo sprejeli pravila igre nove poslanske skupine," je dejal.
Janša je vesel "v veliki meri pozitivnega odgovora" skupine nepovezanih poslancev, s katerimi bodo na delovnem srečanju prihodnji teden preverili, "ali obstaja dejanska pripravljenost za sodelovanje" v partnerstvu. "Žal mi je, da so v LDS povabilo ponovno zavrnili," je dodal.
V zvezi Z morebitno t. i. veliko koalicijo med SDS in SD po prihodnjih volitvah je Janša dejal, da bodo volivke in volivci odločili, katere stranke se bodo dogovarjale o vladi po naslednjih volitvah. "Ničesar ne rad prejudiciral v tej smeri," je pojasnil Janša.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.