Vesna Škorc, ki je prva javno spregovorila o domnevnih spolnih zlorabah v Artičah, kjer je služboval zdaj že pokojni župnik Karel Jošt, obtožen 16 kaznivih dejanj spolne zlorabe oseb, mlajših od 15 let, se je odzvala na sporočilo za javnost Joštovega zagovornika Zorana Dularja. Škorčeva, katere primer je zastaral in v kazenskem postopku ni sodelovala ne kot oškodovanka ne kot priča, je pojasnila, da z ostalimi domnevnimi oškodovankami ni govorila in da jih torej ni mogla nagovoriti k tožbi.
Dular je v izjavi za javnost zapisal, da oseba, ki je sprožila govorice in v javnosti razgaljala grehe obtoženca, v postopku ni dobila svojega mesta žrtve. Slednje pa po dolgih letih od domnevnih dejanj o ravnanjih obtoženca niso vedele veliko, ali pa to, kar so opisovale, sploh ni bilo kaznivo dejanje, trdi odvetnik.
Sojenje je potekalo za zaprtimi vrati, kljub temu pa so po Dularjevem mnenju predvsem novinarji pri ljudeh ustvarili občutek krivde duhovnika in sovražen občutek do institucije, kateri je pripadal. Kot navaja, so bili pritiski na sodišče takšni, da se je resno vzbujal dvom v nepristranskost sodnega postopka. Vanj je neupravičeno posegala predvsem nestrokovna javnost, ki je bila navdahnjena z nedopustnimi izjavami oseb, ki so kršile molčečnost in tajnost obravnavanih vprašanj z razlaganjem zadeve pred javnostjo, je med drugim v izjavi za javnost zapisal Dular.
Škorčeva se sprva ni nameravala odzvati na sporočilo Joštovega odvetnika, a se je odločila pojasniti navedbe, ki se nanašajo na njo in se postaviti v bran ostalim dekletom, ki so spregovorile o nadlegovanju.
"Veste g. Dular lahko se naslajate nad tem, da s pravnega stališča nisem imela nikakršnega statusa kot žrtev ali kot priča, ampak zopet po drugi strani bi se pa na vašem mestu tudi vprašala, zakaj je temu tako? In sicer, ker imamo v naši državi zastaralne roke in da bodo zadeve povsem jasne tudi institucije, ki so dolžne poskrbeti za mladoletnega otroka so na polni črti odpovedale," pravi Škorčeva in ob tem opozarja, da ne dovoli, da bi se spolna zloraba, ki jo je doživljala, tako lahko minimalizirala.
"Kdo je tisti, ki se bo opravičil Cerkvi, njenim duhovnikom, redovnicam in redovnikom ter njihovim vernikom; navajam le vaše sporočilo za javnost. Zakaj ne premišljujete v drugo smer, in sicer, kdo je tisti, ki se bo opravičil vsem tem deklicam in naposled tudi meni in naj vas med drugim tudi opomnim, da je bilo moje pisanje okarakterizirano s pisanjem profesionalne kurbe. Komu mar za vse nas? Srčnim ljudem, ki so nam verjeli do samega zaključka in še sedaj pa čeravno zgodba nima dokončnega sodnega epiloga," še piše Škorčeva v svojem sporočilu za javnost.
Dekle, ki je prvo spregovorilo o spolnih zlorabah, vse, ki menijo, da si dekleta želijo le denarno odškodnino, nagovarja naj se sami zamislijo, ali bi svojemu otroku ponudili možnost, da ga nekdo spolno zlorabi in iz tega naslova pride do neke odškodnine. Škorčeva še opozarja, da je ni vsote, ki bi jo odvzela bolečine, ki jo je zaradi teh dogodkov preživela. Javnost pa ob tem opozarja, da si pred nasiljem ne zatiska oči temveč ga ustavi. Medijem se je ob tem še zahvalila, ker so ji verjeli, saj se brez medijske pozornosti po njenem mnenju zadeve ne bi premaknile.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.