Med predlaganimi varčevalnimi ukrepi, ki jih je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pripravil na zahtevo nadzornega odbora zavoda, sta tudi širitev nabora prihodkov državljanov, od katerih bi se pobirali prispevki za zdravstvo, nadzor nad bolniškimi ter znižanje stopnje DDV za zdravila, je pojasnil prvi mož ZZZS Samo Fakin.
Zavodu v prihodnjih letih grozi primanjkljaj, čemur v veliki meri botruje reforma plač v javnem sektorju. Povišanje plač v zdravstvu naj bi po ocenah zavoda letos znašalo približno 60 milijonov evrov. "Izvirni greh primanjkljaja, ki nam grozi, je dogovor o povišanju plač v zdravstvu med vlado in sindikati, sklenjen kljub opozorilom ZZZS. Dogovorili so se za tako povečanje, kot so se dogovorili. Zatem pa se ni nadzorovalo razporejanja zaposlenih v plačne razrede, zato je stroškov za plače za 300 milijonov evrov namesto za 120 milijonov," je dejal Fakin.
ZZZS je v varčevalni predlog uvrstila tri vrste ukrepov: tiste, pri katerih lahko na zavodu sami vplivajo, ukrepe na ravni izvajalcev zdravstvenih storitev ter sistemske ukrepe, za uresničitev katerih pa bi bilo prej treba spremeniti zakonodajo, pravi Fakin.
Usoda predlaganih ukrepov, teh naj bi bilo več kot 30, je v rokah interesnih skupin v skupščini zavoda, ki pa imajo zelo različne poglede nanje. Namen ukrepov je, da bi se izognili napovedim, po katerih naj bi zavod leto 2009 zaključil s 40 milijoni evrov primanjkljaja, leto 2010 pa že s 105 milijoni evrov primanjkljaja, je pojasnil predstavnik zavoda Damijan Kos.
Ukrepi, ki jih zavod predlaga, odvisni pa so od izvajalcev zdravstvenih storitev, so med drugim modernizacija zdravstvene službe – večino zdravljenj bi prestavili zunaj bolnišnične dejavnosti, kot je praksa v tujini, bolj dosledno upoštevanje pravil za napotitev bolnikov na sekundarno raven ter boljša izkoriščenost magnetnih resonanc in CT naprav v zdravstveni mreži.
Glede slednjega je Fakin pojasnil, da v kolikor bi vsak dan v času dežurstev v bolnišnicah pregledali dva dodatna bolnika, bi v nekaj mesecih odpravili čakalne dobe za nekatere preglede. To bi med drugim pomenilo prihranek, saj bi se bolezenska stanja diagnosticirala bolj zgodaj, zdravljenje bi se začelo prej, zato pa bi bilo tudi cenejše.
"V vseh bolnišnicah imajo dežurne ekipe. Za dežurstvo dobijo 130-odstotno plačilo, zato bi bili edini dodatni stroški pregledov bolnikov v času dežurstev le stroški materiala," pravi Fakin in dodaja, da bi bil to za zavod razumljiv strošek, saj bi s tem prihranili pri zdravljenju kasneje odkritih, že bolj napredovalih bolezni. "Od 16. do 20. ure, ko so zdravniki v bolnišnicah že v dežurstvu, je več kot dovolj časa, da se opravi CT ali ultrazvok dveh bolnikov," dodaja generalni direktor ZZZS.
Na zavodu pa med različnimi predlaganimi ukrepi predlagajo tudi, da bi se stopnja davka na dodano vrednost za zdravila zmanjšala na najnižjo možno. Fakin se sicer zaveda, da bo šel tak predlog na vladi "težko skozi", s to bi po njegovih besedah močno razbremenilo zavod.
Skupščina zavoda, na kateri naj bi obravnavali predlog možnih varčevalnih ukrepov, naj bi bila že februarja.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.