Kot je povedal direktor ZZZS Samo Fakin, imajo nekateri zdravniki tudi do 50 dni dopusta. Tako razmišljajo o tem, da bi dopuste omejili na 30 dni.
Grožnja prvega moža zavarovalnice Fakina, da bodo morali varčevati, sicer ne bo denarja za zdravniške plače, je nesramna in brez pomena. To je po sestanku vseh treh zdravniških organizacij sporočil predsednik sindikata Fides Konrad Kuštrin, ki je prepričan, da luknje v zdravstveni blagajni ne morejo krpati zdravniki.
A tudi minister za zdravje Borut Miklavčič pravi: "Nekaj bo treba ukreniti, pogajanja z zdravniki se bodo morala odpreti."
Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Gordana Živčec Kalan je za Odmeve povedala, da bi tudi zdravniki lahko sodelovali s predlogi za racionalizacijo sistema, vendar jih nihče ne povabi. Kot je dejala, je povabilo le "na deklarativni ravni", v resnici pa zdravništvo ni bilo povabljeno. Kot je povedala, je veliko dopusta, kot tudi nekateri drugi očitki, bolj izjema kot pravilo in da na izjemah ne bodo veliko privarčevali.
Ob tem Miklavčič povedal, da se vedno odzove vabilom zdravnikov na razna srečanja in da je tam dobil že veliko predlogov, ki jih namerava še upoštevati.
Ukrepi bodo najprej na področju zdravil in zdraviliškega zdravljenja
Iz preteklih let je v blagajni Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) še okoli 130 milijonov evrov presežkov, predviden primanjkljaj za letos pa je nekaj čez 125 milijonov evrov.
Sistem bo letos tako še zdržal, naprej pa ne več. Zato so v skupščini ZZZS razpravljati tudi o nujnih ukrepih racionalizacije zdravstvenega sistema. Prvi ukrep je bil na področju zdravil in zdraviliškega zdravljenja, kjer bodo več morale prispevati zavarovalnice iz dopolnilnih zavarovanj, premij pa ne bodo smele zviševati.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.