Vodstvo ptujske bolnišnice se je s sindikatom Fides in predstojniki oddelkov dogovorilo o delni omilitvi stavke, da zaradi pomanjkanja kadrov ne bi prišlo do popolnega kolapsa. Kot je ob sestanku povedal prvi mož Fidesa Konrad Kuštrin, so se tako odločili, ker se je pokazalo, da ta zavod ne prenese niti enotedenske stavke.
"Če bi naša vlada normalno funkcionirala, bi bila na Ptuju ministrica pred nami, saj bi morale kritične razmere v državi glede zdravstva bolj skrbeti njo kot sindikat," je bil kritičen Kuštrin in dodal, da so razmere pokazale, da je na Ptuju že tretji dan stavke nemogoče organizirati delo znotraj 40 ur. Če bi pri tem vztrajali, bi morali začeti v naslednjih dneh zapirati oddelke, v dveh tednih pa verjetno celo bolnišnico, je dodal.
Fides zato podpira dogovor med direktorjem bolnišnice Andrejem Levaničem in zdravniki, da bodo tam, kjer bi zaradi odsotnosti zdravnikov lahko resno trpelo zdravje ljudi, delali nekaj več.
Sicer pa ptujska bolnišnica ni edina z velikimi težavami že po nekaj dneh stavke, saj do njih prihaja še v nekaterih manjših, kakršna je bolnišnica v Brežicah, kjer je zdravnikov še manj kot na Ptuju, pa tudi v takšnih, ki so kadrovske solidno zasedene, kot je Univerzitetni klinični center Maribor, kjer naj bi po Kuštrinovih informacijah izpadlo med 30 in 40 operacij. V mariborski bolnišnici takšnih podatkov niso potrdili in so zatrdili, da za zdaj zaradi stavke nimajo večjih težav.
Kako je v UKC Ljubljana?
Milenko Stankovič z Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana je povedal, da je na nekaterih oddelkih že zdaj težko organizirati in voditi delo v 40-urnem delovniku, na katerega so se sicer omejili zdravniki med stavko. Delo je najbolj oteženo na kadrovsko najbolj podhranjenih oddelkih. Kot je pojasnil, kadra primanjkuje zaradi zakonodaje, ki ni dovoljevala zaposlovanja, ko so se starejši zdravniki upokojevali, in zaradi odhodov mladih zdravnikov v tujino.
Na UKC Ljubljana zaradi zdravniške stavke odpadajo nenujni operacijski posegi, to je dnevno med 40 do 50 operacij, in nenujni ambulantni pregledi. Glede na pretekle izkušnje je po Stankovičevih besedah pričakovati tudi naval na urgenco, vendar tega še ni, večje težave pa pričakujejo ob koncu tedna. Ljubljanska urgenca je po Stankovičevih besedah že tako najbolj obremenjena v državi.
V UKC Ljubljana je zaradi stavke operacijska dejavnost zmanjšana za 30 odstotkov. V naslednjem tednu pa predvidevajo, da bo odpadlo kar polovico operacij, so sporočili iz UKC Ljubljana. Zaradi zaprtja desetih operacijskih dvoran so v povprečju na 70 odstotkih rednega obratovanja operacijskih dvoran: na ortopedski kliniki jih opravijo 75 odstotkov, na očesni kliniki in ORL po 67 odstotkov, na ginekološki kliniki pa 60 odstotkov.
Pri tem posebej izpostavljajo kirurško kliniko, kjer z 80 odstotki operacij še komaj zagotavljajo operativno obravnavo zakonsko predpisanih obveznih zdravstvenih obravnav. Delež pacientov, ki jih po zakonu morajo obravnavati, namreč na tej kliniki znaša 81 odstotkov, so navedli v UKC Ljubljana.
Pri tem so še pojasnili, da so ta teden anesteziologi delali tudi preko 40-urne tedenske omejitve, da so lahko varno oskrbeli vsa nujna stanja. Če bodo v naslednjem tednu upoštevali tedensko omejitev ur, pa tega ne bodo mogli več zagotoviti.
Težave tudi v novomeški bolnišnici
Težave zaradi stavke imajo tudi v Splošni bolnišnici Novo mest. Največje so se pokazale v kirurških strokah zaradi pomanjkanja anestezistov. Tako dnevno odpovejo deset operacij, ki bi jih moral bolnik prestati v splošni anesteziji.
V naslednjih dneh pričakujejo, da bo teh odpadlih operacij še več in v začetku naslednjega tedna bodo zdravniki opravljali le nujne operacije. ''Pred odpovedjo operacije bomo z vsakim čakajočim bolnikom opravili pogovor in po potrebi tudi pregled, da bi izključili možnost resnejšega poslabšanja zdravstvenega stanja,'' so sporočili iz novomeške bolnišnice.
Prav tako se težave pojavljajo na radiološkem oddelku, kjer bodo od ponedeljka naprej lahko opravljali le nujne preiskave.Manj alarmantno je stanje na področju internističnih strok, kjer do večjega odpovedovanja pregledov in preiskav v tem tednu še ne bo prišlo.
Brez napredka
Zdravniški sindikat Fides in vladna pogajalska skupina sta popoldne nadaljevala pogajanja o zahtevah zdravnikov, ki že tretji dan stavkajo. Ocene obeh strani o napredku pri dogovorih so različne, zdi pa se, da bistvenega napredka ni bilo.
Kot je po pogajanjih dejala ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc, je vladna pogajalska skupina zdravnikom danes predstavila nekatere svoje nove predloge, predvsem v delu, ki se nanaša na nagrajevanje preko variabilnega dela plače. Po predlogu vlade omenjeni del ne bi bil odvisen samo od števila pacientov, ki jih obravnava zdravnik, pač pa tudi od kakovosti.
Glede zahteve sindikata za dvig zgornjega, 57. plačnega razreda za zdravnike je po besedah ministrice pogajalska skupina, tudi po pogovorih znotraj vlade, predlagala "nov tekst, in sicer da bo predlagan poseben zakon o dvigu zgornje meje napredovanj, vendar ne samo za zdravnike, ampak tudi za vse druge primerljive poklice". Ta zakon naj bi vlada po besedah ministrice v DZ vložila najpozneje do konca leta.
A ta rok za zdravnike po besedah ministrice ni zadovoljiv, "zato bomo v tem delu pogovore znotraj vlade nadaljevali".
Po besedah predsednika Fidesa Konrada Kuštrina so se danes z vladno stranjo dogovorili "zelo malo ali nič", zato po njegovem z zamrznitvijo stavke "ta trenutek kaže zelo slabo".
Bodo še zaostrili stavko?
Medtem se v sindikatu odločajo o zaostritvi stavke. Na današnjem zboru zdravnikov v UKC Ljubljana je Fides dobil soglasno podporo za zaostritev stavke, ki se je sicer začela v torek. Če bo jutri glavni odbor sindikata Fides sprejel odločitev o zaostritvi zdravniške stavke, se bo ta po besedah predsednika Fidesa začela v ponedeljek.
Pobude za zaostritev prihajajo skoraj od povsod, čeprav so menili, da bodo z mehko obliko stavke lahko vztrajali vsaj še dva tedna, je povedal Kuštrin in dodal, da ima občutek, da bo glavni stavkovni odbor odločitev za zaostritev stavke sprejel brez težav. Izpostavil je še, da je glas UKC Ljubljana kot največje zdravstvene institucije za Fides zelo pomemben.
V primeru zaostritve stavke bodo s prihodnjim tednom v zdravstvenih ustanovah opravljali le še tiste storitve, ki so za zdravnike v času stavke opredeljene z zakonom. To pomeni, da bodo obravnavali le nujne bolnike, nosečnice, otroke in starostnike ter izvajali operacije bolnikov z rakom. Ne bodo pa opravljali nenujnih pregledov ali posegov.
KOMENTARJI (542)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.