
Pobuda za referendum o napovedani ukinitvi komisije za preprečevanje korupcije še nima zadostne podpore med poslanci.

Mladi liberalni demokraciji (MLD) je doslej k pobudi za predčasni posvetovalni referendum o predlogu zakona o nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo uspelo pridobiti le podpise 23 poslancev LDS, še vedno pa računajo na poslance SD. Poslanci SD, ki je pred letom in pol sprejela zakon o protikorupcijski komisiji, so tokrat bolj neodločeni. Kot je dejal predsednik poslanske skupine SD Miran Potrč zaenkrat v poslanski skupini ni soglasja glede tega vprašanja, vendar pa bodo o tem razpravljali v torek na kolegiju predsednika stranke.
Kot je dejal predsednik Mlade liberalne demokracije (MLD) Aleš Bučar, bodo pobudniki referenduma na odgovor SD o njihovi morebitni podpori referendumski zahtevi čakali do torka, ko se izteče rok za predajo pobude, če bi želeli izvesti referendum skupaj z referendumom o RTVS, 25. septembra. Sicer pa v MLD računajo na "razsodnost" poslancev. Stranki se o podpori sicer pogovarjata že od četrtka.
Kos: Bil sem presenečen nad pobudo za referendum

Pobudo za zbiranje podpisov o ukinitvi komisije je komentiral tudi vodja protikorupcijskega urada Drago Kos. "Bil sem presenečen, ko sem izvedel, da se zbirajo podpisi za referendum. Po temeljitem premisleku pa sem prišel do spoznanja, da je tudi s strokovnega vidika bolj pravilno, da o tem ali v Sloveniji obstaja korupcija, ali je veliki korupcije in ali je potrebna komisija, ki se bori zoper korupcijo, odločijo državljani," je dejal Kos.
Med formalnimi razlogi za in proti podpori za referendum o protikorupcijski komisiji pri SD navajajo tudi, da je za njih pomembnejši referendum o javni RTV.
V ozadju nasprotovanja referendumu je verjetno tudi dejstvo, da bi se v kampanji verjetno zopet pogrevalo stare korupcijkse afere in lecitiralo, kdo je bolj, kdo je manj proti korupciji. Kos ob tem poudarja, da je najbolj pomembno, da se v Sloveniji začnemo resno ukvarjati s korupcijo.
Čeprav se bo zgodba z referendumom formalno končala oziroma v sredo, je zelo verjetno, da predhodnega referenduma o protikorupcijski komisiji ne bo, razen če bi se predlagatelji odločili za zbiranje 40.000 podpisov kar pa je malo verjetno.