Ali bodo Mihaela Karnerja, domnevnega preprodajalca anaboličnih steroidov, in njegovo soprogo Alenko vendarle izročili ZDA? Zakonca sta s pomočjo avstrijskih odvetnikov sredi julija 2012 vložila pritožbo na Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP), potem ko je Avstrija odobrila njuno izročitev ZDA. O pritožbi je bilo dokončno odločeno 19. decembra lani. Na ESČP so za Delo pojasnili, da jo je sodnik razglasil za nesprejemljivo za obravnavo.
Kot poroča Delo, lahko sodnik v skladu s pravili delovanja sodišča sprejme odločitev, da je neka pritožba nesprejemljiva za obravnavo pred ESČP, ko merila sprejemljivosti niso izpolnjena. Na njegovo odločitev ni pritožbe. Sodišče je pojasnilo, da sta Karnerja oziroma njuni zastopniki od sodnika prejela pismo v nemščini, v katerem piše, da je sodišče na podlagi vseh dokumentov, ki jih je prejelo, ugotovilo, da pritožba ne izpolnjuje kriterijev sprejemljivosti po 34. in 35. členu evropske konvencije o človekovih pravicah.
![Mihael Karner je ena najbolj iskanih oseb v ZDA. Je tudi na vrhu seznama narkokraljev, kamor so ga ameriške oblasti uvrstile zaradi preprodajanja in distribucije prepovedanih anaboličnih steroidov.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jun2013/61250997.jpg?v=d41d)
Karner pravi, da so vložili še eno pritožbo
Mihael Karner je za Delo zatrdil, da je ESČP zavrnilo tisto pritožbo, ki so jo vložili marca 2012, ko je bil v zaporu, kar so hoteli preprečiti. Še eno pritožbo so vložili junija, na odločitev o tej pa še čakajo.
Karner je Delu posredoval elektronsko sporočilo njegovega avstrijskega odvetnika Rolanda Grilca, v katerem je njemu in slovenskemu odvetniku Marku Bošnjaku poslal kopijo dopisa ESČP iz decembra lani, v kateri piše, da je pritožba z dne 28. marca 2012 nedopustna. Grilc v tem elektronskem sporočilu navaja, da je bila druga pritožba vložena 17. julija 2012.
ESČP o drugi pritožbi ne ve nič
Na vprašanje, na kateri stopnji obravnave je ta, druga Karnerjeva pritožba, so na ESČP za Delo odgovorili: "Po naših informacijah je ta vlagatelj (Karner) vložil samo eno pritožbo".
Če torej drži, da so zavrnili edino pritožbo, potem to verjetno pomeni, da je konec upov, da bi se zakonca Karner po pravni poti uspela izogniti morebitni izročitvi ZDA, ki bi jo izvedli avstrijski organi. Slednji so njuno odobritev izročili na vseh stopnjah, če bi ju prijeli na avstrijskih tleh, še poroča Delo.
V ZDA mu grozi do 40 let zapora
Zakonca Karner sta se po plačilu varščine v višini 1,25 milijona evrov v Avstriji vrnila v Slovenijo, ki pa svojih državljanov ZDA ne izroča. Če bi bil Karner obsojen v ZDA, mu za pranje denarja grozi 20 let zapora, tri leta pogojno in denarna kazen v višini 384 tisoč evrov. Za razpečevanje nedovoljenih snovi pa še 10 let zapora, tri leta pogojno in prav toliko denarne kazni.
Želijo mu zaseči premoženje v Sloveniji
Medtem pa naj bi se posebna skupina kriminalistov ukvarjala tudi s finančno preiskavo Karnerjevih poslov zaradi suma pranja denarja. Preiskava še ni končana, poteka pa v sodelovanju z ameriškim FBI, kjer si želijo, da bi policija – tako kot na Hrvaškem in v Avstriji – zasegla tudi Karnerjevo premoženje v Sloveniji, so poročali v oddaji 24UR.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.