Vrhovni sodniki so se sestali na občni seji, kjer so odločali že o drugi zahtevi odvetnika Janeza Janše Francija Matoza za izločitev predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleše iz senata, ki bo obravnaval zahtevo za varstvo zakonitosti v zadevi Patria. Matozovo zahtevo so zavrnili, ločeno je bila zavrnjena tudi zahteva za izločitev vrhovne sodnice Maje Tratnik, so sporočili.
Na seji, ki je trajala malo več kot uro, je sodelovalo 27 od 32 vrhovnih sodnikov, trije so se opravičili, Masleša in Tratnikova pa na seji nista mogla sodelovati. Koliko sodnikov je glasovalo proti izločitvi in koliko proti, še ni znano, sodišče pa bo v prihodnjih dneh izdalo obrazloženo odločitev.
Jutri se bo tako začela seja senata vrhovnega sodišča, ki bo odločala o zahtevah za varstvo zakonitosti v zadevi Patria. Poleg Masleše in Tratnikove v senatu sedijo še Vesna Žalik, ki je tudi sodnica poročevalka, ter Marko Šorli in Damijan Florjančič. Žalikova bo na seji predstavila zadevo in glavna vprašanja, s katerimi se je soočila. Nato bodo člani senata razpravljali. Če bi se izkazalo, da bo razprava daljša, sta ta teden predvidena še dva rezervna datuma, in sicer v sredo in v petek, lahko se določi še dodatne datume. Sodba izide pisno, načeloma v približno mesecu dni, a na vrhovnem sodišču ne morejo vnaprej napovedovati, koliko časa bo trajalo, da bo sodba spisana. Seje senatov vrhovnega sodišča pa niso javne.
Matoz izločitev Masleše poskušal doseči že poleti
Matoz, ki zastopa obsojenega predsednika SDS, je Maslešo iz morebitnega sodelovanja v senatu želel izločiti že poleti, a je občna seja vrhovnih sodnikov to zahtevo zavrnila. Zato je Janšev zagovornik sklenil ponovno zahtevati izločitev Masleše, ker se je vmes spremenila njegova vloga. Vrhovni sodniki so namreč njegovo prvo zahtevo zavrnili s pojasnilom, da Masleša v svojem govoru na sodniških dnevih – ki ga Matoz navaja kot argument za izločitev – ni nastopil v vlogi sodnika, temveč se je na pritiske na sodnike in sodstvo odzval v vlogi predsednika vrhovnega sodišča.
Masleša pa je pred nekaj tedni sklenil, da bo predsedoval vsem senatom v zahtevah za varstvo zakonitosti, ki bodo prijavljene na seje kazenskega oddelka v obdobju med 8. septembrom in 31. decembrom letos. S tem je postal tudi predsednik senata v zadevi Patria.
Matoz je danes dopolnil svojo zahtevo za izločitev, ki so jo vrhovni sodniki na seji tudi obravnavali.
Spomnimo ...
Prvostopenjsko sodišče je sicer junija lani Janšo, brigadirja Toneta Krkoviča in prokurista Rotisa Ivana Črnkoviča obsodilo za kazniva dejanja, povezana z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih osemkolesnih oklepnikov.
Višje sodišče je prvostopenjsko sodbo potrdilo konec aprila letos, s čimer je sodba postala pravnomočna. Janšo, ki je bil v času podpisa pogodbe o nakupu patrij predsednik vlade, je sodišče obsodilo na dve leti zapora, Krkoviča in Črnkoviča pa na 22 mesecev. Janša in Krkovič kazen že prestajata.
KOMENTARJI (1436)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.