Slovenija

Bodo študentje tudi ob evropske štipendije?

Ljubljana, 13. 03. 2021 11.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Uroš Ferrari Stojanović
Komentarji
52

Ob vseh nevšečnostih, ki so v lanskem in tekočem akademskem letu študentom otežile gmotni in logistični položaj, je za nekatere študente na mednarodni izmenjavi Erasmus pod vprašajem zdaj tudi redna štipendija.

Da na ljubljanski fakulteti za arhitekturo marsikaj ne teče tako, kot bi moralo, niso včerajšnje novice. Izkoriščanje študentov za delo v projektivnih birojih, pisanje člankov, pod katerimi se podpišejo profesorji, in celo za predavanje namesto njih – o spornih praksah so pred časom med drugim poročali tudi kolegi v rubriki Dejstva. Pogovor s študenti, ki iz strahu pred sistemskim in osebnim maščevanjem osebja fakultete želijo ostati anonimni (imena se hranijo v uredništvu), razkriva, da se zakoni in pravilniki, pa tudi zdravorazumski odnos do študentov zaobhaja tako rekoč na dnevni ravni.

Na ljubljanski fakulteti za arhitekturo marsikaj ne teče tako, kot bi moralo.
Na ljubljanski fakulteti za arhitekturo marsikaj ne teče tako, kot bi moralo. FOTO: U.F.S.

Štipendija za osnovne potrebe bivanja

Študentje, ki se odločijo za mednarodno izmenjavo Erasmus, morajo, če želijo biti upravičeni do evropske štipendije, domov prinesti vsaj 20 kreditnih točk od 30, ki predstavljajo vrednost predmetov enega semestra. To navadno pomeni, da morajo v tujini opraviti vsaj tretjino predmetov letnika, ki ga preživljajo na izmenjavi. V nasprotnem primeru se finančno breme študija v tujini zanje občutno poveča, saj niso upravičeni do prejetja evropske štipendije, namenjene kritju osnovnih stroškov, povezanih z bivanjem in študijem v času izmenjave.

Profesor na fakulteti za arhitekturo ni vpisal ocen pravočasno in s tem ogrozil štipendije študentov na izmenjavi.
Profesor na fakulteti za arhitekturo ni vpisal ocen pravočasno in s tem ogrozil štipendije študentov na izmenjavi. FOTO: U.F.S.

Bodo iz tuje malomarnosti ostali brez štipendije?

Profesor je izpit ali izdelek, ki je predmet ocenjevanja, dolžan oceniti in ocene vpisati najpozneje v 14 dneh od dne, ko je izpit potekal. Če profesor oziroma nosilec predmeta ocen ne vpiše pravočasno, se prav lahko zgodi, da študent kratko malo ostane brez štipendije. Kot vse kaže, se je to ponovno zgodilo na ljubljanski fakulteti za arhitekturo – za tuje študente, ki so pri dotičnem profesorju opravljali izbirni predmet, je upravičenost do prejetja štipendije zdaj resno vprašljiva. Profesor do datuma, ko se v tujini pridobljene kreditne točke preračunavajo v točke matične fakultete, na podlagi česar se ugotavlja, ali je študent upravičen do prejetja štipendije, ocen namreč ni vpisal. Za študente, ki so na izmenjavo v Slovenijo prišli z vseh koncev Evrope, to pomeni, da lahko povsem verjetno ostanejo vsak brez nekaj tisoč evrov sredstev, s katerimi naj bi si pokrili najosnovnejše izdatke za bivanje, prehrano in študijske potrebščine. V stik smo poskusili stopiti s koordinatorjem študentskih izmenjav na omenjeni fakulteti, a žal neuspešno.

'To je še dodaten udarec za ugled fakultete in univerze' 

Poudarimo – ne gre za bonus, temveč za štipendijo, ki jo v normalnih okoliščinah, če opravijo predpisano količino obveznosti, prejmejo vsi evropski študentje, ki se odločijo za izmenjavo Erasmus. Če ne po svoji krivdi, študentje brez sredstev lahko ostanejo zaradi malomarnosti profesorja oziroma nosilca predmeta, ki ocen bodisi ne vpiše pravočasno ali pa jih vpiše neustrezno. Da je to še dodaten udarec za ugled tako fakultete kot univerze, ne nazadnje pa tudi Slovenije kot študijske destinacije, se v pogovoru strinjajo vsi domači študentje omenjene ljubljanske fakultete. Ker so izmenjave številčno recipročne – posamezni univerzi si torej študente lahko izmenjujeta samo v enakem številu – tako ravnanje lahko navsezadnje povzroči, da posamezna fakulteta in univerza prejmeta slabšo oceno, to pa pomeni, da za marsikaterega slovenskega študenta, ki bi si obzorja rad razširil na tujem, kaj hitro zmanjka prostora. 

Fakulteta za arhitekturo, s predstavniki katere smo poskušali stopiti v stik takoj, ko smo od študentov izvedeli za neustaljeno ravnanje in posledice, povezane z njim, je nekaj dni pozneje v svoj bran poslala odgovor dekana izr. prof. dr. Mateja Blenkuša. "Pri predmetnem vnosu ocene v informacijski sistem fakultete v nobenem primeru ni šlo za malomarno ravnanje visokošolskega učitelja, temveč za skupen dogovor večje skupine študentov, da bodo na naknadno dodeljenem roku za oddajo vaje skušali prvotne slabše ocene vaje izboljšati." 

Plat zgodbe, ki jo potrjujejo vsi študentje, ki so z nami stopili v stik, je drugačna. Nobenega dogovora o zviševanju ocen ni bilo, pravijo, tako kot tudi nobenega naknadnega roka ne. Pojasnilo fakultete je še dodatno protislovno zato, ker študentje do predpisanega roka za svoje ocene sploh niso izvedeli, kaj šele, da bi se lahko odločili za njihovo zviševanje.

V odgovoru arhitekturne fakultete še beremo, da se moramo "zavedati, da je izvedba študija na daljavo povsem nova in kot taka velika preizkušnja," dodajajo pa še, da jim je žal, "da je pri tem prišlo do časovno zahtevnejše komunikacije med študentom, učiteljem in fakulteto, ter se za nastale nevšečnosti tudi na tem mestu opravičujemo."

Fakulteta za arhitekturo je kasneje poslala dodatno pojasnilo: 

 

"Sporočamo vam, da imamo s tujimi univerzami sklenjene sporazume, da je potrebno vse ocene po zaključku trajanja študentskega gostovanja v tujini matični instituciji posredovati v 5 tednih. Kot smo že navedli, do prekoračitve tega roka ni prišlo in vse ocene so bile skladno s sporazumom sporočene tuji partnerici. Z vidika pogodb o financiranja posameznih študentov, ki jih le-ti sklenejo zgolj s svojo matično univerzo, pa obstaja možnost, da so tam določeni krajši roki, o čimer pa nikoli nismo posebej obveščeni, saj gre za dvostranske sporazume, ki vsebujejo tudi številne zaupne osebne podatke in nimajo nikakršnega vpliva na samo pedagoško delo. Prav tako v 20-letni praksi sodelovanja še nismo zasledili primera, da bi bila matična univerza do svojih študentov tako neizprosna, da bi jim zaradi tedna ali dveh zamude pri poročanju odrekla povrnitev stroškov gostovanja. Naša univerza je glede tega vsekakor bolj prilagodljiva in vedno dela v korist študentom, saj se zaveda, da lahko pri zaključevanju ocen prihaja do vrste postopkovnih težav ali komplikacij v komunikaciji."

Odgovor, v katerem dekan pojasnjuje domnevno uspešnost 20-letne tradicije mednarodnih študijskih izmenjav, položaja tujih študentov iz predmetne zadeve v ničemer ne spremeni. Četudi fakulteta nima neposrednega vpliva na roke tujih univerz, s katerimi si v okviru programa Erasmus izmenjuje študente, ti s poznim vpisom ocen niso mogli računati, da bi svojo matično fakulteto o zamudi lahko kakorkoli obvestili. Obenem so bile ocene prepozno vpisane tudi slovenskim študentom - namesto v 14 dneh šele več kot mesec po opravljanju izpita. 

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (52)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tone 12345
14. 03. 2021 11.09
dante
14. 03. 2021 10.05
+1
Kaj nam pomaga dvig minimalne plače, če se vse podraži? Vsi s tem izgubljamo, najbolj tisti, ki živijo z minimalno plačo in študenti. Očitno je, da EU ni nič dosegla z direktivo zakona dviga minimalne plače.
Jožajoža
13. 03. 2021 19.26
+0
janšisti so vas zaprli.janšisti vas ne bodo spustili ven. janšisti........groza,kje smo in kam gremo.pa,koliko vem,komunisti niso bili slabi,ta komunist je pa bolan.
Juraj Brecelj
13. 03. 2021 17.10
+0
Delež prebivalcev Slovenije, ki študira je bistveno previsok. Študirajo lahko celo tisti, katerih kognitivne sposobnosti sploh niso zadostne za resni študij. Študirajo torej zgolj zato ker je to njihova pravica. S tem pa odžirajo tistim ki si študij resnično želijo, zaslužijo in imajo potencial za doprinos v zakladnico znanja družbe. Spet negativen vpliv liberalističnega razmišljanja o pravicah brez dolžnosti.
dante
14. 03. 2021 10.07
-1
Napačno razmišljaš, študij ima širši pomen
desirous
13. 03. 2021 15.16
+8
V Sloveniji nismo sposobni urediti stvari na fakultetah, saj se ne morejo rešiti nekaterih nesposobnih vendar vplivnih profesorjev. pPovsem pričakovano, da se nekateri oklepajo dobro plačanih stolčkov, ker vedo da je to vse kar jim ostane, saj so zaostali za časom. Študentje ki bodo ostali brez štipendije pa naj gredo v skupinsko tožbo proti profesorju.
vonbongo
13. 03. 2021 14.30
-4
Ja in ? NA UPOKOJENCIH PRIHODNOST STOJI !!!🇸🇮🇸🇮🇸🇮
Magenta07
13. 03. 2021 14.06
+5
Pa caki caki mal...VSAK BREZ VEC TISOC EVROV!???!! A tale novinarcek Uros ve sploh kok stipendije se sploh dobi za izmenjavo????!! Slovenija mimogrede spada med drzave z NAJNIZNIM zivljenjskim standardom v Evropi, torej so tudi sredstva nizka, natancneje 420/mesec...ce prides sem za en semester, torej 5 mesecev je to 2100..od tega dobis 80% takoj (torej 1680) in 20% po izmenjavi (torej 420) ...tko da ne sanjat o VEC TISOC EVRIH NA OSEBO
dante
14. 03. 2021 10.08
Magenta07
13. 03. 2021 14.01
+1
Gladko malo pa res ni besedna zveza za v clanek
taurus111
13. 03. 2021 16.13
+0
A tema so štipendije ali neka brezvezna besedna zveza.
Hophopferdo
13. 03. 2021 13.46
+8
Marsikje pri nas je tako, da predavanja odpadajo, izpiti stojijo, profesorji pa ta čas delajo za svoje privat firme in si pri tem pomagajo z izdelki študentov ali asistentov
Rudolf Maister
13. 03. 2021 13.45
+3
Če imate ( poudarek je na če) podatke o kriminalnih dejstvih je vaša državljanska dolžnost da kriminal če seveda obstaja prijavite policiji. Kaj se to pravi vse hranimo v uredništvu. Če se študentje bojijo prijavite vi.Amen
Fejst pob?
13. 03. 2021 13.27
+5
Dekan pa nič ? Takšne stvari bi se morale rešiti znotraj fakultete, a očitno so tudi tam bogovi, ki si pač lahko privoščijo vse.
lolek1111
13. 03. 2021 13.00
-18
zato pa naj naprej doma doštudirja po najhitrejšem postopku potem pa prosto vandrajo naokol kolikor jih kdo financira
Sredina
13. 03. 2021 13.04
+16
ne komentiri ce ne ves zakaj se gre...najorej bos diplomiru, pol bos sou pa na studijsko izmenjavo...logika ti res ne dela no
SlobodaNE
13. 03. 2021 12.58
-5
Take erasmus je projekt evropskega poslanca Zvera. Mož je konzervatviven zato je že dvakrat ločen njegova tamala pa z razkrečenimi nogami haha
Hophopferdo
13. 03. 2021 12.54
+11
V mojih studijskih casih smo imeli profesorja, pri katerem je odpadlo 10 od 13 predavanj, ki bi jih morali imeti v semestru, izpiti so se popravljali vec kot 1 mesec, ko so bile govorilne ure pa si tud veckrat naletel na listek, da je danes odsoten... po tem se je na faksu govorilo, da se ga želijo rešit, ampak ne gre, in ta tip uči še danes. Mogoče se je spremenil, ampak dvomim. Sem pa prepričan da še zdaleč ni edini primer.
111111112
13. 03. 2021 12.34
-2
Tisti k se res pridno uči in dela bi moral biti finančno podprt.. Vsa ostala g... Ki pa vleče samo status pa vzeti vse.. To je samo podpiranje lanuharjev in fuc.. Meglenarjev
DKR
13. 03. 2021 11.56
-2
Pridna, Urška, pridna.....
Et54678
13. 03. 2021 11.49
-1
kustec uničila cele generacije otrok, dijakov in študentov... čestitke?
Et54678
13. 03. 2021 11.51
+5
bo Reiner Füllmich poskrbel, da bodo sodelujoči za zapahi na koncu. bom z zanimanjem spremljal, vse več stvari prihaja v javnost
kantor
13. 03. 2021 12.02
+5
Nekam dolgo traja. Sodni mlini meljejo počasi.
Et54678
13. 03. 2021 12.41
+5
res je, žal. vendar taki zločini nad človeštvom ne zastarajo. poslušajte malo svetovne pravnike in strokovnjake
Et54678
13. 03. 2021 13.11
+4
poglejte intervjuje z Reinerjem za začetek. žalistno je kaj se dogaja. kar se tiče šolstva pa tudi ves čas poslušam zgražanja prihateljev z otroci...
Et54678
13. 03. 2021 13.21
+5
AlternativeFacts
13. 03. 2021 11.49
+2
Gremo delat' potresno obnovo starih zgradb....
hotchilipoper
13. 03. 2021 11.45
+1
Bodo,sploh pa koga to sprašujete,a nas?
daiči
13. 03. 2021 11.41
+10
Raj se vi tam u lublani z univerzo na čelu brigite da bodo študenti po končanem šolanju dobil svoji izobrazbi primerno delo, ne pa delo za 3 nivoje niži....ker kr se dons po zavodu išče je žalost, vsi bi ene neizobrašene butle za furanje kombijev, kamjonov, za delo na konc linije(proizvodnja), pomožne delovce.... vglavnem ljudi k nimajo nič šole, zato da jim bodo lahko dali minimalca, in da jim bodo ti ljudje na konc še rekli, hvala za minimalca delodajalec. Brigite se raj za delovna mesta z dodano vrednostjo. Ne pa da se brigate sam za svoje stolčke u js, državnih firmah, pa na vaših udobnih univerzah. Folk z minimalci, pa resni podjetniki vas pa plačujejo.