Koliko sindikatov bo sodelovalo v tej koordinaciji, bo po besedah predsednika Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimirja Štruklja znano v kakšnem tednu, desetih dneh, ko bodo sindikati odločitev preverili na svojih organih.
"Če bo vlada vlekla poteze v smer enostranskih ukrepov, bomo na sindikalni strani temu primerno odgovarjali," je dejal Štrukelj, ki je pojasnil, da stavkovnih zahtev zaenkrat še niso oblikovali.
Po besedah vodje druge sindikalne pogajalske skupine Jakoba Počivavška pa njihova pripravljenost na pogajanja kljub vsemu ostaja, terja pa, "da se vlada premakne s svojih stališč, na katerih pravzaprav vztraja že zadnjih nekaj tednov".
Medtem so sindikati, kot je dodal, zlasti v zadnjih krogih naredili znatne premike s svojimi približevalnimi predlogi. "Zelo obžalujemo to, da pravzaprav zaradi slabih 30 milijonov evrov, kolikor je bilo še razlike med sindikalnim in vladnim predlogom, do dogovora ni prišlo," je dejal.
Koprivnikar: Vlada si ne more privoščiti prek 200 milijonov dodatnega stroška
Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je napovedal, da bodo na vladni strani zdaj razmislili, kako zagotoviti, da bodo vse že sprejete zaveze v celoti realizirane, in da bo obenem mogoče zagotoviti tudi stabilne javne finance.
Vlada bo po njegovih besedah morala na vsak način ublažiti sprostitev ukrepov, ki bi brez dogovora sledila prihodnje leto, "ker si ta trenutek ne more privoščiti prek 200 milijonov dodatnega stroška".
Kot je pojasnil minister, je vlada na ta način "prisiljena v ukrepanje s pomočjo zakonodaje – v obliki in v meri, kot je to pač možno". O tem bo odločal DZ. "Torej sedaj prelagamo to odgovornost neuspešnih pogajanj na poslance," je dodal.
Za četrtek je sicer na parlamentarnem odboru za notranjo politiko predvidena obravnava predloga zakona o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela za leto 2017 in drugih ukrepih v javnem sektorju, ki ga je vlada poslala v proceduro skupaj s proračunskimi dokumenti, a s sindikati ni usklajen.
Minister je napovedal, da bo vlada ravnala v skladu z zagotovilom, ki ga je dala sindikatom, in bo poslance obvestila, da dogovora, ki bi ga sicer prenesli v zakon, niso dosegli, torej niso dane osnove za nadaljevanje postopka. "Poslanci se bodo odločali, kaj storiti s tem," je dodal Koprivnikar.
Sindikati so danes želeli, da bi na pogajanja prišel predsednik vlade Miro Cerar. Kot je dejal Štrukelj, so razočarani, ker "ni našel časa, da bi rešil situacijo, od katere ni odvisno le 150.000 javnih uslužbencev, ampak pravzaprav neka stabilnost v naši državi". Kot je dodal, se jim to ne zdi dober signal.
Koprivnikar je pojasnil, da ni bilo predvideno, da bi se premier udeležil pogajanj. Z zahtevo sindikatov ga je sicer seznanil, vendar zaradi drugih obveznosti kar v trenutku ne more priti na pogajanja.
Ob tem je povedal, da pa je bil "premier tudi zelo nezadovoljen, glede na to, da se je prav v trenutku, ko sem ga obveščal o tej želji, soočil z odločitvijo zdravniških sindikatov, da bodo šli v stavko, in zato ni bil preveč navdušen nad nadaljnjim vmešavanjem v to, za kar imamo vladno pogajalsko skupino s polnimi pooblastili," je dodal Koprivnikar.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.