Slovenija

Erjavec: Izstopamo zaradi politike, ki jo izvaja Janša

Ljubljana, 17. 12. 2020 08.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Natalija Švab, Tina Švajger
Komentarji
4942

Svet stranke DeSUS je potrdil izstop iz vladne koalicije, usodo svojih ministrov polagajo v roke premierju Janši. "Svet stranke me je podprl za kandidata za mandatarja nove vlade," pa je ob tem še naznanil predsednik stranke Karl Erjavec. Poslanca Jurša in Lep sta medtem podprla sklepe glede izstopa iz koalicije, jutri sledi pogovor s poslansko skupino. Izvršni odbor stranke je prav tako podprl izločitev Polnarja.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Gantar o izstopu stranke DeSUS iz koalicije
    04:53
    Iz 24UR ZVEČER: Gantar o izstopu stranke DeSUS iz koalicije
  • Iz 24UR: Prelomen dan za stranko DeSUS
    02:28
    Iz 24UR: Prelomen dan za stranko DeSUS

 

Svet stranke DeSUS, ki ga sestavlja okoli 60 članov, je danes izglasoval predlog za izstop iz vladne koalicije in podprl strankinega predsednika Karla Erjavca pri kandidaturi za mandatarja morebitne nove vlade. Erjavec pričakuje, da bo odločitvam organov stranke sledila tudi poslanska skupina.

"Izvršni odbor je svetu stranke predlagal, da sem kandidat za mandatarja nove vlade v okviru iniciative, ki jo daje koalicija KUL," je dejal Erjavec.
"Izvršni odbor je predlagal svetu stranke dve stvari: da me podprejo kot kandidata za mandatarja vlade, ki bi jo sestavili skupaj s koalicijo KUL, ter da zapustimo koalicijo," je sporočil Erjavec. Svet stranke je oba sklepa soglasno podprl. "Se pravi, da z današnjim dnem zapuščamo koalicijo in da sem kandidat za mandatarja nove vlade v okviru iniciative, ki jo daje koalicija KUL."

"Danes smo imeli sejo izvršnega odbora, kjer smo obravnavali vlogo stranke DeSUS v koaliciji," je uvodoma na novinarski konferenci po seji sporočil Erjavec. Na delo v koaliciji je bilo po njegovih besedah veliko pripomb. "Zlasti moti člane izvršnega odbora delovanje predsednika vlade. Večkrat sem povedal, da kar se tiče koalicijske pogodbe niti nimamo kakšnih večjih pripomb, problem so pa postopki, ki jih izvaja mimo koalicijske pogodbe. To se pravi - zlasti ko gre za ideološke teme, za posege v medije in druge podobne stvari," je navedel prvak stranke. Izvršni odbor je tako sprejel sklep, da z današnjim dnem stranka DeSUS izstopi iz koalicije.

Zaenkrat pa na pozicijah ostajata oba strankina ministra - minister za zdravje Tomaž Gantar in kmetijski minister Jože Podgoršek. Kot je dejal predsednik stranke DeSUS, je situacija namreč preveč resna, da bi - sploh zdravstveni minister - kar odšel. "Ne želimo, da bi minister kar odšel in predsednika vlade prepustil negotovosti," je zatrdil in dodal, da tehniko razreševanja ministrov tako prepuščajo predsedniku vlade Janezu Janši.

Medtem ko Podgoršek današnjih potez stranke ne komentira, pa je Gantar po zasedanju organov stranke ocenil, da je odločitev sveta DeSUS za izstop iz vladne koalicije logična glede na dogajanje na političnem področju. Sam bo minister, dokler bo premier ocenjeval, da lahko še kaj naredi oziroma dokler ne bo drugačne odločitve. Situacija je tako resna, da resor ne sme ostati brez nekoga, ki bo to delo delal naprej, pravi.

Statut stranke DeSUS, ki so ga spremenili in dopolnili letos januarja, sicer v 41. členu določa, da mora v primeru izstopa DeSUS iz vladne koalicije njen minister odstopiti. Če tega ne stori, mu preneha članstvo v stranki.

Stranka DeSUS je po elektronski pošti že obvestila premierja Janeza Janšo, da je z današnjim dnem izstopila iz koalicije, so povedali v stranki. Premierju so pojasnili, da je svet stranke tak sklep sprejel s 37 glasovi za in brez glasu proti. Dva ministra DeSUS sicer za zdaj ostajata v vladi, saj v stranki odločitev o njima prepuščajo Janši.

Kot je pojasnil Erjavec, sta se današnjih sej in odločanja udeležila poslanca Franc Jurša in Jurij Lep, ki sta tudi podprla odločitev o izstopu iz koalicije in njega za mandatarskega kandidata. Erjavec je napovedal, da se bo s poslansko skupino sešel v petek. Ob tem je dodal, da je poslanec Branko Simonovič že napovedal, da bo podprl in spoštoval odločitve organov stranke, podobno pa Erjavec pričakuje tudi od poslanca Ivana Hršaka. Predsednik DeSUS tako predpostavlja, da bo poslanska skupina ostala enotna in bo sledila vodstvu in organom stranke.

Izjema je poslanec Robert Polnar, glede katerega je izvršni odbor danes podprl pobudo, da se ga izključi iz stranke. To pristojnost in nalogo pa ima občinska organizacija Šentjur pri Celju, je pojasnil Erjavec, ki tako predvideva, da Polnar že v petek ali v začetku prihodnjega tedna ne bo več član stranke, s tem pa tudi pričakuje, da ne bo več član poslanske skupine.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Ob tem je Erjavec omenil tudi dogajanje v policiji in "velik pritisk na vse pomembne družbenem podsisteme". "Mi ne želimo orbanizacije Slovenije, avtokratskega sistema, mi ne želimo, da se ljudje bojijo, da morajo za burek plačevati ne vem kakšne kazni. Tudi zunanjepolitično želimo, da se Slovenija vrne na tako imenovani francosko-nemški vlak, in želimo, da smo v skupini jedrnih držav Evropske unije," je naštel predsednik DeSUS. Da lahko to dosežemo, po njegovem prepričanju potrebujemo drugo vlado.

Na vprašanje, kdaj pričakuje, da bo svojo odločitev glede morebitnega odhoda iz koalicije sprejela stranka SMC, je odgovoril, da je to stvar SMC. "Sedaj ni nobenega razloga več, da bi čakali na stranko DeSUS. Vi veste, da se obe stranki v tej vladi slabo počutita, morda se edino predsednik SMC dobro počuti v tej vladi," je dejal Erjavec, ki o prihodnosti ne želi špekulirati. "Zame je pomembno, da stranka DeSUS ni več soodgovorna za stanje v državi, zlasti ko govorimo o standardih demokratičnosti, zlasti ko govorimo o medijih, STA in podobnih zadevah," je še poudaril.

Dogajanje očitno budno spremlja tudi premier Janša, ki je v Kočevski Reki dejal, da bi "si želel, da bi si minister Gantar vzel več časa za delo na svojem resorju kot za rušenje vlade".

V stranki DeSUS je te dni sicer bilo precej napeto. Vrnitev Erjavca na čelo stranke je namreč pogrela težave, ki so se začele kuhati, ko je stranko vodila še Aleksandra Pivec, in med katerimi od zunanjih dejavnikov izstopa pritisk na stranko, da odreče podporo aktualni vladi in omogoči sestavo levosredinske vlade.

Na svetu stranke DeSUS je za odločitev o odhodu iz koalicije od 42 navzočih glasovalo 37 članov, proti ni bil nihče. Podporo Erjavcu za mandatarskega kandidata nove vlade, ki bi jo sestavili s KUL, pa je izreklo 40 članov, nihče ni bil proti. Dogajanje je spremljal tudi novinar oddaje 24UR Anže Božič, ki pravi, da je to kar prepričljiv rezultat za Erjavca - zdi se namreč kot zaupnica po izvolitvi. Bodo poslanci torej sledili volji stranke? Tudi Erjavec sicer pričakuje, da bo odločitvam organov stranke sledila tudi poslanska skupina.

Glavno vprašanje zadnjih dni je tako bilo, ali bo Erjavcu poslance lastne stranke uspelo prepričati, da ga podprejo pri načrtu, da postane predsednik vlade, ki bi se ji pridružila tudi večina aktualne opozicije. Ta si pod kratico KUL prizadeva sestaviti novo vlado, ki bi Slovenijo popeljala iz krize, ki jo je povzročila globalna pandemija koronavirusne bolezni. In potem ko je – kot pravijo – Janševa vlada spopadanje z novim koronavirusom povsem zavozila.

S članicami KUL (LMŠ, SD, Levico in SAB) Erjavec že vse od vrnitve na čelo stranke DeSUS sestankuje o možnosti, da bi se jim pridružila tudi njegova stranka. KUL je sicer sprva za predsednika vlade predlagala ekonomista Jožeta P. Damijana, a se je, potem ko s tem predlogom niso prepričali nobene od koalicijskih strank, da zapusti Janševo vlado, to mesto pričelo nasmihati Erjavcu. Končne odločitve o mandatarskem kandidatu v KUL sicer še niso sprejeli, Erjavec, ki se v politiko vrača po premoru, potem ko je na zadnjih volitvah ostal pred vrati parlamenta in se nato poslovil še kot šef stranke, pa pravi, da je eden od kandidatov.

A zapletlo se je s poslanci – Erjavcu so se namreč po robi postavili štirje 'njegovi'. Pojavila se je tudi možnost, da bi uporni poslanci izstopili iz poslanske skupine in šli po svoje, če bi se organi stranke odločili, da DeSUS zapusti koalicijo. (Kar se je nazadnje tudi zgodilo, a sta – kot rečeno – Jurša in Lep vendarle podprla odločitev o izstopu iz koalicije, Simonovič pa je podporo napovedal.)

Predvidevanja so sicer kazala, da naj bi v takšni poslanski skupini nepovezanih poslancev bili sedanji vodja poslanske skupine DeSUS Jurša, Hršak, Simonovič in Polnar. Slednjemu je zaradi spornih izjav, ki so razjezile del stranke, grozila tudi izključitev iz stranke, ki so jo danes navsezadnje nato tudi sprejeli. Ostrojezični Polnar je med drugim po sestanku poslanske skupine z vodstvom stranke dejal, da je imel občutek, kot da gleda kakšen nadrealistični film, "pri katerem ne veš, ali je tisto, kar se dogaja glavnemu junaku, resnično ali se mu sanja". Poslanec DeSUS Jurij Lep pa je bil medtem ves čas že naklonjen odhodu iz Janševe koalicije.

Desusovi poslanci sicer v času Janševe vlade niso skrivali nezadovoljstva nad mnogimi premierjevimi potezami, še manj nad njegovimi spornimi objavami na družbenih omrežjih, vseeno pa naj bi donedavno še ocenjevali, da lahko v aktualni vladi precej dobro uveljavljajo interese stranke – morda bolje, kot jih bodo lahko v vladi KUL.

Nekaj nelagodja, ko gre za izstop, naj bi vzbujalo tudi dejstvo, da cilji KUL še niso dovolj definirani in usklajeni z željami poslancev stranke DeSUS.

Karl Erjavec pred začetkom današnjih sestankov.
Karl Erjavec pred začetkom današnjih sestankov. FOTO: A.B.
Končal se je sestanek izvršnega odbora stranke DeSUS, kjer so sprejeli dva sklepa: stranka zapušča aktualno koalicijo in Karl Erjavec je kandidat za mandatarja. Sklepa je nato pretresal svet stranke, ki ju je prav tako že podprl.

Poleg tega je na kocki usoda stranke, ki je zaradi notranjih zdrah v času, ko jo je vodila Pivčeva, izgubila veliko podpore, podpora pa ji je padala že prej, kar je tudi vzrok za slabši volilni izid in to, da je Pivčeva stranko sploh prevzela.

Vprašanje je, kaj bi še ena taktična napaka pomenila za preživetje stranke, zato več njenih članov meni, da tako pomembnih odločitev ne gre sprejemati prehitro, saj so lahko prenagljene in vodijo v slab konec.

Del članstva, ki zagovarja združevanje s KUL, pa meni, da sodelovanje v Janševi vladi stranki škoduje, motijo ga ideološke razprave, ideološko približevanje vladam Poljske in Madžarske, napadi na medije ...

Po drugi strani pa je projekt KUL odvisen prav od stranke DeSUS in še kakšnega poslanca SMC. Potrebujejo namreč zadostno podporo konstruktivni nezaupnici aktualni vladi. V SMC sicer zatrjujejo, da so enotni, njihov vodja, gospodarski minister Zdravko Počivalšek, pa meni, da je bolje dokončati aktualno zgodbo ali pa se odpraviti na predčasne volitve.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4942)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

FAUSTOS1
19. 12. 2020 20.04
-1
POLNAR -JE TAKO SDS -saj njegove izjave so poosebljene besede z twitov profašistov.
zdrava.pamet
18. 12. 2020 20.13
+1
Karma je hudič, ko bo to vsekakor opozicijo nazaj, bo zanimivo
stokviz
18. 12. 2020 19.23
+4
Največji klovn slovenske politike !!!
Salomon
18. 12. 2020 14.10
+7
Burleska. Ga bodo upam kaznovale naslednje volitve, in z njim cel Desus, če so tako nekonsistentni, da so ga sprejeli nazaj. Kalimera.
pravica5
18. 12. 2020 13.06
+6
aja!! ma ti istopaš zaradi lasnih interesov ne pa zaradi interesa naroda,ker v večini si želijo da vlada dela do konca mandata in ne da se zdaj ruši koalicijo ker nekaterim posameznikom se je zaprla pipca!!! pokvarjen si Karel,pokvarjen in to v dno duše!!
NA LEVO ni OK
18. 12. 2020 10.08
+7
Zapuščajo vlado, ker si Erjavec želi še enega Poršeja za hčerko. Obljube so bile fantastične, za Erjavca , za upokojence in sploh Slovence pa " nasvidenje v naslednji vojni".
misterbin
19. 12. 2020 08.46
+2
SLO FRANCELJ ........... Hčerko je prodal staremu dedu nič drugo
NA LEVO ni OK
18. 12. 2020 10.06
+7
Edinstven primer v Europi neizvoljen osebek od ljudstva bi postal mandatar. Enako velja za neizvoljene Bratuškovo in Fajonovo, slednja je europska poslanka brez podpore ljudstva, obeta se ji zunanje ministrstvo in Bratuškovi, ki tudi ni bila izvoljena, ministrstvo za infrastrukturo, nezaslišano, noro, brezupno. Tak način vladanja je v afriških državah. So jih pa polna usta demokracije in pravne države. Preko trupel mimo vseh norm in dostojanstva.
pravica5
18. 12. 2020 13.06
+1
stokviz
18. 12. 2020 19.25
+2
zdrava.pamet
18. 12. 2020 20.03
+2
FAUSTOS1
19. 12. 2020 20.07
-1
kdaj pa so bile volitve za janšiste da so okupirali slovenijo z madžarskimi trakovi
zoran pušenjak
18. 12. 2020 09.26
+9
Erjavcu dišijo milijarde iz Evrope in nič drugo, za Slovenijo mu je figo mar
Deseti_brat
18. 12. 2020 09.20
+4
Doslej smo imeli le "nepovezane" poslance. Zdaj bomo izgleda imeli tudi nepovezane ministre.
maneno48
18. 12. 2020 09.18
+6
me res zanima koliko glasov imajo, če jih nimajo 46
Kristjan Rebec
18. 12. 2020 08.52
+8
Kako je mogoče da kandidira za mandatarja ker niti v parlament ni bil izvoljen žalostno
maneno48
18. 12. 2020 08.49
+8
še vedno pravim sanja SVINJA . . .
August
18. 12. 2020 08.48
+6
Spoštovani g. Erjavec Kot lahko vidimo ste nas (upokojence) vzeli za talce svojih političnih ambicij -( očitno v naprej spisan scenarij) in boste morda brez mandata volivcev postali celo PV? Upam, da si bodo vaši volilci to zapomnili do prvih volitev in vam (DESUS-su uslugo vrnili , čeprav je kratka zgodovina naše samostojne države pokazala, da imamo zelo slab politični spomin! Lep dan
toti mišek
18. 12. 2020 14.19
+4
InaB
18. 12. 2020 08.46
+7
Zapuščajo vlado, ker si Erjavec želi nov stolček. Iz dežja pod kap.
echa
18. 12. 2020 08.46
+8
Ta vlada je naredila daleč največ za upokojence. Če bi bilo torej Erjavcu mar za skupino prebivalcev, čigar ime stranka nosi, bi v vladi ostal. Sicer pa se itak mediji ves čas ukvarjate samo z rušenjem vlade. Celo nesposoben človek, ki ni bil izvoljen v parlament vam je naenkrat dragocen. Pa je zapravil vse, kar se je dalo: od arbitraže naprej...
murinar
18. 12. 2020 08.44
-1
Kaj pa Pahorjev vlak ? Francosko--- Nemški --- Le ta je skrenil na tirnice Madžarska--- Poljska ! Janša--- vlakovodja , Pahor --kretničar --in veselo tuli juuupi kako je lušno !
komel123
18. 12. 2020 08.44
+3
Kje so zdaj ti klovni, v vladi ali ne, Desus ni, ministra ostajata, kršijo lastni statut. Kot vedno bi sedeli na dveh stolih hkrati.
mojcamojca1
18. 12. 2020 08.40
+9
Bolestna ambicioznost in narcizem = Erjavec. Za sabo pa pušča ruševine. Slovenija si tega pajaca ne zasluži
murinar
18. 12. 2020 08.38
+12
Vsi imajo koristi od naših "poneumljenih "politikov samo Slovenci ne !
pustolovc
18. 12. 2020 08.36
-4
Končno nekaj pametnega od Erjavca. Še penzije mora dvigniti za 10% in odmerni odstotek za upokojevanje na 70 % in bo dobil naslednji mandat.