Predsedniki koalicijskih strank so na današnjem sestanku osrednjo pozornost namenili vprašanju morebitne zamrznitve pokojnin v prihodnjih dveh letih ter predlogu pokojninske reforme.
Predsednik stranke DeSUS Karl Erjavec je še pred sestankom dejal, da so upokojenci že tako in tako ogroženi, ravno zato se z načrtovanimi ukrepi vlade, ki zaradi zategovanja pasu napoveduje tudi možnost zamrznitve pokojnin ne strinja. "Po našem trdnem prepričanju pogoji vlade peljejo v revščino,“ je dejal. Še enkrat je jasno povedal, da bo ob morebitni zamrznitvi pokojnin zapustil koalicijo: "Ne vidim možnosti, da bi še vztrajali v koaliciji, ki nima posluha za tegobe ljudi."
'Pogovarjamo se o slovenski formuli'

Kot je povedal kasneje, nov način usklajevanja, t. i. švicarska formula, kot jo predvideva predlog reforme, ni več aktualen. "Švicarske formule ni več, zdaj se pogovarjamo le še o slovenski formuli," je dejal in dodal: "Zelo velika verjetnost je, da dosežemo soglasje." O tem, kakšen bo novi način usklajevanja, se bodo še pogovarjali. Meni pa, da bo tako glede formule usklajevanja kot glede morebitne zamrznitve pokojnin v prihodnjih dveh letih vse jasno v petek.
V DeSUS sicer nasprotujejo temu, da bi proračun za prihodnji dve leti predvidel popolno zamrznitev pokojnin, pristali pa bi na to, da bi se usklajevale polovično. "Sprejeli bi le ukrep, ki velja že zdaj, to pa je polovična uskladitev pokojnin s plačami," je še dejal Erjavec.
Kombinacij je več
V poslanski skupini Zares menijo, da je reforma pokojninskega sistema potrebna in da mora ta zagotoviti finančno vzdržnost. Pri tem so po njihovem mnenju možne različne kombinacije ukrepov, zamrznitev je le eden od njih. "Glede na to, da je rok za vložitev državnega proračuna šele oktobra, je smiselno porabiti kakšen dan ali teden več za usklajevanje. Postavljanje rokov brez možnosti krajšega odloga za nadaljnja usklajevanja se nam ne zdi smiselno. T. i. švicarska formula je zgolj eden od ukrepov, ki je povezan z ostalimi dejavniki, kot je dvig starosti ob upokojitvi, možne pa so tudi drugačne formule valorizacije v razponih od 60 (plače) do 40 (inflacija), od 70 (plače) do 30 (inflacija) ... Vlada pa mora – če želi omejiti javno porabo v proračunih za prihodnji dve leti – do jeseni nujno sprejeti enega od omenjenih ukrepov," so zapisali.

V SD menijo, da je treba pri pokojninski reformi doseči temeljno soglasje o ključnih elementih tako med strankami kot tudi sindikati, da bi bila uspešna in ne bi sprožila zahteve po referendumu, je dejal podpredsednik stranke Miran Potrč. Za zamrznitev pokojnin se po njegovih besedah ne zavzemajo. "Ob pripravljanju proračuna pa je treba videti, kakšne so obveznosti države za posamezne namene in voditi skupno politiko, da bo zagotovljena finančna vzdržnost blagajn," je poudaril.
Predsednica LDS Katarina Kresal je sporočila, da tudi v njeni stranki podpirajo kompromisni predlog nove formule za usklajevanje pokojnin, t. i. slovensko formulo. Glede predloga za zamrznitev pokojnin pa je po njenih besedah potrebna previdnost, saj kar 35 odstotkov upokojencev prejema pokojnino, ki ni višja od 400 evrov. S takim ukrepom bi lahko še poslabšali že tako slab socialni položaj teh upokojencev, opozarja Kresalova. Zato so predlagali, da se do petkovega posveta vlade izdelajo simulacije finančnih učinkov take popolne ali delne zamrznitve pokojnin.
Spomnimo ...
"V proračunih za prihodnji dve leti je predvideno krčenje oziroma omejevanje javne porabe na področju plač, socialnih transferjev in pokojnin," je v četrtek po seji vlade, ki je razpravljala o proračunu za prihodnji dve leti, dejal predsednik vlade Borut Pahor.
Poslanska skupina DeSUS je dan kasneje ponovno napovedala boj proti zamrznitvi pokojnin. Tedaj je poslanec DeSUS Anton Urh dejal, da koalicije kljub temu v nobenem primeru ne bodo zapustili, saj "se znamo pregovarjati in sprejemamo kompromise".
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.