Slovenija

Bodo romski učenci ostali doma?

Novo mesto, 31. 03. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Starši romskih otrok iz OŠ Bršljin so za ponedeljek napovedali bojkot pouka njihovih otrok, ker nasprotujejo ločevanju učencev.

Na OŠ Bršljin naj bi v ponedeljek začeli z večinoma ločenim poukom za romske in neromske otroke. (Foto: Dare Čekeliš)
Na OŠ Bršljin naj bi v ponedeljek začeli z večinoma ločenim poukom za romske in neromske otroke. (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Bojkot svojih otrok so napovedali, ker se ne strinjajo z odločitvijo šolskega ministra Zvera o ločenem pouku za romske in neromske učence oziroma z ločevanjem učencev na podlagi etnične pripadnosti. Z bojkotom nameravajo nadaljevati, dokler šolski minister Zver ne prekliče odločitve ali ne najde drugačne rešitve, ki pa ne bo temeljila na etničnem ločevanju. Starši romskih učencev tudi pričakujejo, da se bo minister Zver v najkrajšem predvidenem času sestal s predstavniki novomeških Romov in pripravil novo obliko poučevanja, ki bo sprejemljiva tako za Rome, kot tudi za starše drugih otrok.

V novomeški Osnovni šoli Bršljin naj bi v ponedeljek namreč začeli z izvajanjem t.i. učne pomoči za romske otroke. Na šoli so na tej podlagi že pripravili osnutek modela izobraževanja romskih otrok, ki predvideva oblikovanje posebnih učnih skupin za romske učence od 1. do 8. razreda. V 9. razredu je namreč samo en Rom, zato bo ta ostal v matičnem oddelku.

Pouk naj bi od ponedeljka dalje potekal tako, da bodo romski učenci prisotni v matičnem oddelku pri tehnični, likovni, glasbeni in športni vzgoji, pri naravoslovnih in družboslovnih predmetih pa bo prisotnost v matičnih oddelkih fleksibilna, kar pomeni, da bodo romski učenci pri določenem številu ur pri teh predmetih v matičnih oddelkih, določeno število ur pa v posebnih učnih skupinah. Pouk pri slovenskem jeziku, matematiki in tujem jeziku pa bo v celoti potekal v ločenih učnih skupinah. Osnovno šolo Bršljin sicer obiskuje 86 romskih učencev.

Sicer so se novomeški občinski svetniki seznanili z informacijo o poteku aktivnosti v obdobju od lanskega oktobra do letošnjega marca, ki jih je občinska uprava opravila v zvezi z reševanjem romske problematike nasploh, s poudarkom na zadnjih problemih v Osnovni šoli Bršljin. Svetniki so ob tem sprejeli sklep, da se občinski svet ne more strokovno opredeljevati do pedagoških vsebin na šoli, zavzeli pa so se tudi za preprečitev napovedanega bojkota pouka s strani Romov.

Bojkot naj bi trajal, do ukinitve 'segregacije učencev' , ki jo je predlagal šolski minister (Foto: Dare Čekeliš)
Bojkot naj bi trajal, do ukinitve 'segregacije učencev' , ki jo je predlagal šolski minister (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Kot so predstavili v občini Novo mesto, pri tem ne gre za ustvarjanje posebnih oddelkov, razredov ali posebne šole za Rome. Država pa naj bi morala za takšno izvedbo pouka omogočiti več učiteljev, kar v občini smatrajo kot kompromisni predlog med starši Romov in ostalih otrok, občino ter državo. Ravnatelja OŠ Bršljin Antona Dragana so zato že zadolžili, da šola pripravi operativni načrt za izvedbo omenjenega predloga, ki bo vseboval tudi potrebe po kadru za izvajanje predlaganega načina izvajanja pouka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10