Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso in evropski komisar za širitev Olli Rehn sta se že odzvala na odstop predsednika hrvaške vlade Iva Sanaderja. "Država je dobro na poti k članstvu v EU in je že postala članica zveze Nato. Sanaderju se zahvaljujem za njegovo predanost evropski integraciji in za dobro sodelovanje v teh letih," je zapisal Barroso v odzivu na presenetljivo novico iz Zagreba.
Komisar Rehn je prav tako poudaril, da je zelo cenil sodelovanje s Sanaderjem v pristopnih pogajanjih s Hrvaško, čeprav je bilo treba včasih razpravljati o težkih vprašanjih. "Njegovo vodstvo in predanost evropski integraciji sta bila ključna za dosežen napredek," je poudaril. Komisar ob tem Hrvaško spodbuja, naj se hitro dogovori o nasledniku, tako da bo lahko nadaljevala pomembne reforme, ki so še pred njo, da bo pripravljena na članstvo v EU.
Odzval se je tudi vodja švedske diplomacije Carl Bildt, katerega država od danes za šest mesecev predseduje EU. Bildt je v kratki izjavi za European Voice v Stockholmu dejal, da je to "izguba" in da je bil Sanader pomembna osebnost za reforme in evropsko integracijo.
Odzivi slovenskih strank
Ivo Sanader "je pač eden izmed mnogih, ki se odločijo, da po določenem času zapustijo politiko", meni vodja poslanske skupine SD Bojan Kontič. Kot je dejal, koalicija na Hrvaškem zaradi tega verjetno ne bo razpadla. "Iz izkušenj, ki jih imam, bi dejal, da bodo že poskrbeli za to, da bo vlada nemoteno funkcionirala naprej," je še dejal Kontič.
Sanader "najbolj pozna razloge, zakaj se je tako odločil", je še dejal. Ob tem je omenil, da "pogajanja o vstopanju Hrvaške v EU verjetno niso tako uspešna, kot si je predsednik želel oziroma napovedoval".
Odstop Iva Sanaderja je bil za številne, tudi za predsednika stranke Zares Gregorja Golobiča presenečenje. Kar zadeva odprta vprašanja med Slovenijo in Hrvaško pa ne pričakuje, da bi se lahko kaj bistvenega spremenilo, saj je Hrvaška doslej pri teh vprašanjih vedno nastopala enotno. Golobič sicer priznava, da obstajajo razlike znotraj hrvaške politike, na primer glede tega, ali naj Hrvaška umakne za Slovenijo sporne zemljevide iz predpristopne dokumentacije z namenom, da bi se proces vstopanja Hrvaške v EU nadaljeval. Kljub temu pa je po njegovem mnenju še prezgodaj, da bi lahko napovedovali, kakšna bodo prihodnja ravnanja Hrvaške glede nerešenih mejnih vprašanj s Slovenijo. Sedaj se ponuja priložnost na načelni ravni za to, da takšna sprememba prinese opcijo novega lista v tej knjigi, ki je že precej debela in bi bilo dobro priti do zadnje strani, je dejal.
Odzval se je tudi vodja poslanskega kluba LDS Borut Sajovic, ki je dejal, da si kot slovenski politik in državljan Slovenije želi, da Sanaderja nadomesti nekdo, ki mu bodo ljudje na Hrvaškem zaupali in bo pripravljen sporazumno rešiti "že predolgo odprta vprašanja med Slovenijo in Hrvaško".
Za predsednika DeSUS Karla Erjavca je odstop veliko presenečenje, zlasti zato, ker se trenutno "Hrvaška nahaja v zelo težkem trenutku". Glede na to, da je Sanader skoraj deset let vodil HDZ, bi Erjavec pričakoval, da bo nadaljeval tudi v času te najhujše krize, ki ni samo značilnost Hrvaške. Po mnenju predsednika DeSUS je bil Sanader v tem trenutku najmočnejši hrvaški politik, njegov odstop pa bo marsikaj spremenil v političnem prostoru Hrvaške.
SNS je odstop hrvaškega premierja presenetil, sprememb v odnosu Hrvaške do Slovenije pa kljub temu ne pričakujejo, je sporočil predsednik stranke Zmago Jelinčič. Prepričan je namreč, da je rešitev odprtih vprašanj med državama v prvi vrsti odvisna od ravnanja slovenske oblasti.
Sanaderjev odstop “je v prvi vrsti hrvaško notranjepolitičo vprašanje, ki pa bo gotovo imelo tudi zunanjepolitične posledice”, meni predsednik SLS Radovan Žerjav. Kakšne bodo in kako bi lahko vplivale na prihodnost reševanja mejnega spora med Slovenijo in Hrvaško, je danes nemogoče ocenjevati, dodaja. “V SLS ocenjujemo, da je današnji dogodek morda priložnost, da se s pogovori s Hrvaško začne povsem na novo,” je zapisal v izjavi za javnost. In dodal: “V SLS smo prepričani, da uspešnost Slovenije pri zaščiti slovenskih nacionalnih interesov, ko gre za ohranitev ozemeljske celovitosti, ni in ne ob odvisna predvsem od tega, kdo vodi hrvaško in kdo evropsko politiko, ampak od tega, ali bo Slovenija sposobna in pripravljena vztrajati na poti dosledne zaščite svojih interesov.”
Gantar: Vzrok je notranjepolitičen
Po mnenju predsednika državnega zbora Pavla Gantarja je vzrok za Sanaderjev odstop moč iskati v notranjepolitičnih temah Hrvaške in ne v neuspelih pogajanjih glede vprašanja meje s Slovenijo, saj je prav na svojem trdnem stališču, da pri tem ne popušča, gradil svojo politično kredibilnost in ugled.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.