Vlada je danes za obravnavo v DZ pripravila novelo zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev ter novelo o socialno-varstvenih prejemkih. Po novem bo posameznik z eno samo vlogo na centru za socialno delo lahko zaprosil za različne prejemke, od otroškega dodatka, štipendije do socialne pomoči.
S tema zakonoma bo pri nas prišlo do precejšnje prerazporeditve socialnih prejemkov med prebivalstvo, je na novinarski konferenci po seji vlade poudaril minister za delo Ivan Svetlik.
Gre za več kot 700 milijonov evrov na letni ravni. Cilj obeh zakonov je bolj pravična in dolgoročno vzdržna socialna država in da bi pomoč res dobili tisti, ki jo potrebujejo, ki so v težkem socialno-ekonomskem položaju, je danes pojasnil Svetlik.
Proti zlorabam
Kot pravi, želijo z obema novelama preprečiti izkoriščanje in zlorabe sistema socialne varnosti, ga poenostaviti in uvesti večjo preglednost ter učinkovitost pri delitvi teh sredstev. Sistem naj bi bil tudi bolj prijazen do uporabnikov, je še napovedal Svetlik.
Po novem bo tako center za socialno delo "enotna vstopna točka" za uveljavljanje socialnih pravic, ki so zdaj v domeni različnih resorjev oz. ministrstev. Tako bo posameznik po besedah Svetlika z eno samo vlogo in eno samo odločbo te različne prejemke pridobil na enem mestu.
Spremembe pri otroških dodatkih
Do sprememb prihaja tudi pri posameznih prejemkih, napoveduje Svetlik. Otroški dodatek bo mogoče prejemati do starosti 18 let, obstajali pa bosta dve višini dodatka. Dosedanja višina otroškega dodatka bo namenjena vsem tistim, ki so še osnovnošolci, višji pa bo otroški dodatek za srednješolce do starosti 18 let. Otroški dodatek bo lahko znašal največ 54 evrov - odvisno od socialno-ekonomskega položaja, je še dodal Svetlik.
Denarno-socialna pomoč in varstveni dodatek
Med prejemki, ki jih z novelo združujejo pod skupno okrilje centrov za socialno delo, so še denarno-socialna pomoč in varstveni dodatek. Pri slednjem bodo po besedah Svetlika iz pokojninskega sistema v sistem socialne varnosti prenesli dve pomembni pravici - varstveni dodatek ter državne pokojnine.
Štipendije
V to domeno pa z novelo prenašajo tudi državne štipendije. Te so namenjene vsem starejšim od 18 let, ki se šolajo. Cenzus za pridobitev štipendije bo po novem višji, in sicer približno 570 evrov neto na družinskega člana.
Tako bo dostop do državne štipendije po besedah ministra dobilo precej večje število mladih. Poleg tega bodo te štipendije višje. Zadnji predlog je, da bi se gibale od najmanj 70 evrov mesečno do največ 190 evrov osnovne štipendije. Z dodatki za deficitarnost, uspeh, oddaljenost pa bodo te vsote lahko tudi podvojene, je pojasnil minister. "S tem odgovarjamo tudi na kritike študentov v razpravah o malem delu o neurejenem štipendiranju," dodaja Svetlik.
Subvencije in plačila
Združili so še druge prejemke - subvencije in plačila (na primer znižano plačilo za vrtce, malice, prevoze in druge prejemke). Vzporedno s tem bo tekel tudi projekt e-sociale, ki bo povezal več kot 25 podatkovnih baz. Ta povezava bo omogočila popoln pregled nad socialno-ekonomskim položajem posameznika, tako da zlorabe ne bodo več možne, pravi Svetlik.
Socalno-varstveni prejemki
Zakon o socialno-varstvenih prejemkih pa uvaja dve ravni prejemkov - začasna denarna pomoč za delovno zmožne, ki so se začasno znašli v položaju, ko nimajo dovolj sredstev za preživetje. Ta pomoč se bo dvignila z 226 evrov na dobrih 288 evrov.
Za tiste, ki so trajno nezmožni za delo oz. so starejši od 65 let, pa novela predvideva poseben varstveni dodatek kot nadgradnjo socialne pomoči in naj bi znašal 450 evrov.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.