Predsednik vlade Borut Pahor se je sestal z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja. Sestanka, na katerem so sindikatom predstavili izhodišča za pripravo proračunov za prihodnji dve leti, sta se udeležila tudi ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs in finančni minister Franc Križanič.
Vlada želi v prihodnjem letu maso sredstev za plače okoli 157.000 zaposlenih v javnem sektorju ne le ohraniti na ravni letošnjega leta, ampak jo glede na leto 2010 znižati za pet odstotkov, je po srečanju z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja povedala ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs. Prvi odziv sindikatov je oster.
Ministrica pri naboru ukrepov, s katerim naj bi dosegli zastavljeno zmanjšanje pri masi plač v javnem sektorju, ni bila konkretnejša. Izrazila pa je upanje, da bodo do njega prišli v dogovoru s sindikati s kombinacijo ukrepov na področju politike plač, stroškov dela in tudi dogovora o plačni reformi in njeni vzdržnosti.
Napovedala je, da bo ukrepe za pogajanja s sindikati vlada potrdila v četrtek, s sindikati pa naj bi se usklajevali do konca julija.
Ministrica je poudarila, da smo sredi plačne reforme, in pojasnila, da bi imeli v primeru "spontanega scenarija", tj. če bi prišlo do uresničitve vsega, kar izhaja iz dogovorov s sindikati in na podlagi zakonskih pravic, v letu 2011 glede na letošnje leto šestodstotno rast mase sredstev za plače v javnem sektorju (povečanje za 246 milijonov evrov).
Če se torej s sindikati ne bi uspeli dogovoriti, bi morali za realizacijo zastavljenega cilja v nadaljevanju za 11 odstotkov znižati plače javnih uslužbencev. Enake finančne posledice bi sicer imelo tudi znižanje števila zaposlenih za 11 odstotkov. A upajo, da bodo do tega prišli v dogovoru s sindikati.
Stavka je neizogibna
Predsednik sindikata Glosa Doro Hvalica meni, da je stavka v začetku jeseni skoraj neizbežna, je povedal za oddajo 24UR OB ENIH.
Vlada je ponudila intenzivne pogovore do konca junija, ki se jih bodo sindikati po navedbah Hvalice tudi udeležili. Že zdaj pa je mogoče oceniti, da je volja na sindikalni strani seveda radikalni odpor, nato pa priprava najprej opozorilne nato pa stavke javnega sektorja.
'Misija nemogoče za nas in za vlado'
Predlogi, ki so bili danes predstavljeni, "predstavljajo misijo nemogoče za nas in za vlado", je dejal vodja pogajalske skupine dela sindikatov Janez Posedi. "Za nas ni več vprašanje, ali stavka bo ali ne, za nas je samo vprašanje, kdaj in kje bo ter kdo vse se bo temu pridružil," je bil oster Posedi.
Poudaril je tudi, da so plače v javnem sektorju realno padle in so letos glede na lani realno nižje za tri odstotke, nominalno pa za 1,1 odstotka. Javni uslužbenci niso krivi za proračunski primanjkljaj, je poudaril Posedi in dodal, da je v tej državi veliko ljudi obogatelo na račun državnega proračuna in pričakujejo, da se bo vlada lotila tudi tega.
Pahor upa na kompromis
Pahor je po sestanku izrazil upanje, da bodo v socialnem dialogu tudi tokrat, kot je bilo doslej, dosegli razumen kompromis. Če doslej ne bi s socialnim dialogom pomembno vplivali na znižanje dinamike rasti plač, bi bila po njegovih besedah stopnja rasti 10,3-odstotna, kar bi bilo popolnoma javno-finančno nevzdržno.
Predsednik vlade je poudaril, da vladi ne gre le za to, da se zniža obseg mase plač v proračunu, ampak da hkrati s tem načnejo tudi druga vprašanja, pri čemer je omenil modernizacijo javnega sektorja, saj je potreben "učinkovit, gospodaren in motiviran javni sektor".
Zaveda se, da prve izjave predstavnikov sindikatov po današnjem srečanju ne bodo "vnaprej pospremljene s pozdravi vladnih ukrepov". Kot je dodal, pa naj zaposleni v javnem sektorju ne mislijo, da so edini, ki jih bo varčevalna politika države ali projekt modernizacije prizadel.
Današnje srečanje s sindikati in poskus, da dosežejo nov dogovor, je po Pahorjevih besedah "le majhen delček številnih poskusov vlade", da bi v drugi polovici letošnjega leta kljub manj ugodnim gospodarskim in finančnim okoliščinam, zlasti znotraj EU, uspeli uresničiti zastavljene cilje in nadaljevati gospodarsko okrevanje.
KOMENTARJI (347)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.