Skupina sedmih poslancev iz vrst Zares, SNS in nepovezanih poslancev s prvopodpisanim poslancem Zaresa Tadejem Slapnikom je danes v parlamentarno proceduro vložila zahtevo za razpis posvetovalnega referenduma o smiselnosti izgradnje projekta šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6). Poslanci so predlagali, da se na sredinem kolegiju predsednika DZ predstavniki poslanskih skupin opredelijo o širitvi že sklicane izredne seje za četrtek, s čimer bi omogočili odločanje o referendumskem vprašanju skupaj z referendumom o malem delu, so sporočili iz poslanske skupine Zares.
Če poslanci širitve seje ne bodo podprli, potem nameravajo podpisniki začeti z zbiranjem podpisov za sklic izredne seje, ki bi omogočila izvedbo posvetovalnega referenduma. Pod pobudo so podpisani poslanci Zares Tadej Slapnik, Vito Rožej in Franci Kek, poslanca SNS Zmago Jelinčič in Bogdan Barovič ter nepovezani poslanec Andrej Magajna.
Po predlogu skupine omenjenih poslancev se posvetovalni referendum opravi na območju cele države, in sicer 10. aprila.
Pobudo za razpis posvetovalnega referenduma o Tešu 6 je na poslanske skupine v ponedeljek naslovila mednarodna nevladna organizacija Alpe Adria Green, kjer predlagajo, da se referendumsko vprašanje glasi: "Ali se strinjate s tem, da se v nacionalni energetski program Slovenije vključi izgradnja novega več kot 1200 milijonov evrov vrednega 600-megavatnega šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj na premog, ki bo v času svojega obratovanja do leta 2054 proizvedel 103 milijone ton izpustov ogljikovega dioksida (CO2), in za katerega gradnjo bo jamčila država s poroštvi".
Ministrica za gospodarstvo Darja Radić je ob robu seje odbora DZ za gospodarstvo ponovila, da pobuda ni bila nepričakovana in spomnila, da so za dokončno odločitev vlade o Tešu 6 ključni rezultati študij (naročene so študije o zalogah premoga, o prenovi četrtega in petega bloka ter izgradnji manjšega šestega bloka, pa tudi revizija obstoječega projekta).
Radićeva je sicer še dejala, da preučujejo tudi vprašanje, ali bi morala biti za gradnjo Teša 6 objavljena javna naročila. Ministrstvo čaka na odgovor Evropske komisije glede prevoda ene besedice, ki je ključna za dokončno mnenje o tem.
'Ta vprašanja so bila razčiščena že pred leti'
Velenjski župan Srečko Meh in direktor Premogovnika Velenje Milan Medved sta enotna in pravita, da se gradnja bloka 6 mora nadaljevati in da so vprašanja o tem, ali je gradnja pomembna, odveč. "Ta vprašanja so bila razčiščena že pred leti, ko smo se odločali, da se v to investicijo gre,“ je dejal Medved. Medved je prepričan, da bo v Sloveniji prevladal razum in se projekt ne bo zaustavil. Pobuda Alpe Adrie Green se mu zdi neracionalna. "Poleg tega je ta pobuda grajena na povsem napačnih dejstvih oziroma prikazovana na nekih podatkih, ki ne držijo," je dodal.
"Nekdo, ki pride in reče, ne, to pa ni dobro, bomo vprašali ljudi na referendumu, se mi zdi, da je malo neodgovorno," pa pravi direktor Teša Simon Tot. Neodgovorno, pravi direktor Teša, je zato, ker lahko ostanemo brez elektrike, grozijo nam višje cene elektrike, opozarja pa tudi, da bi s tem kršili direktive Evropske unije, ki zahteva, da vsaka država sama poskrbi za lastno oskrbo z elektriko.
Kaj pravijo politiki?
V poslanski skupini SD so se dogovorili, da o tej pobudi opravijo temeljito razpravo med poslanci in v prisotnosti vseh pristojnih ministrov za projekt.
V LDS se do referenduma še niso opredelili. Vodja poslanskega kluba LDS Borut Sajovic pa je dejal, da v LDS menijo, da bi morali počakati na nacionalni energetski program, ki naj postavi "nacionalni okvir", v katerem naj bo opredeljena tudi vloga Teša 6. Prav tako je po njihovem mnenju smiselno počakati na izdelavo študije o Tešu 6, saj so naročene ravno zato, da bodo v oporo pri odločanju.
"Glede referendumske iniciative, ne glede na našo odločitev, ki jo bomo sprejeli s tem v zvezi, smo načelnega mnenja, da bi bilo tak referendum veliko bolj smiselno izpeljati, preden so se sprejele kakršne koli odločitve, ki imajo tudi finančne posledice," so zapisali v poslanski skupini LDS, kjer jih tudi skrbi, da "bi bila morebitna referendumska odločitev državljanov lahko posledica strankarskih preferenc, namesto odločanja o dejanski vsebini referendumskega odločanja".
Iz SLS so sporočili, da ne bodo prispevali podpisov za referendum o Tešu 6. Podpredsednik SLS Franc Begovič je dejal, da je referendum namenjen predvsem za popravek slabih zakonskih odločitev vladne koalicije. Zato se jim ne zdi smiselno, da posvetovalni referendum predlaga koalicijska stranki, ki vodi resor, ki je odgovoren za investicijo v Teš. Kot pravi, naj vlada, če ima namen to investicijo ustaviti, to stori brez referenduma.
Predsednik DeSUS Karl Erjavec pa je dejal, da stranka ne bo podprla referendumske pobude. V DeSUS projekt namreč podpirajo, vendar pa mora biti ta transparenten, je dejal.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.