Poslanci so z 71 glasovi za in nobenim proti sprejeli novelo zakona o minimalni plači, ki to zvišuje za 102 evra, na 562 evrov neto, kolikor znašajo minimalni življenjski stroški. Zakon bo začel veljati dan po objavi v uradnem listu; če bo to v februarju, bodo minimalne plače v novi višini izplačane že za marec.
"Cilj zakona je, da se odpravi revščina med zaposlenimi, da se njihov dohodek dvigne na raven, da bodo lahko pokrili minimalne življenjske stroške. Hkrati se bodo zvišala nadomestila za brezposelne, ki so ocenjena kot prenizka," je dejal minister za delo, družno in socialne zadeve Ivan Svetlik.
Spremenjen je tudi način usklajevanja višine minimalne plače, ki zagotavlja najmanj ohranitev njene realne vrednosti, saj se bo pri določanju njene višine januarja vsako leto moralo upoštevati medletno inflacijo v decembru preteklega leta, pa tudi gibanje plač, gospodarsko rast in gibanje zaposlenosti. Minister, pristojen za delo, bo višino določal tudi po posvetovanju s socialnimi partnerji.
Ali res grozi izguba delovnih mest?
Vlada ocenjuje, da bo izguba delovnih mest zaradi dviga minimalne plače "razumna", saj da gre za delovna mesta, kjer so plače tako nizke, da zaposlenim ne zagotavljajo pokritja življenjskih stroškov, je dodal minister Svetlik.
Sicer pa zakon omogoča, da delodajalci, pri katerih bi takojšen dvig plač na 562 evrov povzročil velike težave ali celo odpuščanje večjega števila delavcev, minimalne plače dvignejo postopoma, v roku dveh let. O tem se morajo v dveh mesecih dogovoriti s predstavniki zaposlenih.
Tako se lahko ob ustreznem dogovoru minimalna plača za naslednji mesec po uveljavitvi zviša na 654,69 evra bruto, od 1. januarja 2011 na 685,25 evra, povečano za inflacijo v letu 2010, in od 1. januarja 2012 na 734,15 evra bruto, povečano za inflacijo v letih 2010 in 2011.
KOMENTARJI (128)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.