Predor Karavanke bo zaradi požarne vaje, v kateri bo sodelovalo 300 reševalcev, zaprt od 19. do največ 4. ure. V tem času za težka tovorna vozila ne bo obvoza, za osebna vozila pa bo promet mogoč po obvoznih poteh v smeri Kranjske Gore.
Gasilci na pomoč z novim vozilom
Scenarij predvideva, da se bo približno tri kilometre od vhoda v predor s slovenske smeri zgodila huda prometna nesreča z udeležbo več vozil. Poškodovanih bo več oseb, eno vozilo bo zagorelo. Ujeta bo daljša kolona vozil, med katerimi bo tudi tovornjak z nevarnimi snovmi. Pristojne službe bo o nesreči preko številke 112 obvestil upravljavec predora. Če bo šlo vse po sreči, bodo ponesrečence kar najhitreje evakuirali in oskrbeli. Pri reševanju bodo uporabili tudi novo specialno gasilsko vozilo, namenjeno posredovanju ob nesrečah v cestnih predorih. Med drugim ima tako imenovano banko za zrak, ki omogoča priključitev 10 mask za ljudi. Opremljeno je tudi z infrardečo kamero, s katero je možen lažji pogled skozi dim. Zanj je Dars odštel 512.000 evrov.
Namen vaje bo preveriti učinkovitost in usklajenost rešitev iz načrtov zaščite in reševanja ob nesrečah v cestnih predorih. Pozorni bodo predvsem obveščanje, reševanje in pomoč. Preverili bodo tudi intervencijske poti in čas prihoda enot za zaščito, reševanje in pomoč, ekip upravljavca, policije in drugih sodelujočih. Zanemarili ne bodo niti ustreznosti sodelovanja z avstrijsko stranjo. Moči bodo združili gorenjska civilna zaščita, uprava za zaščito in reševanje, obrambno, notranje, zdravstveno, prometno ministrstvo, Dars, gasilci, reševalci, zdravstvene ustanove, službe nujne pomoči in pristojni na avstrijski strani.
Slabo prezračevanje?

Konec aprila 2007 je v karavanškem predoru zgorel avtomobil. Makedonec se je peljal iz Avstrije proti Sloveniji, ko je opazil, da se izpod pokrova motorja kadi. Ustavil je na SOS izogibališču. Težave je opazil tudi upravljavec, ki je takoj obvestil pristojne. Kljub hitremu posredovanju gasilcev – v gašenju je sodelovalo 10 slovenskih in sedem avstrijskih gasilcev – je vozilo zgorelo v celoti. V nesreči ni bil nihče poškodovan, nastala pa je gmotna škoda v višini tisoč evrov. Takrat so stekli pogovori o domnevno neustreznem prezračevalnem sistemu. Aprila lani je karavanški predor na varnostnem testu nemškega avtomobilskega kluba dobil oceno "zadovoljivo". Slabo je bil ocenjen v kategoriji dodatnih izhodov v sili oziroma reševalnih poti, ki jih nima, in zaradi prešibke osvetlitve.
Maja lani se je pri opravljanju del na prezračevalnem sistemu z ogljikovim monoksidom zastrupil 42-letni delavec podjetja iz Slovenske Bistrice. Zaradi močno povišane vrednosti nevarnega plina v prezračevalnem sistemu mu je postalo slabo in je padel v nezavest, po zdravniško pomoč pa so ga odpeljali v jeseniško bolnišnico. Ugotovili so, da je bila prisotnost ogljikovega monoksida v prezračevalnem sistemu, ki skrbi za dotok svežega in odvod onesnaženega zraka iz predora, v času delovne nesreče močno povečana. Delavci so uporabljali tudi agregat z motorjem na notranje izgorevanje, ki je še dodatno onesnažil zrak.
Zato so se vrgli v delo. Izboljšali so osvetlitev v skoraj osem kilometrov dolgem predoru ter v njem postavili sistem vodenja prometa. V prihodnjih letih bo obnova zaobjela revizijo prezračevalnega sistema v sredinskem delu predora, zamenjavo sistema za požarno javljanje in nadgraditev tako požarno hidrantnega sistema kot tudi videonadzora ter postavitev videodetekcije. Obnova sistemov predora Karavanke bo postopoma potekala vse do leta 2019, ko se bo po načrtih zaključila z dokončanjem izgradnje ali ubežnega rova ali druge predorske cevi.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.