V Zares so pripravili predlog novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, s katerim želijo otrokom omogočiti dostopnost vseh zdravstvenih storitev ne glede na plačilo prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje.
Poslanka Zares Majda Širca pričakuje podporo tudi drugih poslanskih skupin. Novela je nastala zaradi opozorila v poročilu varuha človekovih pravic za leto 2010, da nujno zdravljenje nikakor ne zagotavlja vseh zdravstvenih storitev, ki naj bi bile otroku na voljo, je pojasnila. Zato predlagajo spremembo 78. a člena zakona, ki omejuje (razen nujnega zdravljenja) dostop do zdravstvenih storitev vsem družinskim članom, med katere sodijo tudi otroci, če niso plačani prispevki za zdravstveno zavarovanje.
"V primerih, ko delodajalec ne poravna prispevkov za zdravstveno zavarovanje, imajo otroci, zavarovani po starših, pravico samo do nujne zdravstvene pomoči in ne do celostne zdravstvene oskrbe," je opozorila. Poudarila je, da je vedno več primerov, ko delodajalec ne plačuje prispevkov, kar vzpostavlja neenakost med otroci.
Ustava sicer določa, da imajo starši pravico in dolžnost vzdrževati, izobraževati in vzgajati svoje otroke. Hkrati pa ustava nalaga državi, da mora s svojimi mehanizmi posredovati takoj, ko se izkaže, da so otrokove pravice in dolžnosti ogrožene zaradi ravnanja ali opustitve njihovih staršev oziroma skrbnikov. V primeru neplačevanja prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje s strani enega od staršev pa država ni posredovala in kot določa zakon, otrokom nudi le nujno zdravstveno pomoč, so v obrazložitvi novele zapisali v Zaresovi poslanski skupini, s čimer je po njihovem mnenju kršena tudi Konvencija Združenih narodov o otrokovih pravicah.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.