Predstavniki ministrstva za promet in Darsa so se v Ljubljani sestali s predstavniki avstrijskega upravljavca avtocest Asfinag. Tema pogovora so bili ukrepi za varnost prometa v predoru Karavanke. Prejšnji petek je namreč začela veljati prepoved prometa težkih tovornih vozil v predoru od petka zvečer do sobote popoldne.
A srečanje konkretnih rešitev ni prineslo. Obe strani sta si namreč predvsem izmenjali informacije in stališča, so povedali na ministrstvu za promet. Kot je poudarila predsednica uprave Darsa Mateja Duhovnik, Dars trenutno nima druge možnosti, kot da sledi meddržavni pogodbi, po kateri mora spoštovati avstrijsko odločitev. Dodala je še, da jo napovedana zapora avtoprevoznikov skrbi. "Po mojem osebnem mnenju ne gre priznavati zakona ulice, temveč je treba počakati, da se oba prometna ministra o predlaganih ukrepih pogovorita in dogovorita," je sklenila.
Avstrija se je za omejitev tovornega prometa skozi predor Karavanke v turistični sezoni odločila zaradi povečanega prometa. Avstrijsko prometno ministrstvo je namreč upravitelju avstrijskih avtocest Asfinagu določilo omejitev prometa težkih tovornih vozil skozi predor Karavanke na avtocesti A11.
Na sestanku so predstavniki avstrijskega Asfinaga poudarili, da so se za omenjeno prepoved odločili izključno zaradi varnosti, saj menijo, da je ta pri takih obremenitvah v tem predoru problematična.
'Posredovati bi morala Pahor in Türk'
Predsednik sekcije za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije Andrej Klobasa je glede preobremenjenosti predora za 24ur.com povedal, da je v soboto na avstrijski strani delalo devet blagajn, v sami cevi v prehodu pa je bil predor zaseden okoli 25-odstotno. ''Strokovnjaki svarijo, da je omejitev hitrosti v predoru na 50 km/h sila nevarna za udeležence v prometu,'' je povedal in dodal, da je v predoru slab zrak, saj na naši strani ni prezračevanja in svetlobe, prav tako pa nima niti požarnih jaškov. ''Predor je 'zrel' za zaprtje kompletnega prometa ali pa ga pustimo odprtega za tovorni promet, osebni pa naj se preusmeri prek Kranjske Gore,'' pravi Klobasa.
Kot še dodaja, bodo jutri, če ne bodo prejeli odgovorov, začeli priprave, da bodo v petek ob 22. uri, ko naj bi začela veljati prepoved vožnje za tovorni promet, blokirali predor Karavanke.
Obrtna in gospodarska zbornica sta skupaj namreč poslali dopis avstrijski ministrici za promet, vendar odgovora še niso prejeli. ''Prejeli smo odgovor, da so pošto prejeli, če pa do jutri ne bodo odgovorili, bom osebno poklical ministrico in jo poskušal pregovoriti, da bi skozi predor spuščala vsaj slovenski tovorni promet,'' je povedal.
Klobasa je ob tem tudi javno pozval predsednika vlade Boruta Pahorja: ''Predsednik, lepo prosim, v imenu slovenskih avtoprevoznikov, za božjo voljo, začni, nujno, ukrepati. Začni pomagati, zato da ne pride do te blokade, da ne bi prišlo do fizičnega obračunavanja s policijo.'' Policija je avtoprevoznikom namreč, po besedah Klobase, sporočila, da so pripravljeni na proteste, vendar se Klobasa ob tem sprašuje, ali to pomeni, da bodo z njimi fizično obračunali.
Prepričan je, da bi moral prav Pahor, če že na ravni ministrstev ni bilo dogovora, posredovati. In če ne bo uspeha, je za njim na potezi predsednik države Danilo Türk, še pravi. ''Ne računam, da bosta kaj naredila, sem pa prepričan, da bi že morala in upam, da bosta,'' je povedal in dodal, da bo danes pismo v zvezi s perečo prepovedjo poslal tudi avstrijskemu veleposlaniku v Ljubljani.
Policija budno spremlja dogajanje
Policija podrobno spremlja, kaj se dogaja na področju prometa, je o pripravljenosti policije na morebitno blokado predora dejal namestnik generalnega direktorja policije Matjaž Šinkovec. "Grožnje z zaporo nikoli niso stvar, na katero ne bi bili pozorni. Naša uniformirana policija je pripravljena na delovanje; če bo treba, bomo seveda poskrbeli, da bo promet varen, in seveda v mejah mogočega čim bolj olajšali promet ostalim udeležencem v prometu," je povedal in dodal, da so v stikih s policijami vseh sosednjih držav, tudi z avstrijskimi. "Glede na odločitve avstrijske vlade oziroma njihovih pristojnih organov, ali bodo vztrajali pri takšni ureditvi prometa, se bomo odločali naprej," je še povedal.
Ministrstvo čaka odgovor
Minister za promet Patrick Vlačič je že v četrtek poudaril, da avstrijsko dejanje ni bilo usklajeno s slovensko stranjo, zato je avstrijski ministrici za promet Doris Bures poslal pismo, v katerem je poudaril, da pričakuje, da se vsi ukrepi, povezani z usklajevanjem obratovanja in vzdrževanja predora, dogovorijo na ustrezni ravni dvostransko.
Na avstrijskem ministrstvu so prejetje dopisa potrdili in obljubili, da ga bodo čim prej preučili in nato nanj odgovorili. Neuradno smo izvedeli, da naj bi odgovor iz Avstrije naše prometno ministrstvo prejelo najpozneje jutri.
Na Darsu menijo, da "dodatna omejitev tovornega prometa skozi predor Karavanke kaže na to, da so potrebne takojšnje aktivnosti za zgraditev druge cevi", zato pričakujejo ustrezne odločitve slovenskega ministrstva za promet ter dogovor med slovenskimi in avstrijskimi državnimi organi.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.