"Učenca je treba premestiti na drugo šolo ali celo v prevzgojni dom," je bil na seji brežiškega varnostnega sosveta, na kateri so razpravljali o usodi 14-letnika z Osnovne šole Velika Dolina, odločen brežiški župan Ivan Molan.
A seja, na kateri so se sestali svetniki občine Brežice, župan, predstavniki krajevnih skupnosti, Policije, sveta staršev in ravnateljica Osnovne šole Velika Dolina, v resnici ni obrodila veliko sadov. Izključitev nasilnega šestošolca iz šole namreč ni mogoča.
Šola po zakonu nima možnosti, da učenca izključi
Predlog, da sveta na dopisni seji tudi formalno glasujeta o pozivu za izključitev učenca iz šole, so člani svetov obeh krajevnih skupnosti na ponedeljkovi seji sicer potrdili soglasno, zato je pričakovati, da bo tudi na glasovanju sprejet. Kot je pojasnil predsednik krajevne skupnosti Velika Dolina Fredi Žibert, bo dopisna seja, na kateri bodo sklep dokončno potrdili, v sredo.
Vendar pa je ravnateljica šole Anja Zevnik po seji poudarila, da gre za sklep svetov krajevnih skupnosti, od katerega se distancira. Šola namreč po zakonu nima možnosti, da učenca izključi, je povedala. Prav tako po njenih besedah skorajda ni možnosti, da bi učenca prešolali, saj se mora s tem strinjati šola, na katero bi odšel.
Žibert se s takšno razlago ne strinja, zato je napovedal, da bodo pri sklepu vztrajali. Praksa nekaterih šol namreč po njegovih besedah kaže, da je izključitev možna. Poziv, naj šola učenca izključi, nameravata sveta krajevnih skupnosti predstaviti tudi izredni seji brežiškega občinskega sveta, ki bo po Žibertovih besedah v četrtek.
Na ponedeljkovi seji so sicer člani svetov obeh krajevnih skupnosti, člani sveta staršev in vodstvo šole skušali najti rešitev, kako bi učencem v naslednjem šolskem letu zagotovili varnost.
Ravnateljica je povedala, da ima šola zelo malo vzvodov, da učinkovito ukrepa zoper nasilne učence. Nasilje na šoli se je po njenih besedah okrepilo v lanskem šolskem letu, dodatno pa se je povečalo v letošnjem, pri čemer ni znala natančneje pojasniti, ali so vzrok za to nekateri romski učenci kot v nedavnem primeru nasilja ali tudi drugi učenci. "Težava je vedenje, ki se izrazi. V nekaterih primerih je prišlo do tega, da se učenci ne znajo brzdati in se odzovejo z agresijo," je dejala.
Težave so po njenih besedah skušali reševati skupaj z ministrstvom, šolsko inšpekcijo, centrom za socialno delo in Policijo, vendar očitno niso bili dovolj uspešni. Razlog med drugim vidi v tem, da imajo nekatere institucije premalo pooblastil in da jim tudi na pristojnem ministrstvo ne znajo natančneje svetovati, kako naj ravnajo. "Tako se zavedamo, da nam odgovorov ne bo dal nihče. Morali jih bomo poiskati na šoli," je dejala.
Vendar tudi drugih ukrepov zoper 14-letnika še ni. "Prepovedi vstopa v šolo ni dobil, ker smo klicali oziroma se želeli s starši pogovoriti na sestanku, ampak žal ni bil mogoč, ker so starši zelo zelo slabo odzivni," je pojasnila Zevnikova.
Žibert je sicer opozoril, da bodo predlagali, da se vsi učenci šolajo na daljavo, v kolikor ne bo primerne rešitve za naslednje šolske leto.