Policisti in tožilci nadaljujejo boj zoper gospodarski kriminal. Danes je 85 kriminalistov in 35 policistov na večjem območju Slovenije opravilo 54 preiskav, in sicer na na območjih Policijskih uprav Maribor, Slovenj Gradec, Ljubljana, Koper in Novo Mesto. Mariborski policisti so v akciji pridržali eno osebo, šlo naj bi za odgovorno osebo večje gospodarske družbe. Neuradno naj bi šlo direktorja Meltala, Damjana Zorka. Prav tako so zasegli tudi večje število dokumentov, zato preiskava, ki se je začela v začetku preteklega leta, še teče, saj morajo dokumentacijo podrobneje preučiti.
Med preiskanimi podjetji je eno krovno podjetje - šlo naj bi za podjetje Meltral -, prav tako je bilo v preiskavo zajetih 17 tako imenovanih 'slamnatih družb' in tri močno stoječe družbe. Družbe, ki so se znašle pod drobnogledom, naj bi od leta 2005 do 2007 na podlagi fiktivnih računov ogoljufale državo in utajile davke v vrednosti devet milijonov evrov. Odgovorne osebe so osumljene storitve kaznivih dejanj zlorabe uradnega položaja, utaje davkov, pranja denarja in ponarejanja listin.
Organizatorja iz mariborske družbe naj bi na podlagi fiktivnih računov, izdanih za odkup različnih surovin, nakazala denar na transakcijske račune slamnatih družb in to izključno z namenom gotovinskega odliva denarja in se tako neupravičeno izognila plačevanju davka na dodano vrednost. "Odgovorne osebe slamnatih družb so bile načrtno izbrane, gre predvsem za mlajše osebe brez dohodkov, zaposlitve, premoženja in celo brez stalnega bivališča v Sloveniji, nekateri od njih pa so bili v preteklosti že obravnavani za različna kazniva dejanja. Družbe so bile ustanovljene zgolj v ta namen in so delovale prikrito ter za zelo kratek čas, prav tako pa niso vodile ustreznih davčnih evidenc," je dejal vodja sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Maribor Marjan Fank.
Snežič: Moje podjetje je pošteno
Podjetje Meltal, ki je v lasti Rada Snežiča, ki je bilo do avgusta lani nadzornik Centra Naložb. Čeprav so nam, ko smo poklicali v družbo Meltal zatrdili, da kriminalistov v podjetju ni bilo, smo izvedeli, da še vedno preiskujejo podjetje, medtem ko naj preiskav na osebnih domovih ne bi opravili.
Lastnik družbe Meltal Rado Snežič je obenem zanikal kakršno koli vpletenost v kaznivo dejanje suma gospodarskega kriminala. Zatrdil je, da je njegovo podjetje pošteno in svoje delo opravlja v skladu z zakoni. "Policija bi morala preganjati podjetja, ki res kršijo zakon," je dodal. Snežiča naj že nekaj časa ne bi bil v Sloveniji, zadrževal naj bi se v ZDA. Predstavniki policije, ki o imenih niso želeli govoriti, so sicer dejali, da nekatere odgovorne osebe danes niso bile dosegljive, zato bodo, če bo potrebno, za njimi razpisali tudi tiralico.
Kot pišejo Finance, pa naj bi kriminalisti pregledovali poslovanje s tako imenovanimi "missing traderji". Lastnika Meltala pa naj bi sumili utaje davkov pri trgovanju z odpadnimi kovinami. Finance še poročajo, da je po podatkih baze GV-in Meltal tožena stranka v treh gospodarskih sporih. Dve sta sprožili fizični osebi, drugo pa Mestna občina Maribor leta 2004, ki zahteva (osnovna vrednost) 10.537 evrov. Meltal, d. o. o., ima transakcijska računa odprta pri NKBM in Unicredit banki, blokadi nanju ni, druga podjetja Senžiča pa poslujejo prek NKBM. Poslovanje s podjetjem je po oceni GV-In sprejemljivo (B s tremi zvezdicami).
Ni povezave z afero 'Čista lopata'
Kot je znano, je policija pred časom izvedla hišne preiskave na sedežih gradbenih podjetij in naslovih njihovih direktorjev - pri Vegradu in prvi dami Hildi Tovšak, družbi SCT in Ivanu Zidarju ter Dušanu Črnigoju, prvemu možu Primorja. Prvemu možu SCT se očita dajanje podkupnine, s katero naj bi poskušal vplivati na člane razpisne komisije za gradnjo kontrolnega stolpa na brniškem letališču. Današnje preiskave s temi primeri niso povezane, je za 24ur.com pojasnil tiskovni predstavnik policije, Leon Keder.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.