V Zboru za republiko so kritični do predsednika LMŠ Marjana Šarca, saj da "prehiteva" s sestavljanjem koalicije mimo zmagovalne SDS. Po njihovem mnenju je Šarčevo vedenje, ki se je "začel v javnosti vesti kot mandatar in sestavljati nekakšno koalicijo", "nenavadno in sprto s povolilnimi postopki v demokratičnih državah". Prepričani so, da ob neupoštevanju volje volivcev, ki so namenili več glasov neki drugi stranki, ne pa njegovi, Šarec "vnaša v politični prostor novo polarizacijo, ki tepta večinsko voljo volivcev in korektno demokratično kulturo".
Šarec je v odzivu na stališče Zbora za republiko na Twitterju zapisal, da ni izrekel prepovedi podelitve mandata zmagovalcu volitev: "Kdo sem, da bi imel to pravico? Tudi nimam vpliva, da bi drugim strankam prepovedal pogovore. Očitno problem izvira drugje." Po njegovih besedah je Zbor za republiko obstal v času in prostoru.
"Nihče ni rekel, da zmagovalec volitev ne sme dobiti mandata za sestavo vlade. Prav je, da ga. V preteklem tednu sem zgolj preveril, če stranke, ki so rekle, da v njegovo koalicijo ne gredo, še tako mislijo, kot so pred volitvami. Zaenkrat je tako, vedno si pa lahko kdo premisli," je že v nedeljo na Twitterju zapisal Šarec, predsednik drugouvrščene stranke na nedavnih volitvah.
Židan bi vlado z levico
V SD medtem pravijo, da si želijo, da bi bila del morebitne levosredinske koalicije tudi stranka Levica, je poudaril prvak SD Dejan Židan. Kot je pojasnil, so usmeritve Levice podobne ali celo enake tistim, ki jih zagovarjajo v SD. Ne želijo pa si vlade, kjer bi bila SD edina predstavnica leve politične misli, osnovo pa bi predstavljala liberalna politična skupina.
Predsednik SD je ob robu današnje seje predsedstva stranke poudaril, da stranka sprejema vabilo na pogovore s predsednikom LMŠ Marjanom Šarcem o morebitni levosredinski koaliciji. Če bi takšno vabilo prejeli s strani SDS, pa ga po napovedi Židana ne bodo sprejeli. Kot je ponovil, ne gre za to, da bi izključevali posamezne stranke, ampak za to, da izključujejo "načine delovanja, ki temeljijo na širjenju neresnic, ustrahovanju in na neprimernih dejanjih".
Se pa Židan ne strinja s pobudo člana stranke, nekdanjega poslanca SD Dušana Kumra, da bi vlado vodila Alenka Bratušek. Kot je dejal, stranke v trenutku, ko gredo na volitve z določenim predsednikom oz. predsednico stranke, tega tudi ponudijo za mandatarja. Ko volivke in volivci glasujejo za stranko, to vedo. "Če bi se skušalo jemati to pravico Marjanu Šarcu, bi bila to napačna pot," je ocenil.
O kadrovskih zahtevah v morebitni prihodnji vladi Židan še ni želel govoriti. Kot je dejal, si želi, da prvaki strank svojih osebnih ambicij ne bi postavljali pred skupne programske usmeritve morebitne koalicije. Programske usmeritve, ki so jih oblikovali v LMŠ, so sicer za SD sprejemljive, dalo pa bi se jih še nadgraditi.
Sicer pa je Židan pojasnil, da se vodstvo stranke po volitvah "počuti zmagovito", saj so bistveno izboljšali rezultat. Izrazil je hvaležnost vsem, ki so jim zaupali svoj glas, in poudaril, da se zaveda odgovornosti, ki jo to prinaša. Pojasnil je še, da SD v roku enega meseca načrtuje klavzuro, oktobra pa v skladu s statutom kongres, na katerem bo podporo preverilo tudi vodstvo stranke.
SDS zmagovalka tudi glede na glasove iz tujine
Državna volilna komisija je medtem k izidu nedeljskih parlamentarnih volitev prištela glasovnice z diplomatsko-konzultarnih predstavništev. Na diplomatsko-konzultarnih predstavništvih je svoj glas oddalo 2561 volivcev, od tega je Slovenska demokratska stranka prejela 720 glasov. Novi Sloveniji so volivci v tujini namenili 438 glasov. Sledi ji stranka Levica z 260 glasovi, stranka SD z 244 in SMC z 192 glasovi. Lista Marjana Šarca se je s 134 glasovi uvrstila šele na šesto mesto.
Slovenska demokratska stranka je največ glasov prejela v v Clevelandu v ZDA, kjer je zanjo glasovalo kar 75 odstotkov volivcev. V argentinskem Buenos Airesu jih je za SDS svoj glas oddalo 53 odstotkov, skoraj 42 odstotkov tamkajšnjih volivcev pa je izbralo NSi. Vse ostale stranke so skupaj dobile le okrog pet odstotkov glasov.
Popolnoma drugačni so rezultati na drugih diplomatsko-konzultarnih predstavništvih. V Sarajevu in Beogradu je največ volivcev prepričala SD, medtem ko je v Bruslju SMC prejela 20 odstotkov vseh glasov.
K izidom parlamentarnih volitev so tako prišteti tudi glasovi iz tistih veleposlaništev, kjer je bilo oddanih več kot deset glasovnic. Glasovnice iz drugih volišč na diplomatsko-konzularnih predstavništvih bo Državna volilna komisija ugotavljala v torek. Takrat bodo znani tudi izidi glasovanja po pošti iz tujine, s tem pa tudi končni, sicer še neuradni, rezultati osmih državnozborskih volitev v samostojni Sloveniji.
Pahor bo mandat za sestavo vlade podelil relativnemu zmagovalcu volitev
Poročilo o izidu volitev predsednik države Borut Pahor sicer pričakuje do petka, nato pa bo razpisal ustanovno sejo Državnega zbora, na kateri bodo potrjevali mandate poslancev. Po ustanovni seji bo Pahor opravil še posvetovanja z vodji poslanskih skupin in nato formalno podelil mandat za sestavo vlade.
Na neformalnem pogovoru je že prejšnji teden sprejel relativnega zmagovalca volitev, predsednika SDS, Janeza Janšo, ki mu naj bi podelil mandat za sestavo nove vlade. A če bi se izkazalo, da obstaja kakšna druga večina, Janša mandata ne bo sprejel.
KOMENTARJI (1218)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.