Predsednik SLS Franc Bogovič je po tem, ko je stranka po doslej znanih podatkih na volitvah izpadla iz parlamenta, članom izvršilnega odbora danes ponudil svoj odstop.
Bogovič je v izjavi za medije povedal, da prevzema odgovornost za neuspeh stranke na predčasnih volitvah. Zaveda se, kot je dejal, da kot predsednik stranke, ki je po dolgih letih izpadla iz parlamenta, ni več primeren za njeno vodenje.
Ker pa so pred stranko lokalne volitve, je izvršilni odbor sklenil, da bo glavnemu odboru predlagal sklic kongresa za 6. december. Volilna opravila kongresa bodo začela teči prvi dan po koncu drugega kroga lokalnih volitev.
SLS želi jeseni doseči podoben rezultat po številu županskih mest kot na minulih lokalnih volitvah, je danes povedal Bogovič, ki pa o imenih kandidatov danes ni želel govoriti.
V javnosti so se pojavila tudi namigovanja, da utegnejo nekateri uspešni župani SLS zaradi neuspeha stranke na volitvah v DZ na lokalnih volitvah kandidirati samostojno. A Bogovič pravi, da do njega takšen signal še ni prišel.
Predsednik SLS za zdaj ni povedal, koga vidi kot svojega naslednika. Danes so se po njegovih besedah dogovorili, da bodo naredili jasno analizo rezultata, dorekli usmeritev stranke za naprej ter se poskušali v članstvu pogovoriti o bodočem vodstvu. A danes o nobenem imenu še niso govorili.
Koren težav SLS, ki so botrovale neuspehu stranke, pa lahko po mnenju Bogoviča iščejo vse od leta 2000 naprej. "Korak za korakom nam je podpora kopnela. Letos so bile selektivne volitve in tistim, ki smo bili nekajkrat blizu praga, je spodletelo," ocenjuje predsednik SLS. Po njegovih besedah analiza volitev tudi pokaže, da je polovica glasov volivcev šla strankam, ki doslej niso bile v DZ.
Tudi njegova odločitev, da kandidira v Ljubljani in ne v svojem rodnem kraju, zagotovo ni pripomogla k rezultatu, je priznal Bogovič.
Ob tem ni želel komentirati nekaterih namigovanj v medijih, da naj bi se del stranke SLS po lokalnih volitvah pridružil NSi. Po Bogovičevih besedah so bila razna namigovanja že pred volitvami, o tem pa danes ni bilo govora niti signalov. "Nekateri, ki več vedo o nas kot mi, to pač pišejo in mečejo bombice v politični prostor," je dejal.
Dosedanji poslanec Franc Pukšič pa je ob vprašanju, kaj botruje neuspehu stranke, novinarjem predlagal, naj se gredo zanimati, kako gre z "Zoranom Jankovičem in PS". "SLS bo normalno delovala naprej, tudi brez vas, medijev, ki ste naredili tako Jankovića kot Mira Cerarja," je bil oster Pukšič.
Glasovi iz tujine razmerja moči niso spremenili
Državna volilna komisija (DVK) je v tujino poslala 71.549 kompletov volilnih gradiv za izseljence. Po pošti iz tujine pa je lahko glasovalo 4087 volivcev, ki so začasno v tujini.
Glasovnice, ki so prispele po pošti iz Slovenije, ter glasovi, oddani na diplomatsko-konzularnih predstavništvih, niso spremenili razmerij med strankami, ki so se uvrstile v DZ. Danes pa so preštevali še glasove Slovencev, ki živijo po svetu. Iz tujine se je tokrat vrnilo 8228 glasovnic.
Največ podpore so ti volivci namenili Stranki Mira Cerarja (SMC) - 2229, SDS 1589, SD 654, DeSUS 498, NSi 584, ZaAB 706, Združeni levici 510, PS 344 in SLS 171.
Iz tega končnega neuradnega izida glasovanja je razvidno, da Slovenska ljudska stranka ni presegla 4-odstotnega volilnega praga, Socialni demokrati pa so po rezultatu prehiteli Združeno levico, so sporočili z DVK.
Uradni končni izid volitev bodo sicer razglasili v petek 25. julija 2014.
V SD hvaležni za vsak glas, Združena levica zadovoljna s šest poslanci
Po neuradnem končnem izidu volitev je torej SD za las prehitela Združeno levico, vendar razmerje med njima ostaja enako - obe sta dobili po šest poslancev. Po podatkih DVK je SD dobila 5,98 odstotka, Združena levica 5,97 odstotka glasov.
Predsedujoči SD Dejan Židan pravi, da so volivkam in volivcem hvaležni za vsak glas posebej. Zagotovil je, da bodo s svojim vztrajnim delovanjem v naslednjem štiriletnem obdobju dokazali, da so Socialni demokrati vredni zaupanja volivcev tudi naprej.
Novoizvoljeni poslanec Matjaž Hanžek pa je dejal, da so v Združeni levici zadovoljni s šestimi poslanci, če je SD za eno stotinko pred njimi, "pa tudi ni nič narobe". "Takšni so pač rezultati volitev, nimamo kaj," je še navedel.
Tudi razmerje med drugimi strankami se po preštetih glasovih iz tujine ni spremenilo. SMC je zbrala 34,49 odstotka glasov, SDS 20,71 odstotka, DeSUS 10,18 odstotka, NSi 5,59 odstotka, ZaAB pa so volivci namenili 4,38 odstotka glasov.
KOMENTARJI (299)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.