Premierka Alenka Bratušek je po koncu sestanka s predsedniki parlamentarnih strank in vodji poslanskih skupin o zapisu fiskalnega pravila v ustavo povedala, da je bilo predstavljenih več predlogov, kako do rešitve, a bo glede končnega dogovora potrebno še odločanje po poslanskih skupinah. Sestanki naj bi se odvili v četrtek dopoldne, nato pa naj bi se zopet srečali predsedniki strank in vodje poslanskih skupin.
Na mizi je po njenih besedah vrsta vprašanj, za odgovor nanje pa so potrebni novi izračuni na podlagi novih makroekonomskih izhodišč. Ti izračuni bodo podlaga za to, ali je fiskalno pravilo mogoče uveljaviti že leta 2015 ali je treba njegovo uveljavitev preložiti.
Na četrtkovem sestanku vrha politike naj bi padla tudi odločitev glede poteka četrtkove izredne seje DZ. Predsednik SLS Franc Bogovič je na sestanku predlagal, da se ob zavedanju, da je fiskalno pravilo v Sloveniji nujno treba vnesti v ustavo, stranke dogovorijo, da v četrtek prekinejo sejo in ne glasujejo o spremembi ustave. Sejo bi nato nadaljevali v tednu od 6. do 10. maja in če bi na podlagi novih izračunov ugotovili, da fiskalnega pravila v sedanji obliki ni mogoče uveljaviti, bi se razprava vrnila na ustavno komisijo, kjer bi besedilo lahko popravili. Nato naj bi do konca maja pravilo vnesli v ustavo.
Bratuškova je sicer današnje pogovore označila kot zelo konstruktivne, šli pa naj bi v smer, da je fiskalno pravilo za stranke sprejemljivo.
Sindikati menijo, da zapis v ustavo ni potreben
Da mora biti proračun uravnotežen, določa že zakon o javnih financah in politika naj začne to določilo spoštovati, pravijo v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) in dodajajo, da zapis fiskalnega pravila v ustavo ni potreben. Uravnoteženje proračuna do leta 2015 bi bilo zaradi negativnih učinkov prehitro, menijo.
Kot je dejala izvršna sekretarka pri ZSSS Andreja Poje, je izpostavljanje potrebe po fiskalnem pravilu v ustavi zanimivo, saj je že od leta 1999 v zakonu o javnih financah zapisano, da mora biti proračun uravnotežen med prihodki in odhodki.
Glede na to, da že zakon določa fiskalno pravilo, se po njenih besedah postavlja vprašanje, kaj bi zapis fiskalnega pravila v ustavo spremenil, izboljšal, kar koli drugače definiral. Ob predlogu zapisa v ustavo se sprašujejo, kakšne so sankcije, če se pravilo ne bo spoštovalo, kdo bo odgovarjal.
Predsednik ZSSS Dušan Semolič pa je prepričan, da je treba spremeniti način razmišljanja; da Slovenija ne potrebuje zlatega fiskalnega pravila, ampak zlato socialno pravilo.
Pomembnejše sporočilo kot fiskalni pakt bi po Semoličevem mnenju bilo, da bi Slovenija dosegla gospodarsko rast, da bi bilo manj brezposelnih in da bi bila država sposobna reševati podjetja in banke v državni lasti.
GZS: Za vpis zlatega pravila v ustavo
Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Samo Hribar Milič je na srečanju pri ministru za finance Urošu Čuferju opozoril, da bi morebitni dvig DDV povzročil pritisk na cene podjetij, ki so dobaviteljice trgovinam. Sanacija bank in upravljanje slabih terjatev morata nujno biti transparentni, še meni.
Kar zadeva prezadolžena podjetja, se GZS zavzema za ohranitev zdravih jeder in vseh produktivnih delovnih mest. Pri sanaciji teh podjetij je poudaril nujnost razlastninjenja dosedanjih lastnikov in imenovanje sposobnega managementa. Predsednik GZS je na sestanku izpostavil tudi, da GZS zagovarja uvedbo zlatega fiskalnega pravila v ustavo.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.