80 metrov je visok zemeljski plaz, ki je avgusta lani pokopal hišo družine Jelšnik na Ljubnem ob Savinji. "Ta trenutek smo na strehi hiše, ki jo je zasul plaz, z veliko sreče so bile okoliščine take, da seveda družina takrat ni bila v hiši in jih hvalabogu ni zasulo," je dejal vodja vladne službe za obnovo Boštjan Šefic.
Plaz bi se v primeru hudourniških poplav lahko ponovno sprožil, zato družina na istem zemljišču nove hiše ne bo mogla zgraditi, novo parcelo pa so si že našli na varnem območju. "To je tak skrajen primer, ki se je zgodil lansko leto. Seveda pa imamo vrsto primerov, ki so drugačni in kjer je bilo treba narediti izredno podrobne ocene, analize," je dodal Šefic.
V službi za obnovo so tako sprva na seznam za odstranitev zaradi poplavne ogroženosti uvrstili 343 objektov, na koncu pa so jih 85 z njega umaknili, saj so ugotovili, da se jih da s protipoplavnimi ukrepi ali sanacijo plazov ustrezno zavarovati. A kot je pojasnil Šefic, bodo opravili še en pregled in "določili kratkoročne ukrepe, da bodo ti objekti res zavarovani, če se nam bo v tem času zgodil še kakšen ekstrem".
Za ostalih 258 objektov pa pripravljajo cenitve in pogodbe. Prve naj bi bile vsem upravičencem poslane do konca avgusta, za pogodbe pa v pisarni upajo, da bodo podpisane do konca septembra. "Prizadevamo si, da bi z vsemi sklenili pogodbo, kajti alternativa temu je potem razlastitev."
Tisti, ki so že prejeli cenitve, so z njimi zadovoljni, je prepričan državni sekretar Jure Leben. "Odškodnine so zelo dobre in se večina ljudi odloča, da bodo odškodnine vzeli in sami reševali situacijo naprej."
Družine bodo sicer po podpisu pogodbe imele leto dni časa za izselitev, bodo pa ta čas lahko podaljšale, če bodo za to navedle upravičene razloge.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.