Slovenija

Neplačnike bodo disciplinirali

Ljubljana, 04. 03. 2011 07.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Poslanci so sprejeli paket treh zakonov za krepitev plačilne nediscipline. Zaradi velikih razsežnosti le-te, bo vlada prisiljena ukrepati z zakonom o preprečevanju zamud pri plačilih, novelo zakona o DDV in javnem naročanju.

DZ je sprejel paket treh zakonov, s katerimi se vlada postavlja po robu problemu plačilne nediscipline v gospodarstvu. Z njimi se med drugim uzakonja najdaljši dopustni rok za plačevanje računov ter preprečuje uveljavljanje odbitka davka na dodano vrednost (DDV), če pred tem račun ni bil plačan. Ureja se tudi plačevanje izvajalcev javnih naročil.

Bodo zakoni dovolj za vzpostavitev plačilne discipline?
Bodo zakoni dovolj za vzpostavitev plačilne discipline? FOTO: Reuters

Najdaljše dovoljene plačilne roke določa zakon o preprečevanju zamud pri plačilih. Plačilni roki med gospodarskimi subjekti ne bodo smeli biti daljši od 60 dni, le izjemoma se bodo lahko podaljšali na največ 120 dni, če se bosta o tem pisno dogovorili pogodbeni stranki in ne bo šlo za očitno nepravičen pogodbeni dogovor. Javni organi morajo svoje obveznosti poravnavati v 30 dneh.

"Vlada želi z določitvijo najdaljšega dopustnega roka za plačilo preprečiti plačilne roke, ki bi omogočali kreditiranje dolžnikov na račun upnikov in tako ogrožali normalno vsakodnevno poslovanje upnikov," je dopoldne ob obravnavi zakona pojasnila državna sekretarka na ministrstvu za finance Mateja Vraničar.

Hkrati se uvaja obvezna prva prijava v večstranski pobot medsebojnih obveznosti. Denarno obveznost bo moral v sistem večstranskih pobotov prijaviti dolžnik. Letos in prihodnje leto bo pobote izvajala Agencija RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes), potem pa bo vlada upravljavca večstranskega pobota izbrala na javnem razpisu in mu podelila koncesijo.

Črna lista neplačnikov

Novost je tudi uvedba registra protestiranih menic zaradi neplačila. Vodil ga bo Ajpes in bo centraliziran, javen ter brezplačno dostopen. Po besedah Vraničarjeve bo to neke vrste črna lista neplačnikov.

Novela zakona o DDV določa, da mora zavezanec za DDV, ki je že uveljavil odbitek davka, čeprav računa še ni plačal, povečati svojo davčno obveznost v višini prej uveljavljenega odbitka. Če odbitka še ni uveljavil, pa ga ne bo smel uveljaviti. Ko bo račun dobavitelju plačal, bo lahko odbitek DDV uveljavil naknadno v davčnem obdobju, v katerem je račun plačal.

"Vlada želi s tem davčne zavezance zlasti spodbuditi, da aktivno delujejo za poplačilo svojih dolgov, bodisi s plačevanjem v okviru pogodbeno dogovorjenih rokov bodisi s sodelovanjem v prijavi denarnih obveznosti v sistem obveznega večstranskega pobota," je komentirala Vraničarjeva.

Spremenjena definicija podizvajalca

S ciljem povečanja plačilne discipline je DZ sprejel še novelo zakona o javnem naročanju. Ta spreminja definicijo podizvajalca, s čimer naj bi se izognili izigravanju veljavne ureditve, po kateri je naročnik dolžan plačevati podizvajalce neposredno. Izvajalčeva hčerinska oz. kapitalsko povezana družba po novem ne bo več veljala za podizvajalca, temveč se bo za podizvajalca štel naslednji podizvajalec.

Novela zakona o javnem naročanju poleg tega navaja dodatne razloge za odstop od pogodbe in določa, da mora naročnik pri vseh naročilih preveriti, ali ima ponudnik plačane vse prispevke in dajatve za socialno varnost. Če prispevki niso plačani, mora ponudbo izločiti. Prav tako bo moral izločiti ponudbo tistega ponudnika, ki je v stečajnem postopku ali pa je imel kateri od njegovih članov vodenja dve leti pred oddajo naročila več kot četrtinski delež v podjetju, nad katerim je bil začet postopek stečaja, prisilne poravnave oz. prisilnega prenehanja.

Številni pomisleki med razpravo

V razpravi so številni poslanci izražali pomisleke, ali bodo sprejete rešitve dosegle svoj namen. "Ne gre za to, da managerji ne želijo plačati, to je postal osnovni način obnašanja," je neplačevanje računov pojasnil Radovan Žerjav (SLS). Borut Sajovic (LDS) je opozoril, da je izigravanje zakonodaje težko preprečiti, rešitev je le v poslovni kulturi, primernem nadzoru in učinkovitem sankcioniranju. Tudi Bogdan Čepič (SD) je menil, da brez morale ne bo šlo.

V SDS so zakonom odrekli podporo. Vlada ima sicer lepo zveneč cilj – preprečiti plačilno nedisciplino, a se tega loteva z milim oz. neučinkovitim instrumentarijem, je menil Andrej Vizjak (SDS). Problem je po njegovih besedah v tem, da je v obtoku premalo denarja, banke pa da ne uspejo učinkovito servisirati potreb gospodarstva. Zmago Jelinčič (SNS) pa je dejal, da je najhujši neplačnik pravzaprav javna uprava.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (30)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

prepri43
06. 03. 2011 10.57
Res je hudo ko delavci za kakovostno opravljeno delo ne prejmejo plačila.Kaj počne v tem primeru država?Odgovor - nič! Drugi primer:Javno podjetje v državni lasti pošlje na naslov občana račun za storitev ki ni bila opravljena.Občan ga seveda upravičeno zavrne.. Kaj sledi?Na podlagi omenjenega računa ki ga razglasijo za verodostojno listino "mafijsko " podjetje toži občana okrajnem sodišču v Ljubljani ki izda sklep o Izvršbi ki ga opravi pristojno nižje sodišče.Za tem sledi črni scenarij za neplačnika neopravljene storitve. Kaj takega ne najdemo ni v zgodovinskih knjigah o čarovnicah ,kmečkih uporih vojnih in povojnih naglih sodišč, skratka država se zgane v hipu (najbrž zaradi svojega DDV ) in začne "delovati".Da ta ista država ima prste vmes pri neplačevanju delavcev ni potrebno pametnem razlagati.Zato niti ne more ukrepati proti sami sebi!
Defo
04. 03. 2011 16.52
mah, nič ne bom rekel, tiho pa tudi ne bom..
taurus90
04. 03. 2011 16.26
mislm, da se prvič strinjam z Jelinčičem
pagan
04. 03. 2011 14.18
js sm pa mislu da želijo plačilno nedisciplino odpravit ne krepit. No verjetno sm živel v zmoti glede na to da sam borat dolguje celo premoženje za kampanjo....
Nauders
04. 03. 2011 13.44
največji "frajerji" so davčna uprava najprej ti poberejo obresti, stroške šele nato glavnico
Dolenjc3
04. 03. 2011 12.05
Un podjetnik, ki je zaradi neplačil Vegrada ali SCT naredil samomor, je naredil veliko napako, da ni s seboj vzel še pokvarjenega tajkuna, ki ga je spravil v tako stanje.
Jo Va
04. 03. 2011 11.50
Prvo bi bilo treba disciplinirati politike...
snifff
04. 03. 2011 11.32
@mark5404.03.2011, 10:05 Te zadeve se nimajo po mojem mnenju kaj raziskovati v Sloveniji, pač pa je zato pristojno le zunanje neodvisno sodišče. Zakaj se to že prej ni zgodilo, vemo pa vsi, na žalost. Zadnji čas bi bil, da se vse gospodarske mahinacje, za katere se na daleč vidi, da so vezane s politiki, morajo predati na Evropsko sodišče, sploh ne vem kaj imajo tukaj razmišljat krimi policija in tožilstvo.
snifff
04. 03. 2011 11.11
@alterego04.03.2011, 11:01 Imaš prav, pomembno je da so na semaforju zelene lučke, vsebina niti ni tako pomembna.
snifff
04. 03. 2011 11.08
Potem pa dodajte v zakon še to klavzuro, da podjetnik ne rabi plačati DDV na izstavljeno fakturo in prispevkov, dokler plačila dolžnika niso sprovedena. Aja, to urejate tako da blokirate račune ja, se opravičujem sem pozabil da ste tukaj najboljši.
alterego
04. 03. 2011 11.01
ah, pustimo to plačilno nedisciplino, glavno da bojo strukturne reforme prijele, a ne Pahor?
tistatam
04. 03. 2011 11.01
Itak bojo za testno voznjo zacel z malo ribo ko bojo pa prisl do velke,se jim pa ne bo dal vec uvajat "disciplino"
bum-headshot
04. 03. 2011 10.58
Si morajo izmisliti kako bodo politične stranke izključene iz tega zakona, da ne bo SD bankrotirala.
mark54
04. 03. 2011 10.05
Predvsem PREPOZNO !!! pred 20.leti bi bil skrajni čas. Pa ukrepi ne bodo učinkoviti. Kako naj plača negdo ki ima terjatve do Vegrada, SCT , Primorje, MTB, Stavbar , Gradis-i razni , itd. Sedaj bodo pa njega kaznovali ( mislim tega ki sedaj ne more plačevati ) tiste ki so povzročili vse skupaj pa nebodo kaznovani. Pa si zamislite državo kjer TOŽILCI ne najdejo pripornega razloga za tajkune ki so pokradli stotine miljonov !!!! Če pa pašteto v trgovini vkradeš pa je takoj 10 razlogov za pripor. Konkretno Hildica !!! A ni eden od razlogov PONOVITVENA NEVARNOST ? Hilda vodi firmo VEMONT ( ki bi morala biti v stečajni masi ??? ) in lahko še naprej KRADE ! Pa VPLIVANJE NA PRIČE, pa SKRIVANJE DOKUMENTACIJE oz. uničevanje dokazov itd. Razlogov za pripor kolkor hočeš. Pa če jih res nebi bilo bi bilo higijensko da o tem odloči sodnik ne pa že tožilec !!! HALOOO ! Naj si na hrvaškem vzamejo vzgled. Priprli so jih dokler niso sčivkali vse lumparije ki so jih naštimali. Tako se dela. Pri nas pa je že vnaprej jasno da so tožilci najslabši člen ! Če že oni niso zainteresirani da so storilci v priporu in da dajo kar najbolj precizne podatke o lumparijah potem sodišča ( in sodniki ) nimajo kaj dosti možnosti da jih obsodijo. Saj so "dokazi" tako pičli in šibki ( selekcionirani ) da nimajo sodniki kaj drugega kot da jih OPROSTIJO ! ali pa kaj malega za kako prikrivanje ali slično dosodijo POGOJNO !!!
xes
04. 03. 2011 09.38
naslov pravi: "Poslanci bodo obravnavali paket zakonov za krepitev plačilne nediscipline" ... torej bodo s tem paketom dodatno okrepili NEDISCIPLINO namesto disciplino? Jah sej... pri nas cisto mozno....
Alexx7
04. 03. 2011 09.20
Tako je to, ko si politiki mislijo, da poznajo situacijo v gospodarstvu. Poznajo jo ravno toliko, kolikor jim njihovi udomaceni tajkuncki sugerirajo kaksne zakon je potrebno sprejet in kje pogledat skozi prste, da bo zbiranje denarja kar najlazje...Vse ostalo je metanje peska v oci.
gibson7
04. 03. 2011 09.08
Ta Radičeva pa vsak teden zagrozi z odstopom. Pa naj že enkrat odstopi, atletinja vzhodnonemška.
krainburger
04. 03. 2011 09.05
po toči zvoniti je prepozno! gospodarstvo so razčefukali tajkuni in tajkunčki, pokojninska blagajna je v minusu, zdravstvena tudi. v tej državi laufajo brez izgub, le pogrebna podjetja. pa ne za dolgo! ko jih bo "as" kopač z dekretom vzel pod okrilje ministrstva za energetiko, bo še slovenijo zajela revolucija!
lotmerzanec
04. 03. 2011 08.52
Ti zakoni bodo veljali šele čez par mesecev in tako so mirno obogateli največji neplačniki v državi kod sta naprimer Tovšakova in Zidar zaradi teh dveh je propadlo največ podjetij in obrtnikov! Ti zakoni bi morali biti sprejeti pred dvema letoma sedaj je že prepozno!
hotchilipoper
04. 03. 2011 08.51