Leta 2006 so štiri banke uvedle sporne provizije pri dvigu denarja na bankomatih drugih bank. Zdaj je odločba Urada za varstvo konkurence postala pravnomočna, zato Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) od odgovornih pričakuje takojšnje ukrepanje za zagotovitev spoštovanja odločbe in prenehanje oškodovanja potrošnikov.
Kot je znano, so NLB, NKMB, Abanka Vipa in Banka Celje februarja 2006 na isti dan in v enakem znesku uvedle nadomestilo za dvig gotovine na bankomatu druge banke. Urad za varstvo konkurence je meseca maja nato začel s postopkom presoje kršitve zakonodaje o varstvu konkurence, februarja naslednje leto pa izdal odločbo, da so sklepi o uvedbi bankomatnih provizij prepovedani in nični. Odločba je postala pravnomočna šele letos, potem ko so banke neuspešno uporabile vsa pravna sredstva pritožbe na odločbo.
Potrošniki, ki so bili leta 2006 komitenti katere izmed naštetih bank, so zato upravičeni do povračila vseh nadomestil za dvige gotovine na bankomatih druge banke, ki so bila zaračunana po tarifi 80 tolarjev (33 centov), skupaj z zamudnimi obrestmi. Zveza potrošnikov zato od bank zahteva, da vsem oškodovanim potrošnikom denar povrnejo same.
Letos septembra je ZPS povabila tudi Združenje bank Slovenije, da bi skupaj pripomogli k čim prejšnji povrnitvi škode potrošnikom, vendar je združenje ocenilo, da je to problem posameznih članic in ne združenja kot celote.
Kot ugotavljajo pri ZPS, je bančni kartel pri uvajanju bankomatnih provizij žal le manjši del širšega problema podražitev v plačilnem prometu v Sloveniji. ''V zadnjih petih letih so slovenske banke postale ene izmed najdražjih v EU, kar je potrdila tudi primerjalna študija Evropske komisije. Razlogi za to so nepreglednost in neprimerljivost bančnih storitev, predvsem pa pomanjkanje nadzora, ki bi postavil meje sistematičnemu odiranju potrošnikov. Tako potrošniki z vsako bančno transakcijo financirajo dobičke bank ali pa krijejo njihove izgube, do katerih je prišlo zaradi njihovih slabih in neodgovornih poslovnih odločitev v preteklih letih,'' so zapisali v zvezi potrošnikov.
Nad banke tudi Pezdir
Društvo za vračilo preplačane elektrike Rada Pezdirja, ki je doseglo, da so elektrodistributerji potrošnikom povrnili preplačano elektriko, se je preimenovalo v Društvo za pravno državo. S prvo akcijo so se lotili bančnega kartela. Pezdir je za 24ur.com povedal, da so akcijo napovedali že v začetku septembra, ko so zaključili uspešno akcijo razbitja elektrokartela. ''Pripravljamo ekonomske simulacije, da vidimo, koliko je tega denarja, in pravni elaborat. Zadeve morajo biti resno pripravljene. Razmišljamo o strategiji celotne zadeve, organizaciji,'' je povedal in dodal, da bodo podrobnosti predstavili v nekaj dneh.
Sicer pa je Pezdirjevo društvo uspešno končalo boj z elektrodistributerji, ki so 1. januarja 2008 usklajeno podražili elektriko. Društvo je namreč zbralo 73.297 pooblastil slovenskih gospodinjstev, ki so bila nato pretvorjena v zahtevke. Ob predpostavki, da povprečno gospodinjstvo premore 2,8 člana, se je na pobudo društva tako odzvalo kar 200 tisoč Slovenk in Slovencev. Večina elektrodistributerjev je svojim odjemalcem že vrnila preplačano elektriko, nekateri pa morajo to še storiti.
Kaj bodo zdaj naredile banke?
Iz Abanke so za 24ur.com sporočili, da bodo spoštovali odločitev Vrhovnega sodišča in upoštevali odločbo Urada za varstvo konkurence. ''Postopki za ureditev vračila že potekajo in banka bo komitente o nadaljnjih korakih obvestila do konca meseca oktobra,'' so zapisali.
V NLB so zagotovili, da bodo "ravnali skladno s končnimi odločitvami regulatorja oz. vrhovnega sodišča". "O naslednjih korakih bomo stranke oz. javnost obvestili," so dodali.
Končne odločitve regulatorja oziroma Vrhovnega sodišča bodo spoštovali tudi v NKBM, kjer, kot pravijo, ''bomo, kot doslej, ravnali v dobro svojih komitentov''.
V banki Celje so za 24ur.com potrdili, da so prejeli pisno poziv Zveze potrošnikov Slovenije ter da bodo na poziv odgovorili v ustreznem roku. ''V Banki Celje bomo v celoti spoštovali končne odločitve regulatorja oziroma Vrhovnega sodišča,'' so še sporočili.
KOMENTARJI (139)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.