Prihajajoči božično-novoletni prazniki bodo ob praznovanjih potekali tudi v znamenju pogostejše uporabe pirotehničnih izdelkov. O pomenu varne uporabe teh izdelkov in nekaterih omejitvah, ki veljajo pri prodaji in uporabi, so danes v Ljubljani spregovorili predstavniki policije, notranjega ministrstva, tržnega inšpektorata in carine.
Janez Vidovič iz uprave uniformirane policije Generalne policijske uprave je spregovoril o pomenu preventivnih akcij, osnovo pa še vedno predstavlja projekt "Bodi zvezda, ne meči petard".
"Naše glavno sporočilo je, če se le da, ne uporabljajte pirotehničnih izdelkov. Če jih že uporabljate, potem jih uporabljajte tako, da jih boste uporabljali varno in boste čim manj motili druge," je sporočil Vidovič. Glede na ugotovitve iz prejšnjih let so po njegovih besedah skoraj vse telesne poškodbe nastale izključno s petardami in skoraj vse izključno s tistimi, ki so bile kupljene na črnem trgu.
Število poškodb je manjše za 45 odstotkov
Spomnil je, da je bil lani spremenjen zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih. Kot pomembno novost pa je omenil prepoved posesti, prodaje in prodaje kategorij pirotehničnih izdelkov kategorij 2 in 3, ki imajo pok kot glavni učinek. V času lanskih božično-novoletnih praznikov se je število ukrepov v primerjavi z letom poprej zmanjšalo za približno 42 odstotkov, za 45 odstotkov se je zmanjšalo število telesnih poškodb, pri tem tudi pri otrocih.
Se je pa na dobrih 87.000 povečalo število zaseženih pirotehničih izdelkov, predvsem na račun sankcioniranja pirotehničnih izdelkov kategorij 2 in 3, katerih učinek je pok. Največ tovrstnih izdelkov so zasegli na območju policijske uprave Maribor.
Globe od 400 do 1200 evrov
Vidovič je spomnil tudi na nekatere omejitve pri prodaji in uporabi pirotehničnih izdelkov. Tako je prodaja ognjemetnih izdelkov kategorije 1, katerih glavni učinek je pok, dovoljena od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa je dovoljena od 26. decembra do 2. januarja. Uporaba pirotehničnih izdelkov v nasprotju z omejitvami pomeni prekršek, za katerega je predvidena globa od 400 do 1200 evrov. Ob tem se izdelek tudi zaseže, četudi ni storilčeva last, je še dodal Vidovič.
O spoštovanju predpisov med drugim pri pravnih osebah in samostojnih podjetnikih pa je spregovoril Viktor Strauch iz Inšpektorata RS za notranje zadeve. Spomnil je, da so v letošnjem letu opravili 53 nadzorov. Kot so ugotovili inšpektorji, med drugim vsi niso imeli ustreznih prostorov, v posameznih enotah ni bilo odgovorne osebe ali je certifikat potekel, ponekod je bila presežena dovoljena količina pirotehničnih izdelkov na prodajnih mestih.
Kot je dodal Strauch, so opravili nadzor tudi pri organizacijah, ki izvajajo usposabljanje kandidatov za varno delo z eksplozivi in pirotehničnimi izdelki. Ugotovili so neustreznost programov, zato so jim začasno prepovedali usposabljanje, vendar so medtem vse že izpolnile zahteve inšpektorjev.
Darko Gradišnik iz tržnega inšpektorata je med drugim spregovoril o nadzoru trgovine na črno in pojasnil, da spremljajo dogajanje na prireditvah, v okolici šol, preverjajo tudi oglase in ponudnike spletnih strani. Vojko Otovič iz carinske uprave pa je spomnil tudi na to, da so te dni zaradi bližajočih se praznikov poostrili nadzor nad vnosom pirotehničnih izdelkov na mejnih prehodih.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.