Talentirana mlada gorska kolesarka Tahnée Seagrave, ki se te dni v sklopu evropskega in svetovnega pokala v spustu z gorskimi kolesi mudi v Mariboru, je na družbenem omrežju Instagram delila fotografijo bodeče žice, na katero sta z bratom naletela med vožnjo po Mariborskem Pohorju. "Zmeraj preveri nastavljene pasti. Kaos Seagrave (kolesarkin brat - op.p.) bi skoraj bil ob glavo," je zapisala ob fotografiji.
Kolesarji, ki so po tekmi za evropski pokal, ki je potekala minuli vikend na Mariborskem Pohorju še ostali v Mariboru, so namreč v teh dneh veliko kolesarili tako po kolesarskem parku, kot tudi po poteh izven parka.
Organizatorji tekmovanja, ki so bili z neljubim dogodkom seznanjeni že včeraj, so v zvezi s tem podali prijavo na policijsko postajo. "Žica se sicer ni nahajala na progi v Bike Parku Pohorje, temveč na eni od stez zunaj njega, na zasebnem zemljišču, ki ni v naši pristojnosti," je pojasnila Petra Hercog, predstavnica za stike z javnostmi Marproma, ki je sicer upravnik Bike Parka Pohorje. "Ne glede na to pa tovrstna ravnanja obsojamo, saj so za obiskovalce Pohorja izjemno nevarna. Tako upamo, da bodo policisti čim prej ugotovili, kdo stoji za njim," še dodajajo na Marpromu.
"Če bi se kaj zgodilo, bi to pomenilo konec kolesarjenja na Pohorju"
"Dejanje, ki smo ga odkrili je katastrofalno. Nekdo je iz zlonamernih razlogov žico napel v višino glave, kar pomeni da bi lahko bila za marsikoga tudi usodna," pa je ob tem dejal vodja tekmovanja Iztok Kvas. Kljub temu, da je bila žica nastavljena na zemljišču izven kolesarskega parka, pa to ne opravičuje tega dejanja, meni Kvas.
"To dejanje nikakor ne gre s sloganom Welcome home, s katerim tekmovalce pozivamo oziroma jih skušamo kar se da toplo sprejeti v našem mestu. Na drugi strani pa potem doživijo takšen 'sprejem'," poudarja organizator. Po njegovih besedah pa so objave tega neljubega dogodka zdaj preplavile tudi družbena omrežja in dosegle kolesarsko srenjo. "In to nam v tem trenutku - pred začetkom serije svetovnega pokala - ne gre na roko."
Organizatorji tekovanja na tem mestu storilca tudi opozarjajo, naj si kaj podobnega v prihodnje več ne drzne storili. Hkrat pa apelirajo na pristojne organe, da naredijo vse, da storilca odkrijejo in tudi ustrezno sankcionirajo.
Da jim dogodek z bodečo žico nikakor ni v ponos in da gre za nesprejemljivo dejanje, poudarja tudi direktor Marproma Bernard Majhenič. "UCI je nemudoma reagiral, saj gre za eno najboljših tekmovalk na svetu. Če iskreno povem – imam kar cmok v grlu – ker v koliko bi se kaj zgodilo, bi to pomenilo konec kolesarjenja na Pohorju."
Majhenič dodaja, da pa je uporaba te bodeče žice v Sloveniji že nekaj let prepovedana. "Tudi če so se vozili tam ... Verjamem, da nihče nima pravice nikogar poškodovati, ali – v tem primeru – morda celo ubiti. Upam, da bo policija čimprej odkrila storilca in da se bodo ljudje začeli zavedati posledic takšnih dejanj."
Žici na dveh mestih, kjer potekajo "divje nelegalne kolesarske proge"
Obravnavo dogodka z napeto žico pa so potrdili tudi mariborski policisti. "Danes zjutraj so policisti Policijske postaje Maribor II, po obvestilu predstavnikov mariborskega podjetja, ki upravlja z infrastrukturo na Mariborskem Pohorju, opravili ogled dveh krajev, kjer sta bili med drevesi napeti bodeči žici," je v sporočilu za javnost zapisal predstavnik za odnose z javnostmi Policijske uprave (PU) Maribor Miran Šadl.
Žici sta bili napeti med drevesi v gozdu, kjer potekajo 'divje' nelegalne kolesarske proge, na višini 110 centimetrov od tal. V času ogleda sta bili žici v sredini že prerezani in odmaknjeni, tako, da takrat nista več predstavljali nevarnosti. Na enem od dreves, pred krajem, kjer je bila nameščena žica, je velik rdeč opozorilen napis "zajle".
Bodeči žici sta bili napeti na lokacijah, ki sta izven uradne proge, kjer bo potekal svetovni pokal v gorskem kolesarjenju. Žici sta se nahajali v gozdu na Mariborskem Pohorju, desno od Pohorske vzpenjače, na zgornjem delu Pohorja, ki pa je odmaknjeno od tekmovališča in po njem potekajo neurejene proge, ki jih na lastno odgovornost uporabljajo posamezniki.
"Po do sedaj zbranih obvestilih se na navedenem mestu k sreči še nihče ni poškodoval oziroma se zaletel v nastavljene žice," poudarja Šadl.
Policisti v zvezi z opisanim dogodkom obravnavajo kaznivo dejanje Povzročitev splošne nevarnosti po 314. členu Kazenskega zakonika (KZ-1), saj je bila z navedenim dejanjem povzročena konkretna nevarnost za življenje in zdravje ljudi. Zagrožena kazen za to dejanje je do pet let zapora.
Takšni dogodki naj ne bi bili nič novega
Naj pa to ne bi bil osamljen primer. "Na takšne stvari smo naleteli že v preteklosti, a niso bilo tako pogosti in tako 'ostri' – bodeća žica je bila namreč nastavljena na višini glave. To je zastrašujoče," pravi Majhenič. Tudi Kvas pripoveduje, da se to dogaja bolj ali manj ves čas.
"A tukaj niso samo kolesarji; verjetno lastnika gozda oziroma tistega, ki to počne, motijo tudi motokros motorji. Vse to skupaj je po moje vzrok, da se nekdo odloči za nekaj takšnega … Policija pristojnosti ima, jih opravlja tako kot jih pač opravlja, mi pa pravice izven kolesarskega parka sankcionirati nimamo," še razlaga organizator.
Je pa po mnenju Majhenič zanimivo, da če dobijo človeka v naravnem okolju na motokros motorju, kazen znaša 25 evrov, če pa na kolesu, je kazen 40 evrov. "In če govorimo o vožnji po naravnem okolju, je verjetno razlika - kolo ali pa motokros motor, ki dejansko zemeljsko rušo med vožnjo tudi poškoduje," je kitičen direktor Marproma. "Gozd je naravna dobrina, kjer ima lastniki sicer možnost, da ne dovolijo aktivnosti na svojem zemljišču, vendar ga morajo v tem primeru ograditi. Prepovedati nekomu, da ne more prosto iti čez gozd, z bodečo žico, pa je nesprejemljivo. Nenazadnje tudi če bi bil peš, se lahko na takšni žici poškoduješ," še sklene Majhenič.
Apel ministrstem za dokončno ureditev problematike
Dogodek so sicer ostro obsodili tudi v konzorciju odprimopoti.si. "Nastavljanje vseh ovir na poteh v gozdovih strogo obsojamo in (ponovno) apeliramo na vse vpletene deležnike k hitrejšemu ukrepanju, izpolnitvi obljub in dokončni ureditvi problematike. K urejenemu stanju bodo pripomogli le sistemski pristop, financiranje načrtovanja, gradnje, urejanja in promocije poti. Na drugi strani pa tudi izboljšanje kulture uporabe poti vseh vpletenih skupin in upoštevanje priporočil vožnje v naravnem okolju," so med drugim zapisali na Facebook strani Gorski kolesarji - za smiselno zakonodajo.
Tudi po besedah koordinatorja konzorcija Tadeja Tekavčiča naj bi bili takšni dogodki pogosti, pristojna ministrstva pa naj bi za to vedela, saj so jih tudi v njihovem konzorciju na to že opozarjali. "Predvsem bi bilo treba najprej doreči, po katerih poteh se lahko kolesari in kje ne ter to ustrezno tudi zakonodajno urediti," pa je za 24ur.com dejal Tekavčič.
KOMENTARJI (622)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.