Notranja ministrica Tatjana Bobnar vztraja pri stališču, da se politika ne sme vmešavati v delo Policije. "Prepričana sem, da je nazadnje to tudi stališče vlade Republike Slovenije, ker konec koncev je to ljudem obljubljala," je bila jasna. Pri tem bo vztrajala, tudi če jo bo to stalo ministrskega mesta, je napovedala. "To me je 13. marca 2020 stalo položaja generalne direktorice Policije, ker politiki nisem dala podatkov, za katere je v nadaljevanju tudi državno tožilstvo ocenilo, da ji niso pripadali, in na tem stališču stojim tudi sedaj kot ministrica za notranje zadeve," je dejala.
Boštjan Lindav je bil od vsega začetka njena izbira za funkcijo generalnega direktorja Policije, zato ker je karierni policist, profesionalen, strokoven, predvsem pa je tudi v zadnjih dveh letih, ko so se dogajale zlorabe znotraj Policije, pokazal dobršno mero poguma in skupaj z nekaterimi drugimi o tem tudi spregovoril na parlamentarni preiskovalni komisiji, je naštela ministrica. "Tudi na podlagi teh pričanj je lahko politika v predvolilnem času sporočala, kaj vse je treba v Policiji spremeniti," je izpostavila.
Lindav je bil na uradniškem svetu ocenjen kot primeren za to funkcijo, zato ga je predlagala za imenovanje s polnim mandatom. "Da pa ne bi Policija z današnjim dnem ostala brez vodje, je bil včeraj imenovan kot vršilec dolžnosti," je dejala Bobnarjeva. Tako zahteven resor lahko po njenih besedah vodiš le z ekipo, ki ji zaupaš. "Ne z ekipo, kot jo morda želi sestaviti nekdo drug," je poudarila. Depolitizacijo Policije so po njenih navedbah volivci na aprilskih volitvah prepoznali kot pomembno nalogo. "In to ves čas z vodstvom Policije tudi delamo, torej krepimo zakonitost in spoštovanje človekovih pravic," je dejala.
Na vprašanje, kaj zanjo pomeni, če vlada Lindavu ne bo podelila polnega mandata, pa je odgovorila, da bo odločitev pustila za takrat. "Seveda je medsebojno zaupanje zelo pomembno, ampak saj veste, zaupanje mora iti v obe smeri," je izpostavila.
Lindav odločitve vlade ni želel komentirati. Izpostavil je, da so v zadnjega pol leta izvedli toliko organizacijskih in kadrovskih sprememb v smeri demokratizacije Policije, kot je v večini drugih organov, kjer teh problemov z imenovanji ni bilo, niso. "Policija je v službi ljudstva in javnomnenjske raziskave kažejo, da je Policija pod mojim vodstvom, pod delom moje ekipe, to zaupanje spet pridobila. In če kdo ocenjuje delo Policije, je to seveda ljudstvo, družba," je dejal.
Na vprašanje, ali ima občutek, da od njega zahtevajo politični obračun v Policiji, je odgovoril: "Dejstvo je, da ves čas zagovarjamo vse kadrovske premike zgolj in samo na podlagi strokovnih argumentov, na podlagi tehtnih analiz, seveda v skladu z delovnopravno zakonodajo, in nikoli in nikdar tega načela ne bom prekršil."
Ali Bobnarjeva še uživa Golobovo zaupanje?
Vprašanje o ponovnem imenovanju Lindava le kot vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije je v medijih sprožilo tudi ugibanja, ali Bobnarjeva, ki je predlagala imenovanje Lindava za direktorja s polnim mandatom, še uživa zaupanje predsednika vlade Roberta Goloba. Ministrica je dejala, da je to vprašanje zanj. V medijih so se pojavile tudi špekulacije o morebitni rekonstrukciji vlade in o tem, da Bobnarjeva nima dovolj politične moči.
Premier Golob zaostrovanja z Bobnarjevo ne komentira. Po naših informacijah pa del nezadovoljstva korenini tudi v tem, da v prejšnjem mandatu administrativno degradiran Nacionalni preiskovalni urad (NPU), še zmeraj ne deluje, kot je bil zastavljen - samostojen, slovenski FBI. Tudi zato ni izključeno, da bi prihajajoča tehnična rekonstrukcija vlade dobila še politično rošado na notranjem ministrstvu, je v oddaji 24UR poročal Anže Božič.
Notranje ministrstvo (MNZ) pomisleke glede NPU zavrača. "V MNZ in Policiji med drugim pripravljamo zakonodajo, ki bo NPU-ju omogočila večjo samostojnost," so sporočili in dodali, da so očitki brezpredmetni, saj da ima NPU že sedaj vse možnosti za delo, kot jih je imel pred letom nastopom Janševe vlade.
"Novela Zakona o organiziranosti in delu v Policiji bo uredila imenovanje in razrešitev generalnega direktorja Policije, pa tudi direktorja
NPU, da ne bosta odvisna od vsakokratne volje politike. Če želimo zagotoviti operativno avtonomijo obeh in s tem tudi kontinuiteto razvoja sistema, kot sta policija in NPU, potem je potrebno urediti, da se oba omenjena direktorja lahko razreši le v tistih primerih, ko razloge za razrešitev ugotovi posebna neodvisna strokovna komisija in ne politika," so poudarili na MNZ. "Gre za to, da se v operativno avtonomijo obeh omenjenih direktorjev ne posega nikoli več na način, kot se je to posegalo v zadnjih dveh letih," so dodali.
Vprašanje o premierjevem zaupanju Policiji in ministrici je pred časom sprožilo tudi njegovo vztrajanje pri oblikovanju skupine za varovanje, ki deluje neposredno pod okriljem generalnega sekretariata vlade in ne v okviru policijskega centra za varovanje in zaščito. V medijih je bilo zaznati tudi očitek o tem, da Lindav in Bobnarjeva nista dovolj kadrovsko prečistila Policije po mandatu Janeza Janše.
Očitki Bobnarjevi so se nanašali tudi na domnevno prepočasno preiskovanje policijskega ukrepanja na protivladnih protestih v času Janševe vlade. Ministrstvo je ta očitek zavrnilo. V sporočilu za javnost je med drugim spomnilo, da je ministrica takoj po prevzemu funkcije državnemu odvetništvu posredovala soglasje, da se že vložene tožbe glede izterjave stroškov dela Policije, nastalih na javnih shodih, umaknejo, v Policiji pa so organizirali več posvetov na temo shodov in pripravili več usmeritev ter obveznih navodil za ravnanje Policije ob javnih shodih.
KOMENTARJI (228)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.