
Minister za pravosodje Aleš Zalar je na Twitterju zapisal, da je Turčija uradno sporočila, da je pripravljena začeti postopek za prenos izvršitve zaporne kazni v zadevi Zelenko.
Po pojasnilih pravosodnega ministrstva je treba dobiti ustrezno dokumentacijo iz Turčije, zato da se lahko izpelje postopek priznanja in izvršitve tuje sodne odločbe in posledično premestitev osebe. Slovenija je maja lani v Turčijo poslala ustrezno dokumentacijo in pojasnilo glede notranje zakonodaje v zvezi s priznanjem tuje sodne odločbe in prenosom izvršitve kazni. S tem je v tej fazi postopka poslala vso dokumentacijo, ki je z njene strani potrebna za začetek postopka.
Turčija bo morala ob soglasju z začetkom postopka prenosa izvršitve kazni Sloveniji poslati ustrezno dokumentacijo. Na njeni podlagi bo slovensko sodišče priznalo sodbo turškega sodišča in izreklo sankcijo po slovenski kazenski zakonodaji. Izvršitev tuje sodbe zahteva namreč njeno nadomestitev z domačo sodbo, s katero se v tujini izrečena kazenska sankcija prilagodi slovenskemu kazenskemu zakoniku.
Slovensko sodišče ne spoznava obsojenca za krivega in tudi sicer ne spreminja izreka tuje sodbe, saj ne ugotavlja dejanskega stanja. Kazenska sankcija ne sme biti strožja od sankcije v tuji sodbi in praviloma tudi ne milejša, razen če je bila s tujo sodbo izrečena sankcija, ki je domača zakonodaja ne pozna ali je bila izrečena kazen prek posebnega maksimuma kazni za to kaznivo dejanje po slovenskem kazenskem zakoniku.
Ko bo sodba slovenskega sodišča pravnomočna, torej po vročitvi obsojenemu Francu Zelenku in po preteku roka za pritožbo oziroma, bo odločeno o morebitni pritožbi odločeno, kar spet lahko pomeni podaljšanje postopka. Če Turčija ne bo umaknila soglasja k izročitvi, bo mogoča premestitev v Slovenijo.
Trajanja postopka ni mogoče napovedati, saj je odvisen od mnogih dejavnikov – soglasja Turčije k izročitvi, hitrosti dela pravosodnih in drugih organov v Sloveniji in Turčiji kot tudi morebitnih pravnih sredstev, ki jih ima pravico vložiti obsojenec.
Zelenka so marca 2007 v Turčiji aretirali, ker je poleg čistila za steklo prevažal 13 ton anhidrida ocetne kisline, ki se uporablja za proizvodnjo mamil. Pred letom dni so ga obsodili na 10 let zapora in mu naložili 50 tisoč evrov globe. Prav denarna kazen je največji problem: po turški notranji zakonodaji mora biti ta kazen plačana, da bi pravosodni sistem sploh odločal o premestitvi Zelenka v Slovenijo.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.